Skocz do zawartości

Pierwsz warka rusza


Dzidek64

Rekomendowane odpowiedzi

Na jaki kolor się barwiło? Czarny, ciemnogranatowy czy coś w ten deseń czy taki ciemny miodowy...jak to drugie to po prostu płyn Lugola ma taki kolor :P Tu masz zdjęcie http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=8359&filename=skrobia.jpg jak wyglądało jak to w środku to jest ok. A skrobia w sumie straszna nie jest piwo mętne będzie ale przy pszenicznym to w żadna wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po tak długiej przerwie kolor wskaźnika nie powinien być taki. Ale taki może być. Wydajność nie jest niczym strasznym biorąc pod uwagę, że to początki zabawy z piwem. Chmielenie po tylu godzinach nie powinno zaszkodzić. W końcu to przyprawa tylko, mająca nadać goryczkę piwu. Chmielenie ma też wytrącać nadmiar białek, garbników i odparować różne niechciane związki, ale to też nie powinno być problemem nawet po całej nocy przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila...z 10,5 °Blg do 16??? Na pewno masz dobrze skalibrowany areometr? Sprawdź na wodzie w temp. 20°C lub jeśli masz ten z BA to w 60 °F (ok. 16°C ) czy pokazuje 0,0°Blg. Na serio coś tu nie gra. Tak z moich szybkich obliczeń wyszło mi że przy odparowaniu 4l (z 19 do 15l) powinieneś mieć jakieś 13-13,5°Blg.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś nie gra. Albo pierwszy pomiar (19l i 10,5°blg) albo drugi (15l i 16°Blg) był niedokładny.

W jakiej temperaturze mierzyłeś?

Skoro teraz masz 15litrów to dolewając 4litry wody (tj do 19l) będziesz miał z powrotem to co przed chmieleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złym prorokiem, ale skoro miałeś na początku 19l 10,5°Blg odparowało ci 4 l i zostało 15 l to po dodaniu 5l powinieneś otrzymać coś jeszcze słabszego niż miałeś na początku. W końcu uzupełniłeś ten ubytek i jeszcze dolałeś 1l dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wysładzaniu 19,5 *10 = 195, po gotowaniu 15*16 = 240 powinno być tyle sam a różnica na ekstrakcie po gotowaniu jest taka jakbyś dosypał prawie 0,5 kg cukru. Pewnie pomiar gęstości był nie w takiej temperaturze jak wyskalowany pływak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wysładzaniu 19' date='5 *10 = 195, po gotowaniu 15*16 = 240 powinno być tyle samo[/quote']

Sprawdziłem kilka moich warek. W żadnej nie mam "tyle samo".

prawo zachowania masy jest bezwzględne. Jedyne co można stracić to ekstrakt który zostanie w osadach i trzeba to uwzględnić. Chyba że mówimy o brzeczce wybitej, czyli tej w kotle przed zakończeniem gotowania. Wtedy różnice są spowodowane błędem pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz robił następną warkę to daj znać mam chłodnicę no i mogę ją dostarczyć od poniedziałku do piątku na Dworcową. Masz parę kroków ( przez rozwalenie dworca ciut dalej ).

Powodzenia.

Ok wielkie dzięki będę miał to na pewno na uwadze bo rzeczywiście chłodzenie w brodziku nie jest najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne wrażenia po warce nr 1, nie było aż tak źle , ale miałem wahania temp przy przerwie w 72 C tak pomiędzy 68 a 73. No i przeliczyłem się z czasem wysładzanie trwało do 00:30, więc już nie chmieliłem bo rano do pracy, następnym razem zarezerwuje cały dzień tak żeby zacząć rano to na pewno się wyrobie a może poprostu pszenica aż tak długo trwa bo czytałem że dłużej. Wydajność ok miałem 15L 16blg dolałem za poradą(dzięki)5L i mam 20L 12,5blg więc według przepisu. Pierwszy pomiar musiał być nie właściwy może temp. za wysoka? ale teraz jest ok. Mam nadzieje że będzie pijalne. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.