Skocz do zawartości

Mycie butelek


KeyZi

Rekomendowane odpowiedzi

Daję moje bezcenne piwo za niezbity dowód piwa zepsutego przez źle przygotowaną butelkę.

 

Butelkę trzeba umyć (stopień zabawy zależy od zabrudzenia, po aktualnym spożyciu wystarczy porządnie wypłukać, butelkę z pleśnią wrzucić na jakiś czas do roztworu wybielacza), oraz zdezynfekować czym kto chce, moim zdaniem najszybszy i najprostszy sposób to OXY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak można robić jak butelki są czyste , ale jak bytelki są zapleśniałem , trzeba radykalnych metod używać

Chodzi o to, że mój sposób zapobiega rozwojowi pleśni. Butelki idą do piwnicy z ok 0,5 cm wody w środku z piro zmieszanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja butelki myję Ludwiczkiem, płuczę, wyparzam w 180 st. przez około 30minut w piekarniku (wchodzi mi 29 butelek) i, po wystudzeniu, zamykam folią aluminiową.

Tak czekają w piwnicy nawet kilka miesięcy na rozlew.

 

Też nie miałem problemów z zepsutym piwem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stałem się fanem wodorotlenku na gorąco (do mycia). Tylko trzeba zachować BHP - fartuch, okulary, rękawice, no i podgrzewać roztwór na nowo co jakieś 10-15 butelek.

Ale i tak idzie szybciej niż wszystkimi dotychczas stosowanymi metodami.

W czym podgrzewasz ? Garnek emaliowany da rade ? Czy musi byc nierdzewka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W czym podgrzewasz ? Garnek emaliowany da rade ? Czy musi byc nierdzewka ?

Emaliowany się nie nadaje. Emalia rozpuszcza się w ługu.

To ja mam we wszystkich garnkach jakaś super emalię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam we wszystkich garnkach jakaś super emalię.

Wytrzymuje Ci ług sodowy na gorąco? Jak długo? Dalej jest gładka jak z fabryki? Ja mam jedne garniec, który był używany do gotowania prania i emalia na nim jest szorstka, a w proszkach jest (był :rolleyes: ) stosowany tylko węglan sodu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przygotowuję roztwór wybielacza i wody 1:10, napełniam tym butelki (trochę na dnie) i potrząsam.

Zostawiam na około 2 godziny, potem znowu energicznie wstrząsam, wylewam i płuczą butelki w misce z gorącą wodą.

Na koniec rozpylam do środka roztwór pirosiarczynu. Butelek już nie płuczę po piro tylko wylewam resztki.

 

Nie mam dużego doświadczenia, ale od 5 warek się sprawdza i nie miałem problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższy? A ile kosztuje łyżeczka OXI? Pytam bo tyle używam na dezynfekcję 50 butelek. Fakt, że korzystam ze sterylizatora. Bez tego używałem chyba 3 łyżeczki ale to chyba nadal nie jest straszny koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oxi jest około czterokrotnie droższe.

Jest droższe (w sklepie piwowarskim) co nie zmienia faktu, że jest niedrogie.

Oxy z Auchan kosztuje coś ok 7 zł za 0,4 albo 0,5 kg, czyli 7 groszy za litr roztworu roboczego.

W litrze roztworu dezynfekowałem po 40 butelek jak nie więcej na sterylizatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100g OXI kosztuje 6,4zł (BA)

to daje mi 25 porcji po 25groszy. Niech sobie piro będzie i 10xtańsze. Ja wole poświęcić 25gr i nie tracić czasu na zabawę w płukanie.

Policz sobie ten czas to Ci już nie wyjdzie wcale 4x drożej. ;)

Oczywiście cały czas piszę o butelkach. Dezynfekcja fermentorów OXI już pewnie nie jest tak opłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirosiarczyn sodu wcale nie jest tańszy. Tak tylko wygląda w cenach zakupu.

W CP 600g piro kosztuje 8,06zł. Na 1 l roztworu potrzebujemy 20g, czyli koszt 1 l roztworu to ok. 0,27zł

W BA 400g OXI kosztuje 17,50zł. Na 1l roztworu potrzebujemy 4g, czyli koszt 1 l roztworu to ok. 0,18zł

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirosiarczyn sodu wcale nie jest tańszy. Tak tylko wygląda w cenach zakupu.

W CP 600g piro kosztuje 8,06zł. Na 1 l roztworu potrzebujemy 20g, czyli koszt 1 l roztworu to ok. 0,27zł

W BA 400g OXI kosztuje 17,50zł. Na 1l roztworu potrzebujemy 4g, czyli koszt 1 l roztworu to ok. 0,18zł

pozdr

Dodaj do tego jeszcze cenę wody, którą zużyjesz na płukanie i wychodzi, tym bardziej że OXI jest bardziej opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest, pirosiarczyn również nie nadaje się do pozostawienie np w zamknietym fermentorze - wydzielaja się 'ochydne zapachy' a dodatkowo pirosiaczyn wchodzi w reakcję z wężem z oplotu - sprawdzone empirycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.