Jump to content
Sign in to follow this  
pedro22

Browar Sarmata

Recommended Posts

Witam, to ja też napiszę coś o postępach w browarze. Aktualnie w fermentorze warka # 35. Wszystkie dotychczasowe wyłącznie zacierane. Ale żeby nie wpaść w rutynę, browar stopniowo się rozwija.

 

Jestem w trakcie kończenia RIMS'a - już od kilku miesięcy działa część warzelna (ciągle nie mam czasu na dokończenie), od kilku warek działa też chłodnica chyba własnego pomysłu (z tego jestem najbardziej zadowolony), a od ostatniej warki działa też śrutownik (dotychczas kupowałem śrutowane słody). Śrutownik pamięta chyba jeszcze czasy kiedy nie było piw dolnej fermentacji, ale działa (i wygląda) świetnie - polecam zapach świeżo ześrutowanego słodu caraaroma.

 

Robię w zasadzie wyłącznie dolniaki, więc mam też "kolekcję" pudeł ze styropianu do chłodzenia fermentorów. Po małych przemeblowaniach udało mi się wygospodarować w piwnicy kilkanaście m2, więc browar ma już swój kąt - tylko dla siebie ;) .

 

Ale żeby w dobie totalnej globalizacji i inwigilacji nie pozostawać w tyle, ma też swój adres sieciowy : http://pl-pl.facebook.com/pages/SARMATA-Browar-Domowy/128131507221514 (to akurat jest zasługą piękniejszej części browaru domowego).

 

Jak zmontuję coś ciekawego (może tego RIMS'a, albo chłodzenie z gruntu) to się pochwalę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.