Skocz do zawartości

Kontrola fermentacji


cjhouse

Rekomendowane odpowiedzi

Za dużo jest czynników wpływających na różnice temperatur pomiędzy piwem a otoczeniem by jakieś wykresy robić.

Te 3-4 stopnie jest dość umowne. Mi na przykład przy ustawieniach sterownika na temperaturę min. 20 max. 21 piwo fermentuje w około 20,5 stopniach Celsiusza.

 

Musisz sam sobie dobrać odpowiednie ustawienia sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz czujniki w środku i na zewnątrz? Rozpętałem dyskusję bo tez wydaje mi się ze ta różnica jest znacznie mniejsza. Co prawda mierzyłem temperaturę otoczenia "pigułką" Dallasa, wiec wynik nie był zbyt dokładny ale w granicach 1-1,5 stopnia.

 

A jak rozwiązana jest kontrola temperatury w przemysłowym browarnictwie w kadzi otwartej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik sterownika mam na zewnątrz, ok 5 cm nad pokrywą fermentora. A temperaturę wewnątrz mierzę termometrem szpilkowym.

 

W drugim pytaniu chodzi Ci o pomiar temperatury czy o chłodzenie kadzi?

 

EDIT:

Nawiązując do pierwszego zdania. Na tym forum pojawiały się opinie że gdy fermentujemy w pojemniku plastikowym to wystarczająco dokładny jest pomiar temperatury zewnętrznej strony fermentatora. Przykłada się sondę termometru do ścianki fermentatora i izoluje się ją (sondę) od otoczenia np. folią belkowaną.

Edytowane przez rysmis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim pytaniu zastanawiam się jak chłodzona jest fermentująca brzeczka. Widziałem kiedyś zdjęcia takich basenów. Odpowiada to trochę mojemu balonowi. Ciekawy jestem jaka jest temperatura takich pomieszczeń z kadziami.

 

 

Sprawa z chłodzeniem tankofermentorów jest dużo bardziej zrozumiała dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim pytaniu zastanawiam się jak chłodzona jest fermentująca brzeczka. Widziałem kiedyś zdjęcia takich basenów. Odpowiada to trochę mojemu balonowi. Ciekawy jestem jaka jest temperatura takich pomieszczeń z kadziami.

przy powierzchni jest wężownica, nieduża kilka zwojów na basen (nieduża względem basenu, kilkadziesiąt metrów ma). Temperatura w takim pomieszczanie to koło 10 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica z kwasówki? We wczesnej fazie projektowania lodówek miałem zamiar stworzyć zamknięty obieg chłodzący. Zaproponowana jednak przeze mnie miedź została totalnie skrytykowana tu na forum. Odstąpiłem więc od tego pomysłu.

 

Znalazłem właśnie zdjęcia z browaru cieszyńskiego; sporo mi się rozjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.