Skocz do zawartości

mydlany manual


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

Czy masz może namiar na sklep lub użytkownika allegro u którego można było by zakupić te składniki? Chodzi o to żeby nie kupować każdej z rzeczy u kogo innego.

no niestety to jest problem - ja kolekcjonowałem w różnych miejscach po prostu szperając w allegro

 

część tłuszczów mam od użytkownika ERTYK http://allegro.pl/listing.php/user?listing=&listing_sel=2&listing_interval=7&buy=&us_id=167267

....

 

przem

Zakupiłem surowce u tego sprzedającego i zero odzewu :smilies:' date=' ile czasu realizuje zamówienie?

 

Poszerzam wiedzę o produkcji mydła, kompletuję sprzęt i wymyślam formy. Pomyślałem o osłonce poliamidowej, dzięki której uzyskał bym walec o wybranej średnicy, łatwy do rozcięcia. Zmydlanie odbywało by się w pozycji wiszącej.

Jako pojemnik do procesu zmydlania chciałbym użyć lodówki turystycznej, lekko ogrzanej, aby osiągnąć coś pomiędzy metodą na zimno a na pół-gorąco.

 

"Metoda ?na zimno?: Proces ten jest szeroko stosowany przez domowych wyrabiaczy mydła. Faza neutralizacji ma miejsce podczas ?leżakowania? w formach.

 

Metoda ?na pół-gorąco?: Po zmieszaniu składników, mydło jest podgrzewane w naczyniu z podwójnym dnem by faza neutralizacji zakończyła się przed formowaniem.

 

Metoda ?na gorąco?: W tej metodzie wszystkie składniki przygotowywane są w jednym dużym naczyniu. Ogrzewanie powoduje neutralizacje. Tej metody używają wielcy producenci przemysłowi gdyż pozwala ona na uzyskanie wartościowego produktu ubocznego zwanego gliceryną. "

źródło: http://kosmetyki-naturalne.info/jak-zrobic-mydlo-naturalne/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to ten ERTYK demonem szybkości nie jest ale w sumie wywiązuje się w takim mniej więcej czasie jak browamator :)

 

jak przetestujesz bojem jakieś nowe formy to koniecznie daj znać, choć czasami lepsze bywa wrogiem dobrego, pojemniki po jogurcie albo kartonik po mleku są naprawdę gites

 

z tego co mi wiadomo gliceryna zawsze powstaje podczas procesu zmydlania, a nie tylko podczas jakiejś metody, to takie pół-oszustwo jak tzw mydła glicerynowe... najpierw koncerny ze wszystkich mydeł odciągają glicerynę jak śmietanę, a jak w którymś mydle jej trochę zostawią to piszą że to mydło gliceryynowe, ale ludziska kupują zarówno to mydło jak i dorobiony do niego marketingowy kit - i tu właśnie jest wyższość mydlarstwa domowego - nasze mydła są glicerynowe bo to jest naturalny produkt procesu zmydlania :)

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemski, pisałeś, że olej palmowy nadaje twardość mydłu. Czy tłuszcze typu kokosowy lub masło she mają podobne właściwości, czy raczej tylko palma ma tą przypadłość?

Z góry dziękuję za odpowiedź

kokosowy też daje mydłu twardość i pienistość, są zreszta mydła 100% kokosowe

to nie jest tak że bez palmowego kostka będzie bardzo miękka, jak odpowiednio długo wyschnie to będzie OK i bez palmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu mozna zakupic fajne formy, zreszta skladniki rozne tez, na przyklad barwniki fluorescencyjne :beer:

 

http://www.krainamydelek.pl/k94,zrob-to-sam-formy.html

 

 

tak sobie pomyslalem ze moze jako form mozna by uzywac foremek do babek z piasku dla dzieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

I ja mogę się podzielić uwagami co do jakości mydła domowej produkcji. Mydło takie pieni się bardzo fajnie podobnie do mydeł komercyjnych, jednak ta pienistość (w moim odczuciu jest taka aksamitna milsza w dotyku). Nie wysusza skóry i nie podrażnia. Konsystencja dużo lepsza od komercyjnych. Nawet jak poleży trochę w łazience to nie robi się rozlazła papka tylko dalej trzyma kształt i jest twarde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykorzystując wszelkie domowe resztki tłuszczy zrobiłem jakiś czas temu kolejne mydło o składzie:

masło kakaowe 15%

olej kokosowy 15%

olej z pestek winogron 20%

oliwa z oliwek 20%

olej z orzechów włoskich 15%

olej lniany 5%

olej palmowy 5%

masło shea (karite) 5%

zadając wszystkomałą ilością olejku z bergamotki (czyli tego czegoś co nadaje zapach herbatom earl grey)

 

wyszło bardzo fajne mydło toaletowe, twarde, pieniste, takie w sam raz do położenia obok umywalki

kolor taki nie do końca przekonujący za co pewnie w głównej mierze odpowiada dość ciemny olej z orzechów włoskich, ale w sumie mydło na 4+

 

następne będę robił 100% kokosowe jak tylko dojdą składniki

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Właśnie otworzyłem wiaderko z foremkami pierwszego mydła a tu problem - we wszystkich foremkach mydło jest bardzo miękkie, jak taki gęsty pudding. Co więcej, w 3 z 4 na powierzchni jest warstewka jakiejś jasnej, klarownej, oleistej cieczy - wyglądaj jak olej albo gliceryna. Mimo to wszystko pachnie mydłem.

Przemski, powiedz mi, coś z tego będzie? Zostawić by wyleżało się w formie czy np rozsmarować i próbować wysuszyć? Czy wyrzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też podejrzewam wodę... następnym razem ją zważę zamiast stosować miarki objętości. Jutro chyba zleję to coś z wierzchu, wstawię mydło (??) do zamrażarki i pokroję takie zmrożone. Później kostki na pergamin i niech schną. Może coś z tego wyjdzie jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do praktyków, przeczytałem na jednym forum poświęconym domowej produkcji mydła, że są potrzebne oleje "bio" a np. oliwa z oliwek extra virgin nie wystarczy?

Jakich składników używacie i czy ma to rzeczywiście aż takie znaczenie?

Chcę zrobić pierwszą partię ale mam "zagwozdkę" czy zwykłe oleje mają jakieś dodatki, które mogą popsuć mydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thx. To zamawiam "na dniach" oleje, sodę i popełniam. Jak będę miał gotowy produkt oczywiście zdam relację.

 

Na allegro wosk pszczeli w blokach kilogramowych, trochę dużo... . Na początek zrobię bez i jeżeli mi się spodoba to kupię i będę miał zapas.

 

 

Btw, dzięki kolego przemski za założenie tematu i fajny opis. Znacznie systematyzuje i ułatwia początek zabawy z produkcją mydła.

Edytowane przez pinio113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.