Jump to content
Sign in to follow this  
Jacenty

Wywar z chmielu.

Recommended Posts

Co spowodowało, że przyjęte jest wrzucanie szyszek chmielowych do brzeczki? Jak się zastanowić to wygodniej jest chmiel gotować osobno w wodzie, a potem sam wywar dolać.

Edited by Jacenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się zastanowić to gotowanie chmielu osobno nie jest wygodniejsze, bo trzeba grzać drugi gar, a później go myć, zużywać niepotrzebnie wodę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brzeczkę i tak musisz gotować, bo zachodzi tam szereg procesów. Więc gotowanie chmielu obok nie jest wcale wygodniejsze bo musisz mieć drugą instalację. Poza tym z chmielu pochodzi ponad połowa garbników, które wytrącają białka poprawiając stabilność piwa. Jakby to było takie proste to browary by tak robiły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o chmielenie ekstraktów to pewnie można by dodawać zupę chmielową dla goryczki. Brewkity są chmielone ekstraktem i nie trzeba ich gotować, a piwa i tak wychodzą klarowne. Eksperymentuj, to najlepsza szkoła, powodzenia :beer:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za wszystkich producentów nie ręczę, ale wydaje mi się że tak. WES z tego co pamiętam to tak. Zawsze można kopić sobie ekstrakt chmielowy i dochmielać nawet po fermentacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak jest z brewkitami. Co prawda mam jednego za sobą, ale nie pamiętam czy chmiel był osobno czy nie. Nie o brewkity mi jednak chodzi. Myślę o normalnym procesie z zacieraniem. Zamiast bawić się z siateczką wygotować chmiel w litrze czy dwóch wody przez np. 15min, potem wlać ten wywar i normalnie gotować jeszcze godzinę. Sam nie wiem czy to ma sens, chyba tak zrobię, żeby sprawdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to mówią, jak nie spróbujesz to się nie przekonasz, ale ja też jestem sceptyczny, gdy używasz siateczki jak pisałeś to i tak usuwanie przechmielin nie jest specjalnie upierdliwe (zwłaszcza przy szyszce, przy granulacie nie wiem nie robiłem z siatką) a białkowego syfu na dnie i tak nie unikniesz więc jak dla mnie to tylko dodatkowe utrudnianie sobie życia. Lecz wiadomo piwowarstwo domowe eksperymentami stoi więc powodzenia i zdaj relację z efektu :beer:

Edited by Marmur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od dawna stosuję wywar chmielowy dla korekty goryczki z bardzo pozytywnym skutkiem. Jest bardzo przydatny przy użyciu chmielu z własnej uprawy, lub dłużej przetrzymywanego - nie znamy wówczas faktycznej ilości alfa kwasów. Ja gotuję szyszki ok.90 minut, odcedzam i wywar przelewam do słoików które pasteryzuję tak jakbym robił kompot. Taki wywar dodaję pod koniec chmielenia uznając goryczkę za zbyt słabą, czasami dodaję przygotowując surowiec do refermentacji. Trwałość "kompotów" jest bardzo długa, zdarzyło mi się użyć ponad 2 letnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie takiego wywaru. Znalazłem w okolicy dziki chmiel. Wiem, że raczej nie ma co liczyć na jego jakość, ale nie mogłem się powstrzymać i zerwałem kilka szyszek. Postanowiłem ugotować w odrobinie wody. Zatem wrzuciłem 4 szyszki do litra wody i pogotwałem coś koło godziny. I ku mojemu zdumieniu wywar nie jest zielonkawy a mocno czerwony! Czy tak ma wyglądać wywar w chmielu? czy jest to wina tego że nie był ususzony.

 

Chciałem sprawdzić czy się do czegoś nadaje bo w okolicy jest go mnóstwo. I postanowiłem pogotować i spróbować czy goryczka będzie mocna. Czy mam szansę takim sposobem coś orzec? I zwłaszcza czy musi on być przysuszony, żeby się coś z niego ulotniło? I czy ten kolor ma taki być?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz to już chyba za poźno na zbiory chmielu w celach piwowarskich. Do celów kosmetycznych pewnie jeszcze się przyda (kąpiele, płukanki do włosów, itp.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.