Skocz do zawartości

Piwa Stera, #4 (Ale)


rubezahl

Rekomendowane odpowiedzi

Piwa Stera, #4 (Ale)

 

Piana: biała, wysoka, powoli zanika do dywanika, oblepia szkło

Kolor: bursztynowy

Zapach: delikatny słodowy z nutką kwiatową

Smak: bardzo lekko słodowy, finisz z wyraźną, pozostającą goryczką

Wysycenie: średnie

Uwagi: lubię goryczkę, ale tu zabrakło zbalansowania jej słodowością/treściwością.

Ogólnie - jak najbardziej pijalne ;) , czekam na kolejne próbki z tego (bez nazwy jeszcze ;) ) browaru.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początki są zawsze trudne:/ Jak się nie umie dobrze wysładzać to takie są efekty.:beer: Myślę, że następne wareczki przypadną Ci do gustu. Jeżeli chodzi nazwę mojego browaru, to zerknij na profil (mój oczywiście):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedź dotyczyła bardziej treściwości warki. Bo po wysłodzeniu było 10 Blg. Po chmieleniu podniosło się do 10,5. Ogólnie rzecz biorąc za dużo wody i chmielu. W związku, że w Zapiskach piwowara u mnie pusto podam recepturę:

-słód pilzneński 3kg

- " monachijski 1,5kg

Warzenie: woda 16l, temp. 54°C zasyp, 62* 10min, 71* 45min, 76*koniec.

Chmielenie: marynka 30g 75min, lubelski 40g 5min przed końcem.

Drożdże: S04 gęstwa nr 1.

Brzeczka 23l.

Ogólnie rzecz biorąc piwo wyszło zbyt cienkie.:beer:

Edytowane przez ster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, z czasem nabierzesz wprawy i będziesz uzyskiwał założoną wydajność jak i litraż. Tym razem trochę za długo wysładzałeś. Jakbyś skończył na 20l. to było by w miarę ok. Wprawa i wyczucie przyjdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tym razem trochę za długo wysładzałeś.

Raczej zbyt dużo, bo długość wpływa wręcz na poprawę wydajności (oczywiście nie w jakiś bardzo znaczący sposób).

Jacki - wiem, że to miałeś namyśli, ale prostuję, by takie informacje nie utrwalały u czytających (szukających dopiero swojej drogi :mad: ).

 

Ja lubię sypnąć dodatkowo 'dwie garście' słodu, by nie stresować się wyśrubowanymi wydajnościami i mieć pewien margines błędu przy warzeniu.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.