Skocz do zawartości

Przeciekający kranik


ryjek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak radzicie sobie z przeciekającym kranikiem w fermentorze od BA ? Wiem ,że ten problem dotyczy nie tylko mnie bo paru znajomych warzących piwo także narzeka na przeciekający kranik od BA.

Myślę ,że przeciekający kranik jest źródłem moich ostatnich porażek piwowarskich.

Warzę piwo już chyba od 2,5 lat i już na samym początku nauczyłem się na wielu kwasach które popełniłem ,że sterylność sprzętu -rzecz najważniejsza. Nie popełniam błędów związanych ze sterylizacją, wszystko mam czyste i wyszorowane a od kiedy kupiłem fermentory z karnikiem, 1/4 warek kwaśnieje.

Ostatnio wpadłem na pomysł aby zewnętrzną część fermentora na około kranika zalać szczelnie woskiem a sam kranik zatkać wacikiem nasączonym spirytusem i przykryć folią spożywczą - wiem ,że to trochę paranoja ale tylu kwasów i z taką częstotliwością jeszcze nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cieknie gdzieś spod kranika, ale uszczelka jest ok bo sprawdzałem na takiej improwizowanej zatyczce. Myślicie ,że zalanie tych "dziurawych" elementów woskiem może być niebezpieczne dla piwa ? Nie znam sie na tym ale chyba wosk nie wejdzie w żadną reakcję z piwkiem prawda ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zalewanie woskiem to Ci nic nie da. Odpadnie zaraz przy pierwszej próbie.

 

Kraniki zasysają powietrze, to fakt stwierdzony, ale np. mam takiego jednego który w centralnym miejscu ma fabryczny otworek. Jak się przechodzi z położenia OFF na ON to niestety z tego miejsca potrafi polecieć co nieco brzeczki

 

Zerknijcie

kranikpe6.jpg

 

Z chęcią znalazłbym jakąś alternatywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam absolutnie żadnych problemów,a mam chyba ze trzy i moim zdaniem jedynym,słusznym i już wielokrotnie sprawdzonym rozwiązaniem na cieknący kran jest taśma teflonowa.Owijacie gwint kranika dość obficie po czym wkręcacie w fermentor.Dobrze owinięta taśma jest wielokrotnego użytku,mam tu na myśli brak konieczności wymiany taśmy za każdym odkręcaniem kranu.

Ponad to rolka taśmy teflonowej (dostępna w każdym markecie budowlanym) jest dość tania chyba 4-5 zł.

 

A co do zakażeń to może masz jakioś "pozadzierane" wewnętrzne scianki fermentora i mimo mycia cos w nich zostaje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak radzicie sobie z przeciekającym kranikiem w fermentorze od BA ?

Radzę sobie tak' date=' że nie używam wiaderka z kranikiem do fermentacji :), bo stwierdziłem że kranik jest najsłabszym ogniwem i może się przyczynić do zakażenia.[/quote']

Potwierdzam, to jedyne logiczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam fermentatora z kranikiem tylko do rozlewu piwa do butelek. Przed użytkowaniem wlewam do niego ok 2 litrów wrzątku. Wrzątek przelewam również przez kranik no i odpukać >>>>> jak dotychczas wszystko się udaje. Cieknące kraniki u mnie to były pęknięcia gwintu typowo mechaniczne uszkodzenia i niekoniecznie z mojej winy JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Znalazłem 22l wiadro po marmoladzie i planuję używać go do filtracji a może i do rozlewu... Mam oplot, nie mam kranika do tego wiadra. I wpadłem na pomysł, żeby zastosować zwykły hydrauliczny zawór kulowy 1/2'' lub 3/4'' . Albo ten ze zdjęcia (1), albo ten z (2), ale wtedy koniecznie z wężykiem..

 

Cenowo chyba wyjdzie podobnie jak plastikowy kranik, ale może będzie trwalszy? No i powinienem dostać w każdym hydraulicznym sklepie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe kraniki :D. Kilka dni temu warzone było piwko. Podczas chłodzenia brzeczki - mycie i wyparzanie fermentora z kranikiem. Przy próbie zamknięcia już zamontowanego kranika - pyk... Kranik do zsypu, pękł u nasady rurki z korpusem 3/4". Pech chciał, że pod ręką nie było innego szczelnego wiadra ani zapasowego kranika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe kraniki :D. Kilka dni temu warzone było piwko. Podczas chłodzenia brzeczki - mycie i wyparzanie fermentora z kranikiem. Przy próbie zamknięcia już zamontowanego kranika - pyk... Kranik do zsypu, pękł u nasady rurki z korpusem 3/4". Pech chciał, że pod ręką nie było innego szczelnego wiadra ani zapasowego kranika.

I co fermentacja w garze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś napisze na obronę kraników:

Mam 4 wiaderka (2 szt. od około 3 lat)wszystkie z kranikami, żaden nie przecieka. Nigdy ich nie demontuję, sterylizację przeprowadzam płucząc Ace i spuszczając kranikiem. Na trzydzieści kilka warek nigdy nie dorobiłem się kwasa.

Jeżeli zdecydujecie się na zwykły zawór kulowy, miejcie świadomość że te najtańsze produkowane są w Chinach i ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co fermentacja w garze?

Trochę się obawiałem, że będzie to właśnie fermentacja w garze.

Bo to o czym pisze Infam to mi się przydarzyło w czwartek przy warzeniu bittera.

Na szczęście Infam jeszcze nie spał (było koło 23ciej) i przywiózł mi drugi fermentor. :D

A tak oto wygląda ten felerny kranik:

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kranik rozciekł się po tym jak go wygotowałem przez kilka minut.Nieszczelność pojawiła się w miejscu gdzie łączą się dwie części korpusu, ta obrotowa z wylewką, z tą nieruchomą przykręcaną do fermentora.Po prostu po wygotowaniu zaczęły obracać się z wyraźnym luzem.

Dlatego teraz tylko sterylizuję kraniki w ciepłej wodzie z HemiproOxi.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.