Jump to content

Pierwsz warka rusza


Dzidek64
 Share

Recommended Posts

Witam ! Z małym poślizgiem ale zaczynam właśnie warzyć pierwszą warkę. Woda się już grzeje i pojemniki dezynfekują. Mam nadzieje że pójdzie wszystko ok. Jako pierwsze piwko padło na Hefeweizen. Grzeje na zwykłej kuchence na 2 palnikach i od razu mam pytanie jak robicie przerwy? poprostu wył. gaz i mieszacie czy od czasu do czasu trzeba odpalić? jak tak to na cały gaz czy tylko troszkę?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sam musisz do tego dojść. Przede wszystkim termometr jakoś sobie zawieś w środku i bez przerwy kontroluj temperaturę. Nie odchodź na chwilę od gara, bo minuta nieuwagi i temperatura skoczy Ci znacznie. No i mieszanie, mieszanie i jeszcze raz mieszanie. Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

no to czekamy jest 63 stopnie

A mam pytanie co do filtracji mam ten zacier powoli przelać do pojemnika czy mogę szybko, bo chyba trzeba uważać żeby nie napowietrzyć i jeszcze jedno jak będę wysładzał to najpierw przednią brzeczke spuścić i potem dolewać wody do wysładzania a jak tak to tą przednią potem znów do filtracji i wysładzać?

Link to comment
Share on other sites

Filtracja jak nazwa wskazuje służy do oczyszczenia brzeczki. Pierwsze dwa, trzy litry wlej powtórnie do gara. Czy zrobisz to szybko czy wolno nie ma większego znaczenia, staraj się tylko za mocno jej nie napowietrzać. Inna sprawa jest z wysładzaniem, tu nie wolno się spieszyć. Temperatura wody nie wyższa niż 75°C, może być i 78% ale tak na prawdę wystarczy w przedziale 50-70°C .Spuszczasz pomału brzeczkę, gdy młóto zaczyna się odkrywać zakręcasz kranik, dolewasz np. 3 litry wody, kilka minut czekasz i kranik odkręcasz. I tak kilka razy aż uzyskasz 23-25 litrów.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki mam nadzieje że wyjdzie. Niestety niespodziewanie(przez moją niedbałość) okazało się że mój fermentator ma 20l a byłem pewny że 30l czy mogę do niego zadać drożdże czy podzielić na dwa fermentatory?

Link to comment
Share on other sites

Fermentor nie fermentator.20 litrów? Jesteś pewien? Jakiś zdobyczny chyba. Pamiętaj, że musi być miejsce na pianę w fermentorze.Lepiej podzielić na dwa, choć z drugiej strony za dużo wolnej przestrzeni jest również nie wskazane. Jeszcze nie skończyłeś, więc nie wiesz ile Ci wyjdzie na koniec. Zdarzyć się może, że uzyskasz 16l np tylko. O pomiarze Blg pamiętasz przy wysładzaniu?

Link to comment
Share on other sites

Tak zdobyczny na pewno ma 20l i zostaje ze 3cm luzu więc zdecydowanie za mało, będę musiał podzielić na dwa z tym że mam jeden dekiel. Zostawię do ostudzenia na noc a może jutro załatwię pokrywę. Kurcze coś to długo trwa czekam na pozbycie się skrobi bo cały czas pokazuje że jeszcze jest

Link to comment
Share on other sites

Dzięki.niby wszystko miałem zaplanowane i rozpracowane no ale jak widać w praktyce to jakoś mam sporo wątpliwości szczególnie o tą skrobie bo pisało że ma nie zmieniać koloru a tu cały czas miałem ciemny kolor no ale zobaczymy mam nadzieje że przed północą skończe

Link to comment
Share on other sites

No to pierwsza warka mnie trochę przerosła. Wysładzanie pszenicy trwało dość długo i chmielenie dopiero dzisiaj mam nadzieje że to zbyt nie wpłynie na moje piwko wydajność tez nie najlepsza 19l i 10,5blg jak teraz zagotuje to zostanie pewnie jakieś 16-17 no ale cóż.Przynajmniej załatwiłem większy pojemnik do fermentowania

Link to comment
Share on other sites

Tą wydajność jakoś przeboleje, ale głownie chodzi o to czy nic się nie stanie że chmiele dopiero dzisiaj, no i mam obawy że nie pozbyłem się całej skrobi choć czekałem 1,5 h to jodowy wskaźnik wciąż barwił.Gdyby zostało za dużo skrobi to czym to skutkuje?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.