Skocz do zawartości

Chmielenie bittera


Tadzik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar popełnić coś w stylu Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale). Gęstość w okolicach 13°Blg. Chmielenie chciałem w górnej granicy stylu czyli ok 45-50IBU. Do dyspozycji mam EKG (5%), Challenger (7%), Phoenix (10%). Jak radzicie chmielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar popełnić coś w stylu Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale). Gęstość w okolicach 13°Blg. Chmielenie chciałem w górnej granicy stylu czyli ok 45-50IBU. Do dyspozycji mam EKG (5%), Challenger (7%), Phoenix (10%). Jak radzicie chmielić?

dał bym na początek w 60 minucie Challenger

a potem w 30 minucie EKG i w 5 lub 10 przed końcem ponownie EKG

 

z podobnych układów jestem zazwyczaj najbardziej zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak, że po 10g Challengera i EKG na ostatnie 15' gotowania, a przez 60' Phoenix ile tam trzeba na goryczkę, żeby Ci do zakładanego IBU dobiło. Tak mi najlepiej trafia w moje upodobania, więc weź poprawkę na swoje. :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas czerwcowego pokazu warzyliśmy bittera - chmielenie wyszło spontanicznie, wyłącznie ok. 60g Marynki w granulacie ma 60 min.

Przy przelewaniu do KEGa wykrzywiało mordę tragicznie, a po 4 miesiącach leżakowania piwo wyszło umiarkowanie goryczkowe - i dobre :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phoenixa nie znam, ale myślę, że swobodnie możesz na nim (lub na Challenger) budować goryczkę (na 60 minut). East Kent Goldings dałbym na 2 razy. Raz na ok.15 minut i drugi na 1-5 minut, tak po 10-15 g. Ja osobiście w piwach tego typu ostatnią porcję chmielu wrzucam tuż przed zakręceniem palnika. Wychodzą wtedy w piwie niesamowite aromaty chmielowe, które uwielbiam (choć zwykle celuję w trochę niższe IBU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.