Skocz do zawartości

Wykorzystanie gęstwy


Mero

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym jeszcze po zlaniu płynu dodał jakieś 500ml brzeczki 10 °Blg, np. odebranej podczas filtracji, zagotowanej i wystudzonej, tak, żeby dodawać drożdże w fazie wysokich krążków. Zdecydowanie skraca to czas zafermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czytałem, że dobrze takie drożdże przemyć kwasem fosforowym (zabija bakterie, a jest stosunkowo łagodny dla drożdży). Ktoś ma może jakieś doświadczenie z tym związane? Konkretnie chodzi mi o stężenie, bo podejrzewam, że w stężonym to i drożdże nie pożyją :beer: no i jak to najlepiej zrobić. Jak płukać i czy odpłukiwać całkiem fosforowy wodą już po "procesie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Hej, nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu więc podepnę się tu.

 

Pytanie bardziej do weteranów stylów belgijskich. Czy gęstwę THG, wykorzystaną po fermentacji golden strong ale 18°Blg można wykorzystać ponownie do fermentacji kolejnego mocnego (18-20°Blg) piwa belgijskiego? Ogólna zasada jest taka aby nie zbierać gęstwy po bardzo mocnych piwach, ale czy to się dotyczy też mocnych szczepów np. THG? W poprzednim piwie był też dodany 1kg cukru, czy to też może jakoś wpłynąć na fermentację następnego piwa (efekt glukozowy - drożdże zapominają jak fermentować cukry z brzeczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Ja tak trochę z innej beczki. Otóż jutro przelewam swoje piwo na fermentację cichą, użyłem drożdży danstar nottingham ale yeast, i zamierzam zebrać z nich gęstwę.

Tak się składa, ze mam w domu zapas soku jabłkowego i chciałbym w ramach niespodzianki dla dziewczyny zrobic z tego cydr.

Myślicie, że zadanie gęstwy do soku doprawionego glukozą bezpośrednio po zebraniu to dobry pomysł? Obecne BLG soku to 10°Blg. Co prawda mogę po weekendzie podkoczyć po drożdże winiarskie, ale czy jest sens:)?

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Ja tak trochę z innej beczki. Otóż jutro przelewam swoje piwo na fermentację cichą, użyłem drożdży danstar nottingham ale yeast, i zamierzam zebrać z nich gęstwę.

Tak się składa, ze mam w domu zapas soku jabłkowego i chciałbym w ramach niespodzianki dla dziewczyny zrobic z tego cydr.

Myślicie, że zadanie gęstwy do soku doprawionego glukozą bezpośrednio po zebraniu to dobry pomysł? Obecne BLG soku to 10°Blg. Co prawda mogę po weekendzie podkoczyć po drożdże winiarskie, ale czy jest sens:)?

pozdro!

przepis na cydr jest bardzo prosty: u góry w oknie wyszukiwarki wpisujesz hasło :"cydr" :lol:

efektem tego jest choćby ta, dość ciekawa dyskusja

http://www.piwo.org/topic/5438-przepis-na-cydra/page__hl__cydr

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, czytałem to. Chodzi mi glownie o to, czy drozdze z gestwy wrzucac od razu w sok, bezposrednio po zebraniu, czy potraktowac je jakims innym procederem?:) Wiem, ze te pytania moze i nie sa wysokich lotow, ale tak naprawde bardzo malo wiem o zachowaniu drozdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, czytałem to. Chodzi mi glownie o to, czy drozdze z gestwy wrzucac od razu w sok, bezposrednio po zebraniu, czy potraktowac je jakims innym procederem? :) Wiem, ze te pytania moze i nie sa wysokich lotow, ale tak naprawde bardzo malo wiem o zachowaniu drozdzy.

Czyli pytanie nie było dobrze sformułowane ;)

Ja po zlaniu piwa znad gęstwy, zalewałem je od razu sokiem i wodą (lubie lekkie i szybkie cydry - stąd celowałem w 6-7 blg). Startowało od razu, cydry były gotowe po 2-4 dniach w 19C. Cichej nie robiłem, cydry i tak lądowały w PETach. Zresztą żaden nigdy się nie przegazował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat.

Gęstwę z US 05 zebrałem w czwartek 24.01 z piwa o początkowym Blg 12 i zadałem w niedzielę 27.02 rano do brzeczki o Blg 15. Temperatura brzeczki 14,5 st., a temperatura gęstwy 17,5. Gęstwy było ok. 130ml. Temperatura pomieszczenia ok. 21 st. Do teraz brak oznak fermentacji. Temperatura brzeczki ok. 18 st.

Czy, ta dość niska temperatura gęstwy, mogła spowodować brak aktywności drożdży? Czy, jeżeli do czwartku ( dopiero wrócę z pracy ) nadal nie będzie oznak fermentacji, mogę dodać kolejną porcję gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi fermentator na gęstwie z tych samych drożdży (z innego piwa ) stoi w temperaturze 16st. Zadawana gęstwa miała temperaturę pokojową i ruszyły.. Pytanie brzmi. Jak uratować warkę opisaną wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed południem zadałem drożdże i bujałem fermentatorem. Dzisiaj przed wyjściem do pracy mieszałem z 5 minut i załączyłem farelkę,żeby troszkę podnieść temperaturę. Teraz nie mam żadnego wpływu na proces, bo do czwartku rano jestem w pracy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ruszą , biorąc pod uwagę ,że gęstwa jest świeżo zebrana. A powodem opóźnienia jest niska temperatura brzeczki przy zadawaniu drożdży.

 

Ale jeszcze jedna sprawa, ile te drożdże stały w tamtym piwie ?

 

Do czwartku troche długo , jeśli nie ruszą. Nie masz możliwości sprawdzenia wcześniej ? Zdażały mi się opóźnienia rzędu 2, czasami 3 dni i piwa infekcji piwo nie łapało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie za niska temp dla tych drożdży ... Przenieś fermentor do pomieszczenia z temp ok 20 stopni , Poniżej tej temp drożdże się strasznie ociągają aczkolwiek powinny ruszyć tylko z opóźnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ruszą , biorąc pod uwagę ,że gęstwa jest świeżo zebrana. A powodem opóźnienia jest niska temperatura brzeczki przy zadawaniu drożdży.

 

Ale jeszcze jedna sprawa, ile te drożdże stały w tamtym piwie ?

 

Do czwartku troche długo , jeśli nie ruszą. Nie masz możliwości sprawdzenia wcześniej ? Zdażały mi się opóźnienia rzędu 2, czasami 3 dni i piwa infekcji piwo nie łapało.

W tamtym piwie stały 3 tygodnie. Dzwonię do domu i pytam żonę, ale zapachu żadnego nie ma. Twierdzi, że coś jakby osad na 1 cm. nad poziom brzeczki, ale ufaj tu kobiecie ;)

zdecydowanie za niska temp dla tych drożdży ... Przenieś fermentor do pomieszczenia z temp ok 20 stopni , Poniżej tej temp drożdże się strasznie ociągają aczkolwiek powinny ruszyć tylko z opóźnieniem

Kolego, napisałem w pierwszym poście,że temperatura pomieszczenia ma ok. 21 st....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temp otoczenia jest ok 21 stopni to powoli ale w końcu brzeczka odbierze ciepło z otoczenia i ociepli się do tej temp. Może to trwać trochę czasu... możesz zawsze dać go ciut bliżej grzejnika a później otulić jakimś izolatorem. Ale jeśli wg Twojej żony pojawił się osad, to już nie ma sensu...fermentacja ruszyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam , dziś moja premiera -warzę pierwsze piwo z zacieraniem .Moja wczoraj zebrana gęstwa rozdzieliła się się niby na trzy części,ale na górze utrzymuję się świerz piana [myślę ,ze z zywych drożdzaków.i tu głupie pytanie czy tą pianę z góry delikatnie zamieszać i wyląć razem z tą cieniutką warstewką piwa, a 2-3 łyżki gęstwy z samej góry po wylaniu tej piany z piwem pobrać do zadania nowej brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dziś moja premiera -warzę pierwsze piwo z zacieraniem .Moja wczoraj zebrana gęstwa rozdzieliła się się niby na trzy części,ale na górze utrzymuję się świerz piana [myślę ,ze z zywych drożdzaków.i tu głupie pytanie czy tą pianę z góry delikatnie zamieszać i wyląć razem z tą cieniutką warstewką piwa, a 2-3 łyżki gęstwy z samej góry po wylaniu tej piany z piwem pobrać do zadania nowej brzeczki?

post-8366-0-14571200-1393500734_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.