Skocz do zawartości

BJCP 2008 PL pytania, komentarze, sugestie


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie ma problemu po prostu wrzucilem 2 kawalki zanim zorientowalem sie ,ze cos piszesz ;D

Nie ma problemu :) Na razie muszę lecieć, ale jak wrócę to tamto forum będzie posortowane alfabetycznie dla porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prawde mowiac coraz ciezej mi to idzie. Bez pomocy osob 3-cich nie dam rady skonczyc calosci. Tlumaczenie jednego tekstu to okolo 30-40 minut + przepisanie, poprawki, samo przygotowanie posta. Zatem czy ktos by chcial przejac kawalek pracy? Moglbym przeslac zdjecia rekopisu, a redagowanie reszty zostawil bym chetnemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mowiac coraz ciezej mi to idzie. Bez pomocy osob 3-cich nie dam rady skonczyc calosci. Tlumaczenie jednego tekstu to okolo 30-40 minut + przepisanie, poprawki, samo przygotowanie posta. Zatem czy ktos by chcial przejac kawalek pracy? Moglbym przeslac zdjecia rekopisu, a redagowanie reszty zostawil bym chetnemu :)

Zgłaszam się do redagowania i wpisywania. Niestety nie jestem dobry w ang. żeby podjąć się profesjonalnego przetłumaczenia..

Przesyłaj proszę skany na elroy [małpka] piwo.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No profesjonalnego tlumaczenia tez bym sie nie podejmowal. Tlumaczenia moje sa strasznie surowe, przez to ,ze tlumacze w wielu wypadkach doslownie. Jak rowniez niektore zdania sa dlugie i skomplikowane, zatem czesto zdarza mi sie gubic szyk przy tlumaczeniu. No ale to nie ma byc wydane, jedynie do domowego uzytku dla nieznajacych angielskiego amatorow piwowarzenia i piwa, wiec powinno wystarczyc. Pozatym jakiekolwiek bledy mam nadzieje, ze wczesniej czy pozniej beda zauwazone i poprawione.

Co do skanow, nie mam skanera moge podeslac jedynie zdjecia o wysokiej rozdzielczosci. Czarno-biale beda chyba lepsze, zreszta dzisiaj bede kombinowal (mam do wyslania 5 tlumaczen - stoutow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia doszły, wrzucę na forum niestety dopiero w weekend.

No to jesli dalbys rade rozszyfrowac co napisalem, by zostal tylko Russian Imperial Stout z 13 rozdzialu. To zbrytyjskich i kolonialnych :beer: stylow zostalo by Portery (12) i balreywine (19). Pozniej tylko ... niemickie, belgijskie, mieszane style :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "wziecia" zostaly :

 

6. LIGHT HYBRID BEER

7. AMBER HYBRID BEER

15. GERMAN WHEAT AND RYE BEER

16. BELGIAN AND FRENCH ALE

17. SOUR ALE

18. BELGIAN STRONG ALE

20. FRUIT BEER

21. SPICE / HERB / VEGETABLE BEER

22. SMOKE-FLAVORED AND WOOD-AGED BEER

23. SPECIALTY BEER

 

Co tlumaczyc pierwsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja troszkę z innej beczki. Czy można by podawać obok:

Podstawowe informacje:

OG: 1.028 ? 1.040

IBUs: 8 ? 12

FG: 0.998 ? 1.008

SRM: 2 ? 3

ABV: 2.8 ? 4.2%

 

Informację w °Blg , przeliczanie jest proste, ale dla początkujących piwowarów bardzo wskazane było by tłumaczenie na skalę Blg. To samo tyczy się OG, FG i ABV. Wiem że moja sugestia to lamerstwo, ale może tak będzie lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałeś - przeliczenie jest bardzo proste :D

Nie widzę sensu zmieniać oryginalnego tekstu, zwłaszcza, że trzeba byłoby mieć pozwolenie na to od BJCP.

Ale zawsze w poście komentującym można to przeliczyć. :D Nie będzie to ingerencja tylko komentarz.

 

Do Jejskiego - a co chcesz przeliczać jeśli chodzi o ABV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to juz bardzo estetyczna czesc. Kazdy wie o co chodzi jak nie to latwo wygooglac. A dla mnie cala para idzie w samo tlumaczenie tekstu, duzo tego i nawet zamieszczenie posta w takiej postaci jaka widac jest czasochlonna.

 

Ale jesli masz ochote to nikt nie zabrania :D. Po prostu zalacz stopki do styli wedlug twojego uznania jako nowy post w watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calyczas do zrobienia :D

 

7. AMBER HYBRID BEER

15. GERMAN WHEAT AND RYE BEER

17. SOUR ALE

18. BELGIAN STRONG ALE

20. FRUIT BEER

21. SPICE / HERB / VEGETABLE BEER

22. SMOKE-FLAVORED AND WOOD-AGED BEER

23. SPECIALTY BEER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Właśnie zapoznałem się z całością opracowania.

 

Według mojej prywatnej opinii tych stylów jest max. 70. Coś takiego jak American-Style Wheat Wine Ale brzmi dla mnie trochę jak stnowisko w nowoczesnym browarze pt. młodszy zastępca starszego specjalisty ds. rozwoju nietypowych kanałów dystrybucji.

 

Przerost formy nad treścią. Nie do końca rozumiem też nadużywanie opisów typu "Diacetyl (butterscotch) levels should be absent" jest przecież wiele innych zapachów które "should be absent".

 

Zdaję sobie również sprawę, że krytykować jest najłatwiej - doceniam więc wkład oceniających w powstanie opisu. Znam ich z wielu innych publikacji i ciężko im odmówić znawstwa. Zwłaszcza takie nazwiska jak Jackson czy Papazian robią wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

po krótkiej konwersacji na PW z elroyem, tu postanowiłem poddać pod dyskusję pomysł na usprawnienie nieco, moim zdaniem, tej części wiki, która opisuje style piwa.

Po pierwsze odnośniki do stylów są w dwóch miejscach;

- w artykułach - zestawienie

- w katergorii bazy - kategorie piw i zestawienie.

 

Po wejściu w wybrane piwo, w jego karcie, nie ma natomiast informacji, ani która to jest kategoria, ani do której grupy należy. Jak dla mnie mało wygodne jest tez to, że nie ma linka bezposredniego powrotu do zestawienia, tabeli stylów.

 

Moja propozycja jest następująca;

- uzupełnić kartę każdego piwa o dodatkową informację, który to numer kategorii. Mnie ułatwiałoby to potem zaglądniecie do tego stylu w programach - tam najłatwiej szuka się po numerze.

Wstepnie taką informację "BJCP 2008, kategoria 1 - Light Lager" dodałem w tej karcie; http://www.wiki.piwo.org/index.php/Lite_American_Lager , z tym że powinna ona być nad tą linią, tuż pod nazwą kategorii.

- słowo kategoria mogłoby być linkiem powrotnym do spisu kategorii, lub taki link powinien być gdzieś dostępny.

 

Prosze o dyskusję tego pomysłu.

 

Zdeklarowałem wdrożenie tej zmiany po pozytywnym odzewie ze strony forum. Jak widac jednak po zamieszczonym przykładzie, nie bardzo potrafię to zrobic tak jakbym sam to widział. Potrzebowałbym więc prostej pomocy - jak ten napis dac ciut wyżej, tuż pod nazwę a nad linię, i jak wprowadzić takie zalinkowanie do tabeli.

 

Dodatkowo po głowie, na później chodzi mi taki pomysł, żeby skrzyżowac style piwa z drożdżami i na odwrót - jest to chyba na stronie wyeasta - do stylu piwaq A - drożdże XYZ. Drożdże 1234 - piwa ABCD.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zmianę szablonu i umieszczenie tych informacji w ramce "BJCP Parametry stylu". Jedna uwaga: nazwa w kategorii BJCP jest domyślnie tytułem wpisu więc ta informacja jest już zawarta. Brak tylko wersji BJCP i numeru kategorii.

 

[[OG]] {{{OG}}}<BR/>
[[FG]] {{{FG}}}<BR/>
[[iBUs]] {{{IBU}}}<br/> 
[[sRM]] {{{SRM}}}<br/>
[[ABV]] {{{ABV}}}<br/>

na:

 

[[OG]] {{{OG}}}<BR/>
[[FG]] {{{FG}}}<BR/>
[[iBUs]] {{{IBU}}}<br/> 
[[sRM]] {{{SRM}}}<br/>
[[ABV]] {{{ABV}}}<br/>
Wersja {{{VERSION}}}<br/>
Kategoria {{{CATEGORY}}}<br/>

i odpowiednio zmodyfikować/rozszerzyć parametry przekazywane do szablonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo po głowie, na później chodzi mi taki pomysł, żeby skrzyżowac style piwa z drożdżami i na odwrót - jest to chyba na stronie wyeasta - do stylu piwaq A - drożdże XYZ. Drożdże 1234 - piwa ABCD.

 

pzdr

flood

W jedną stronę jest to już zrobione, ale tylko w przypadku Wyeasta, podlinkowane są style do których używa się danych szczepów. Z innymi drożdżami tak prosto nie będzie, bo producenci nie podają konkretnych styli do jakich pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.