Skocz do zawartości

dry stout, platki blyskawiczne -> problem z filtracja


sebpa

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy więcej stouta owsianego!

Filtracja tego to tragedia. Skończyło się na 5-krotnym filtrowaniu przez sitko kuchenne i gazę, aż dziwne że blg wyszło takie jakie miało wyjść.

A utrzymywałeś wysoką (ok 80°C) temperaturę zacieru? To powinno rozrzedzić zacier i pomóc w filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtruję przez filtrator z oplotu i nigdy takich problemów nie miałem.

 

Problemem mogło być to że filtrat za szybko spływał, tworząc podciśnienie i co za tym idzie, zbijał młóto w bardzo gęsta masę uniemożliwiając wysładzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze gdy używasz jakichkolwiek płatków możesz spodziewać się kłopotów z filtrowaniem.Wystarczy zobaczyć co się dzieje z płatkami w śniadaniu - po kilku minutach zamieniają sie w kleikową masę, maź, goo. Nic dziwnego że utrudnia to wysładzanie.

 

Browary "komercyjne" (małe i duże) śrutują inaczej niż my w browarach domowych. Ziarna po śrutowaniu są całe, na oko prawie nie ma oznaków mielenia, jest jednak lekko widocze pęknięcie w łusce ziarna. Z takim śrutowaniem nie będzie kłopotów z płatkami.

 

Gdy ja ostatnio warzyłem Irlandskiego Stouta na Św. Patryka z ok. 22% płatków jęczmiennych - śutowałem w moim sklepie piwowarskim na "profesjonalnym" śrutowniku. Możesz też użyć łusek ryżowych, albo po prostu śrutować bardzo grubo.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem mogło być to że filtrat za szybko spływał, tworząc podciśnienie i co za tym idzie, zbijał młóto w bardzo gęsta masę uniemożliwiając wysładzanie.

To nie to. Wywaliłem całe młóto, wlałem z powrotem to co mi się udało przefiltrować i leciało może przez 5 sekund.

Ale ten zacierał nie wyglądał jak normalny zacier, tylko był mętny i tłusty jakby zawierał olej.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Browary "komercyjne" (małe i duże) śrutują inaczej niż my w browarach domowych. Ziarna po śrutowaniu są całe, na oko prawie nie ma oznaków mielenia, jest jednak lekko widocze pęknięcie w łusce ziarna. Z takim śrutowaniem nie będzie kłopotów z płatkami.

 

Oj Wogosz by z Tobą polemizował :)

Ja śrutuje wg jego zaleceń i śruta jest bardzo drobna /sporo w niej mąki/ kłopotów z płatkami nie mam. Jednak umiejętne wysładzanie to podstawa, jeśli za szybko filtrat spuścisz to tak jak piszesz, złoże po pewnym czasie sklei się tak że nie przepuści litra wody. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie to. Wywaliłem całe młóto, wlałem z powrotem to co mi się udało przefiltrować i leciało może przez 5 sekund.

Ale ten zacierał nie wyglądał jak normalny zacier, tylko był mętny i tłusty jakby zawierał olej.

Jakie proporcje słodu do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Wogosz by z Tobą polemizował :)

Ja śrutuje wg jego zaleceń i śruta jest bardzo drobna /sporo w niej mąki/ kłopotów z płatkami nie mam. Jednak umiejętne wysładzanie to podstawa, jeśli za szybko filtrat spuścisz to tak jak piszesz, złoże po pewnym czasie sklei się tak że nie przepuści litra wody. :)

Josefik zajrzyj tu: http://www.piwo.org/...__40#entry89614

Może kiedyś zacznę wątek na ten temat, bo to wydaje mi się dosyć ciekawe. Głębokość zacieru w browarach "komercyjnych" jest metr, albo nawet kilka metrów, więc nasze śrutowanie tam by nie zdało egzaminu. Z drugiej strony, w takim dużym zacierze fizyka działa trochę inaczej, więc oni otrzymują dobrą wydajność nawet przy ich super-grubym śrutowaniu. W naszych domowych warunkach jest inaczej - moja głebokość zacieru w MLT jest ok. 30 cm na warke 40L i "drobne" domowe śrutowanie poprawiło mi wydajność.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Josefik zajrzyj tu: http://www.piwo.org/...__40#entry89614

Może kiedyś zacznę wątek na ten temat, bo to wydaje mi się dosyć ciekawe. Głębokość zacieru w browarach "komercyjnych" jest metr, albo nawet kilka metrów, więc nasze śrutowanie tam by nie zdało egzaminu. Z drugiej strony, w takim dużym zacierze fizyka działa trochę inaczej, więc oni otrzymują dobrą wydajność nawet przy ich super-grubym śrutowaniu. W naszych domowych warunkach jest inaczej - moja głebokość zacieru w MLT jest ok. 30 cm na warke 40L i "drobne" domowe śrutowanie poprawiło mi wydajność.

 

Tak pamiętam ten wątek, byłem zaskoczony tą fotką zresztą Wojtek taż :) ale ja nie siedzę w tym temacie tak głęboko / nie widziałem jak wygląda śruta w przemysłowym browarze/ żeby rzeczową dyskusję nawiązać ;)

 

Przy piwach z tzw. "trudną filtracją" proporcje mam 4 do 1 czasem 4,2 na 1kg słodu. W połowie wysładzania ponownie mieszam i czekam na ułożenie złoża.

 

Wątków o wydajności / a w zasadzie o kłopotach z dobrą wydajnością/ też jest sporo, wg mnie właśnie to tak jak piszesz drobne śrutowanie jest podstawą do sukcesu, ale za tym musi jednak iść jakieś dobre rozwiązanie sprzętowe.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę może zaśmiecę wątek . To jak macie ustawione porkety , ja na moim dopiero 2 warkę zrobiłem i wydajność wyszła mi że tak powiem kiepska 63% .

Mam odkręcony o 1 obrót od maxa. Wysładzanie ciągłe około 70c.

Edytowane przez Kasanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja głebokość zacieru w MLT jest ok. 30 cm na warke 40L i "drobne" domowe śrutowanie poprawiło mi wydajność.

 

Podajesz głębokość przed spuszczaniem filtratu (po ułożeniu złoża) czy po skończonej filtracji? Mnie nieraz na fermentorze z BA widać, że zaraz po ułożeniu złoża jest go 16l, a po wysładzaniu ledwie 6l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.