Jump to content

Jurajski Browar Domowy


Rasle
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Browar działalność rozpoczął stosunkowo niedawno i działa niestety z małą częstotliwością ale mam nadzieję, że będzie tylko lepiej :( Wiedza teoretyczna opanowana, pozostaje tylko praktyka.

Za namową kolegi z forum tak aby "wszystko mieć w jednym miejscu" zakładam wątek o swoich poczynaniach. Korzystam z rad doświadczonego piwowara z okolic oraz oczywiście forum :(

 

Sprzęt ogranicza się do niezbędnych rzeczy. Mam za sobą 2 warki- jedna z brewkita i druga z zacieraniem. Jako kocioł zacierno warzelny służy garnek emaliowany 30l, do tego 2 fermentory z BA, filtrator z oplotu, poczciwa Greta, niezbędne drobiazgi oraz co ważniejsze posiadam styropianową lodówkę. Póki co jest jeszcze w fazie testów ale sprawuje się dobrze, nie ma problemów z utrzymaniem temp. jedyny mankament to niewielka różnica między dołem a górą ( muszę jakoś wyrównać temp. w całej objętości ).

 

Wrażenie po dwóch pierwszych warkach bardzo pozytywne. Obyło się bez większych problemów, pozostaje jedynie opanować cały proces, ponieważ w trakcie warzenia jeszcze panował momentami chaos... Potrzeba doświadczenia. Po takim wstępie przejdźmy do konkretów:

 

Warka #1

 

Użyłem brewkita BREWMAKER Lager de Luxe oraz zamiennika cukru BA Brew Kit PLUS. Drożdze dołączone do zestawu. Do refermentacji glukoza. Całość na wodzie mineralnej. Tylko fermentacja burzliwa.

 

Pierwsze piwo bardzo wszystkim smakowało, czuć było różnice między takim domowym a koncernowymi. Z perspektywy czasu był to dobry wstęp to zacierania ;)

 

Warka #2

 

Pale Ale 12°Blg zestaw Browamator

 

Skład:

 

- słód Pale Ale Weyermann 3,8 kg

- słód Carahell Weyermann 0,2 kg

- chmiel goryczkowy Marynka 35 g ( granulat )

- chmiel aromatyczny Lubelski 25 g ( granulat )

- drożdże Safale US-05

 

Zacierania infuzyjne 67-68°C

Mash Out 76°C

 

Gotowanie 60 min

- chmiel goryczkowy na początku

- chmiel aromatyczny 15 min przed końcem

 

Fermentacja burzliwa w temp. 18-20°C - 7 dni

Fermentacja cicha ~16 °C - 7 dni

 

Do refermentacjii glukoza dodawana bezpośrednio do butelek.

 

Zabutelkowane 11.09.11

 

Wrażenia... Piwo delikatne, słomkowy kolor, udało się osiągnać niewielką warstwę drożdzy, w butelce przy rozlewie zostaje kilka mm osadu. Niestety coś co mnie niepokoi to piana... minimalna warstwa piany. Dowiedziłem się, że z pianą to różnie bywa- raz wychodzi dobra innym razem minimalna.

W smaku wszystko w porządku. Nagazowanie ok. Wyszło piwo na każdą okazje ;)

 

Plany na najbliższy czas to Mild lub Stout. Fermentację dolną póki co zostawiam w spokoju. Tak samo zbierania gęstw. Warzę mało i nie ma takiej potrzeby. Śrutowanie również zostawiam specjalistą. W przyszłości na pewno pomyśle, póki co nie ma takiej potrzeby. Marzy mi sie dobry lager ale to może wiosną, zobaczymy jak będzie. Najbliższa zmiana i inwestycja to rurka do rozlewu i rozpuszczanie cukru w tanku rozlewczym. Według wskazówek ma poprawić nagazowanie ;)

 

Wraz z kolejnymi warkami lub zmianami w browarze będę zamieszczał info w temacie.

 

Pozdrawiam :lol:

Link to comment
Share on other sites

Co prawda nie jest to wątek powitalny, ale chciałem Ciebie przywitać z Kujaw. Widzę, że masz bardzo "systematyczne" w pozytywnym tego słowa znaczeniu podejście do tematu.

Powodzenia w kolejnych warkach :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam. Szczęsliwie do świąt udało mi się zamówić zestawy surowców. Piwnica świeci pustkami, czas na warkę. Z uwagi na porę roku zdecydowałem się na Stouta, następnie IPA ( zestawy surowców z BA ).

 

Warkę planuje na 27 grudnia, po świętach ;-) Korzystając z okazji uruchomienia nowej odsłony forum, oraz świąt

 

Życzę wszystkim przeglądającym WESOŁYCH ŚWIĄT !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Warka #3

 

Dry Stout 12°Blg zestaw Browamator

 

Skład:

 

- słód Pale Ale Weyermann 3,2 kg

- płatki jęczmnienne 0,5 kg

- jęczmień palony 0,3 kg

- słód karmelowy Carafa II 0,1kg

- chmiel goryczkowy Challenger 30 g ( granulat )

- drożdże Safale S-04

 

Słód Pale Ale i płatki jęczmienne w 67°C 45 min

Cały zastyp w 72°C 10 min

Mash Out 76°C

 

Chmielenie 60 min

- chmiel goryczkowy po 5 minutach 20g

- chmiel goryczkowy po 40 minutach 10g

 

Fermentacja burzliwa w temp. 18-20°C - 7 dni?

Fermentacja cicha ===.===

 

Do refermentacjii: ===.===

 

Zabutelkowane ===.===

 

Wrażenia po warce. Spokojnie szło :) Zacieranie elegancko. Bez miotania sie w przerwach. Następnie mash out i do filtracji. I tu zaczynają się schody... Filtrator z oplotu. Ludzie piszą o jakiejś super przepustowości 18l poniżej 10 min ? Matko... U mnie ciurkiem leciało otwarte na full odkręconym kranie.

 

Wrzuciłem młótno, czekałem 10 min aż ułoży się złoże i odkręciłem. Czy to normalne, ze filtracja i wysładzanie zajmuje jakieś 1,5h a brzeczka leci ledwie małym strumyczkiem? Poza tym reszte w miarę. Do wysładzanie użyłem 13l wody. Zacierałem w 12. Tak pisali w jakimś poradniku a muszę mieć jakiś punkt odniesienia.

 

Wyszło mi 15l brzeczki. No to dawaj, do gara. Chmielenie raczej bezproblemowo ale w tym ciemnym piwie miałem problemy z zauważeniem czy już wrze. Jakoś poszło na szczęście. Otrzymałem 13l brzeczki. Blg chyba około 15, na podstawie jakiś notatek z blogu pewnego piwowara wyszło mi, że potrzeba 5l. Kranówę przegotowałem i dodałem.

 

W sumie 18l brzeczki o 12 Blg. Może jeszcze trochę z chmielin odzyskam.

 

Drożdże US-04 zadane. Pozostaje czekać aż zejdą do tych 3 blg.

 

Pozdrawiam i jeśli ktoś może mi pomóc z tym problem filtracji proszę o pomoc.

 

@edycja S-04 ;)

Edited by Rasle
Link to comment
Share on other sites

Drożdże US-04 .

Albo s-04 albo us-05

Jak masz problemy z filtracją, spróbuj delikatnie naciąć złoże nożem. Jak to nic nie da to zakręć kranik przemieszaj i odbierz nieklarowny filtrat i powinno być lepiej. Jak to nic nie da to niestety trzeba podgrzać ponownie i próbować filtracji.

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Pozdrawiam i jeśli ktoś może mi pomóc z tym problem filtracji proszę o pomoc.

 

Moim zdanie filtrator z oplotu o super sprawa, ale żeby prawidłowo działał trzeba zastosować kilka zmian. Mój oplot ma 80 cm i śmiga, aż miło :)

1. Nie śrutuj drobno. Przy drobnym śrutowaniu podniesiesz sobie wydajność, ale jeśli przesadzisz ze śrutowaniem, będziesz miał problemy z filtracją i wysładzaniem niezależnie jakiego filtratora użyjesz. Przy drobnym śrutowaniu możesz też zniszczyć łuskę ziarna, która do filtracji jest niezbędna. Możesz też przy okazji zmielić łuskę, co może pogorszyć smak Twojego piwa, także śrutuj nie za drobno, ale też nie za grubo.

2. Poczekaj przed przekręceniem kranika, aż złoże się ułoży, 20 minut wystarczy.

3. Po przepuszczeniu brzeczki przez młóto, następuje wysładzanie. Staraj się dodawać wody przez cały czas, nie dopuszczając aby poziom wody diametralnie spadł. ogólnie mówiąc, aby młóto było cały czas pod wodą. Używaj wody o temp. 75°C, 77°C też może być, ważne, że nie więcej jak 80°C.

4. Możesz też nacinać nożem powierzchnię młóta, ale to w ostateczności jak wysładzanie rzeczywiście będzie przebiegało opornie. Przy nacinaniu możesz zwiększyć przepływalność brzeczki przez młóto, ale sama istota wysładzania jest już zaburzona. Nie spiesz się z filtracją. Godzina filtracji i wysładzania to nie jest długo.

 

Spróbuj tym sposobem i napisz jak wyszło. Powodzenia, pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Aby na przyszłość się poprawić zastosuję się do powżyszych rad ( 19Mateusz87 ) oraz zobaczę jak wszystko będzie wygląać na warce bez jęczmienia. Co do śrutowania polegam póki co na gotowych zestawach. Na przyszłość będę pamiętał o zaleceniach ;)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Drożdże pracują aż miło :)

Edited by Rasle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam. Dziś przelalem na piwo na cichą. 9 dni burzliwej, blg z 12-->3. Pierwsze co poczulem to intensywny zapach alkoholu? Podobnie jak środki chemiczne na bazie alkoholu. Pierwszy raz robie na tych drożdżach S-04 i zastanawiam sie czy to normalne. W smaku ( z próbki ), nie przypomina piwa, lekko kwaskowe ale pod przelknieciu zanika zupelnie.

 

Niestey galeria nie dziala i nie mam możliwości zobaczyć innych fermentacji czy zakażonych warek. Gęstwa lekko brązowa, na powierzchni tworzyla male kuliste ksztalty, które później zlaly sie w jedną postać- krem.

 

W recepturze cicha powinna wynosić 14-21 dni. Jest się czym martwić czy spokojnie czekać na rozwój wydarzeń? :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Post wyslany z laptopa, dlatego też nie mogę dodać zdjęć piwa oraz brak polskich znaków w slowach "przelalem", "zupelnie", "wyslany" itp.

 

@edit

 

Jednak są zdjęcia :) Robione w trakcie przelewania z jednego do drugiego fermentora za pomocą kranu.

post-3032-0-41575700-1325855041_thumb.jpg

post-3032-0-60149100-1325855055_thumb.jpg

Edited by Rasle
Link to comment
Share on other sites

Lepiej poczekać, bo i tak nic z tym nie zrobisz. Po butelkowaniu sam zauważysz czy smak się zmienia na lepsze czy jest tylko gorzej. Szkoda, że nie miałeś możliwości dodania zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to wszystko jest w porządku. Jeśli smak i zapach piwa nie wzburzają Twoich podejrzeń to nie ma się czym martwić, a już na pewno, że coś Ci pływa po powierzchni zaraz po fermentacji burzliwej. Też tak miałem w swoim Stoucie, a ostatnio nawet w Pale Ale na drożdżach Irish Ale.

Link to comment
Share on other sites

Burzliwa w sumie tak jak powinna, piana wytworzyla sie normalna juz od poczatku fermentacji. O czystosc dbalem, brzeczke schlodzilem szybko więc sam nie wiem, gdzie moglem popelnic ewentualny bląd. Obawialem sie tylko, ze ten zapach i smak moze sugerować kwas.

 

Dziękuje za odpowiedź, pozostaje mi czekać do rozlewu.

 

Pozdrawiam ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Może tylko Ci się wydaje, że ta warka jest zepsuta. Przy takiej gęstości początkowej raczej nie powinieneś odczuwać alkoholu w smaku. Poczekaj cierpliwie do pierwszej degustacji. Polecam zrobić to nie wcześniej jak za miesiąc od butelkowania. Piwo z czasem zmienia smak, może już wtedy zauważysz, że to co czułeś na początku, teraz nieistnieje.

Link to comment
Share on other sites

Burzliwa w sumie tak jak powinna, piana wytworzyla sie normalna juz od poczatku fermentacji. O czystosc dbalem, brzeczke schlodzilem szybko więc sam nie wiem, gdzie moglem popelnic ewentualny bląd. Obawialem sie tylko, ze ten zapach i smak moze sugerować kwas.

 

Dziękuje za odpowiedź, pozostaje mi czekać do rozlewu.

 

Pozdrawiam ! ;)

Ja miałem identyczne obawy jak zmajstrowałem portera angielskiego. Założyłem nawet wątek:

http://www.piwo.org/...__fromsearch__1

Wszystkie te obawy wynikły z tego, że wcześniej nie stosowałem słodów palonych i młode piwo z ich użyciem ma (jak dla mnie) zupełnie inny smak niż "zwykłe" (brak doświadczenia). Jak teraz myślę o smaku tego piwa to to nie były kwaśne posmaki ale raczej cierpkie. W obecnej chwili, po nagazowaniu smakuje zupełnie inaczej - dobrze. Myślę, że u Ciebie będzie podobnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Zrobiłem sobie dłuuugą przerwę, absolutnie nie zapomniałem o temacie tylko piwowarstwo musiało czekać na lepsze dni ;)

 

Od ostatniej warki czyli numer #3 uwarzyłem jedynie AIPA. Po krótce ją opiszę.

 

Warka #4

 

India Pale Ale 14°Blg zestaw Browamator

 

Składu i temp. poszczególnych etapów fermentacji tym razem nie podaję aby nie wprowadzać błędnych informacji, zwyczajnie nie pamiętam już konkretów. Generalnie piwo wyszło smaczne. Jedyna uwaga to wyszło mi trochę słabsze niż zakładane. Kolor, piana, nagazowanie - wszystko w porządku.

 

Pora zostawić historię i przejść do teraźniejszości :D Plany na kolejne warki to AIPA - receptura forumowicza scooby_brew a konkretna nazwa to Drunken Jedi IPA. Następnie Belgian Pale ale z zestawu BA. Prawdopodobnie w środku przyszłego tygodnia start. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.