Skocz do zawartości

namnażanie suchych


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

No a ja z kolei muszę odszczekać, że jednak nie mam racji. Tzn. nadal uważam że prawidłowo uwodnione suche są lepsze niż 1L starter z płynnych (bez mieszadła), ale ...

wielka sztuka umieć przyznać rację adwersarzom, szacun!

bez względy na to kto ma rację, sama dyskusja jest ciekawa i wzbogacająca, mnóstwo aspektów zostało poruszonych, które by mi umknęły gdyby nie ten zażarty spór pomiędzy jastrzębiami a gołębiami :beer:

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Aby uzmysłowić jeszcze jak duże znaczenie ma odpowiednia ilość drożdży zamieszczę tabelkę która pokazuje ile opakowań drożdży i jak duży starter potrzebujemy do prawidłowej fermentacji. Mamy w Internecie dostępny programik ale w takiej formie można sobie wydrukować i zapamiętać.

Co prawda tabelka dotyczy drożdży płynnych (temat dotyczy suchych) ale przeliczyć na suche jest łatwo:

W suchych jest ok. 1 miliard do dwóch miliardów komórek, w activatorach miliard.

Możemy, więc założyć że Activator=opakowanie suchych lub ściślej 2 opakowania suchych=3 activatory

Ze wzorów podanych przez Makarona obliczamy ile drożdży (opakowań) potrzebujemy do fermentacji.

 

Lewa kolumna to ilość opakowań płynnych drożdży jaką potrzebujemy bez robienia startera.

Górny wiersz to ilość litrów startera.

 

Liczby w środkowych komórkach przedstawiają ilość opakowań drożdży płynnych jakie należy dodać do startera.

Na przykład: jeśli z obliczeń wychodzi nam że potrzebujemy np. 4 miliardy komórek czyli 4 Activatory to wg tabeli możemy zrobić 4 litrowy starter z dwóch opakowań drożdży lub 9 litrowy starter z jednego opakowania.

 

Tabelka ta nie dotyczą rozmnażania drożdży na mieszadle magnetycznym, MrMAlty bierze to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już ktoś chce dokładnie przeliczać ile potrzeba drożdży to obszernie jest to poruszone w wątku http://www.piwo.org/topic/3768-drozdzowa-arytmetyka-zadawanie-suchych-plynnych-startery-itp albo jeśli ktoś chce mogę podesłać gotowy plik w excelu do obliczania potrzebnej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi ten wątek umkną. Faktycznie wszystko było.

 

Mam jeszcze pytanie. Czy proces rozmnażania drożdży w starterze można kontrolować za pomocą refraktometru? BLG spada, alkoholu nie powinno być, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby tak oceniać namnażanie. Czy tak?

Jeśli w ciągu 36 godz. blg spadnie z 10 do np. 1 to świadczy że maksymalny podział już wystąpił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka przygotowania medium do skosów jest banalnie proste. Ja używam suchego ekstraktu i żelatyny po prostu mieszam wszystko na gorąco i wlewam do 1/3 pojemności przygotowanych buteleczek (taka próbówka z nakrętką). Nie dokręcone buteleczki pakuje do szybkowara z wodą i gotuje pod ciśnieniem 20 minut. Zostawiam do obniżenia ciśnienia' date=' otwieram i na gorąco dokręcam buteleczki, następnie ustawiam do stężenia w odpowiedniej pozycji .[/quote']

Łał, a ja zawsze myślałem, że żelatyna traci swoje właściwości żelujące już po zagotowaniu, a Ty nawet sterylizujesz ją w szybkowarze i nadal zastyga?

Nie polecam tej metody, agar z cala pewnoscia jest duzo lepszy! Cos dziwnego po dluzszym czasie zaczelo sie dziac z niektorymi skosami. Zaczely sie lekko uplynniac na krawedziach. Kilka szczepow stracilem, inne przeszczepilem na swieze skosy.

 

Zreszta musze powarznie przemyslec jakie szczepy warto trzymac na skosach, wybiore te ktore uzywam najczesciej chyba bedzie to 2-3 aleowe (1 neutralny smakowo, wytrawny i jakies szkoty) 1 do belgow i 1 pszenica, wiecej po prostu nie potrzebuje, jesli bym mial potrzebe to moge zawsze od kogos je wyludzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron nie chcę Cię straszyć, ale zdolność upłynniania żelatyny jest jednym z badań przy klasyfikacji bakterii :)

To może, jeśli dobrze to rozumiem, żelatyna jest dobrym materiałem - po czasie jak się któryś skos zacznie upłynniać to by znaczyło, że jest zakażony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron nie chcę Cię straszyć, ale zdolność upłynniania żelatyny jest jednym z badań przy klasyfikacji bakterii :)

Hmmm, ale nic obcego nie wyrosło ns skosie. No i mam kolejny argument, że jednak 6 miesięcy to max. Bo wszystko zaczęło się 8-9mc od zaszczepienia, więc nawet jak jedna paskuda się jakoś dostała do skosu to miała dość czasu by swoje narozrabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.