Skocz do zawartości

Pszeniczne imperialne


mario

Rekomendowane odpowiedzi

Moje piwo roku.

 

Zacieranie: infuzyjne

Fermentacja: górna

Zawartość ekstraktu: 29,5°Blg

Brzeczka nastawna: 24 litry

 

Słody: 7,9 kg pszeniczny jasny

5,0 kg pilzneński

2,4 kg monachijski

0,3 kg barwiący

 

Chmiele: Marynka( szyszka ), Lubelski ( szyszka )

 

Drożdże: Zymoferm Extreme

 

Zacieranie: 40°C zasyp

50°C 20 minut

63°C 60 minut

72°C 30 minut

78°C 10 minut

 

Czas gotowania: 90 minut

 

Chmielenie: 70g Marynka w 30 minucie gotowania

23g Lubelski w 60 minucie gotowania

23g Lubelski na koniec gotowania

 

Fermentacja: burzliwa 16 dni 20°C

cicha 83 dni 18°C

 

Rozlew: 22 litry do butelek z dodatkiem 182g glukozy

 

Leżakowanie: 3 tygodnie w temp. 16°C , dalsze w temp. 4-5°C

 

W zgodnej opinii degustujących piwo, przy wysokim stopniu stężenia alkoholu i umiarkowanym nasyceniu, uzyskało miano "delikatne ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odfermentowało do 9°Blg (plus 182g glukoza do refermentacji).

Jak wysładzałem? Chodzi Ci o pozostałość po wysłodzinach?

23,5 litra pszenicznego ciemnego o 14 °Blg początkowego, gotowanie 65 minut,

chmielone 45g Lomika,zadane drożdżami Zymoferm Breslauer Schwarzer Schops,

z dodatkiem 192g cukru trzcinowego do refermentacji.Odfermnt. do 3°Blg .

Po którym pozostał tylko miłych wspomnień czar:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zymoferm Extreme a co to za drożdże, bo jak wrzuciłem do wyszukiwarki to wyszedł Twój post, a jak wrzuciłem w google to wyszedł ...Twój post :P

 

Moim zdaniem zamiast dodawać barwiący to ciekawiej by było dać większy udział ciemnego pszenicznego i monachijskiego zamiast jasnego pszenicznego i pilzeńskiego

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zymoferm Extreme a co to za drożdże, bo jak wrzuciłem do wyszukiwarki to wyszedł Twój post, a jak wrzuciłem w google to wyszedł ...Twój post :P

 

Moim zdaniem zamiast dodawać barwiący to ciekawiej by było dać większy udział ciemnego pszenicznego i monachijskiego zamiast jasnego pszenicznego i pilzeńskiego

Zymoferm Extrem-Hohprozentige Wurze/Biere. Były swego czasu w CP -> http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/975

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zamiast dodawać barwiący to ciekawiej by było dać większy udział ciemnego pszenicznego i monachijskiego zamiast jasnego pszenicznego i pilzeńskiego

Czy 60g barwiącego na 10l brzeczki( przed gotowaniem ) to dużo? Takie było zamierzenie.

Dzięki Zgoda ,że mnie poprawiłeś, bo nawet w notatkach mam tak zapisane:)

( i to przy trzech warkach )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówię że to dużo, powiedziałem że moim zdaniem ciekawsze by było gdyby zastąpić jaśniejsze- ciemniejszymi słodami :)

 

PS eee zaraz 0,3kg na 24l to nie 60g na 10l :)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałem, przepraszam... Jeśli piszesz że brzeczka nastawna 24l, rozlane 22l to skąd mogę wiedzieć że to receptura na 50l??

PS w recepturze o pszenicznym ciemnym nie wspomniałeś, więc nie wiem jak mógłbym go i gdzie wliczać

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odfermentowało do 9°Blg (plus 182g glukoza do refermentacji).

Jak wysładzałem? Chodzi Ci o pozostałość po wysłodzinach?

23,5 litra pszenicznego ciemnego o 14 °Blg początkowego, gotowanie 65 minut,

chmielone 45g Lomika,zadane drożdżami Zymoferm Breslauer Schwarzer Schops,

z dodatkiem 192g cukru trzcinowego do refermentacji.Odfermnt. do 3°Blg .

Po którym pozostał tylko miłych wspomnień czar:)

Przecież pisze :). Standardowa warka pszenicznego miażdżyciela , a z tego co pozostało z wysładzania powstało jeszcze drugie dość mocne piwko :)

PS

W jak dużym garze to cudo zacierałeś? Bo przyznam że przepis mnie zainteresował i to bardzo :)

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Marmur ,że jedynie Ty czytasz uważnie:okey , a gar był 55l.

(Podkreślę jeszcze, że gotowanie było w 2 -słownie dwa- mniejszych garach,

w pierwszym było ok.25,5l brzeczki(pszeniczne imperialne), a w drugim ok.26l(pszeniczne ciemne), a po ugotowaniu i ostudzeniu dodałem do każdego fermentora-razem dwa fermentory- starter z drożdżami, każdy(starter) po ok. 0,8l, co dało w pierwszym przypadku ok.24l brzeczki nastawnej, a w drugim ok. 25l brzeczki nastawnej).Uff...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę brnąć w polemiki (czy tym bardziej kłótnie) ale jeśli z zasypu x otrzymujesz po gotowaniu brzeczkę y o określonych parametrach która fermentuje tworząc piwo, to moim skromnym zdaniem nie ma znaczenia czy wysładzasz do 50 czy do 150l, jeśli efektem finalnym jest 24 brzeczki y o parametrach brzeczki y i zasyp x oblicza się dla finalnej objętości, ergo nie 60g a 125g barwiącego na 10l. Oczywiście to nie ma żadnego zasadniczego znaczenia, nie ma sensu kruszyć kopii o słówka, cała ta rozmowa nie ma sensu, gdyż chciałem powiedzieć tylko to co powiedziałem w pierwszym poście, ale jak zaznaczyłem to moje prywatne zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać.

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy, pragnę tylko przypomnieć , że to nie ja skierowałem dyskusję w kierunku

"popłuczyn" po wysłodzinach czy zastowania "ciekawszych" słodów.(Ale to na marginesie)

Dla mnie ta warka ma przełomowe znaczenie przede wszystkim z uwagi na zastosowanie

nowych drożdży.Moje wcześniejsze doświadczenia z mocnymi pszeniczniakami ( i innymi pszenicznymi)nie przynosiły takich efektów smakowych, jak stało się to w przypadku użycia Zymofermów.

Dlatego też określiłem je moim piwem roku.:)

 

Ps: Onegdaj wbito mi do głowy ( i do tego się stosuję), aby nie zacierać jasnych słodów

razem z barwiącym ( tylko bez urazy):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwotne pytanie nie tyczyło popłuczyn a tego w jaki sposób wysładzałeś mając 15 kg. słodu z czego 8kg pszenicznego.

A ja jestem również ciekawy kilku szczegółów jak uzyskać brzeczkę 29,5°Blg? :)

Bo najmocniejszym piwem (nie wspomaganym ekstraktem ani cukrem) jakie zrobiłem był porter 22°Blg. Żeby zrobić brzeczkę 29,5°Blg musiałbym to chyba gotować ze 3 godziny dłużej... A tu piszesz, że gotowanie tylko 90minut. Musiało być strasznie gęste już przed gotowaniem. Mam więc parę pytań.

- jaka była gęstość zacieru (tj stosunek wody do słodu)?

- czy mierzyłeś ile miała brzeczka przednia?

- czy do imperialnego była tylko brzeczka przednia czy wysładzałeś i ew. ile litrów lub też przy jakim blg zakończyłeś?

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

To co masz na myśli to jak na mój gust wheat wine.

http://byo.com/stories/item/642-fine-wheatwine

 

Styl opisany jest w pdfie do ściągnięcia tu http://www.brewersassociation.org/pages/media/press-releases/show?title=2014-beer-style-guidelines

 

Przymierzam się do uwarzenia w w wersji 50 i 70 % zasypu słodu pszenicznego za około miesiąc.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.