Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie - zacieranie - prosze o opinie czy wszystko ok


orkat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

to mój pierwszy post na forum .

Mam kilka pytań co do nastawienia swojego pierwszego piwa.

Postanowilem odrazu zrobić z zacieraniem.

 

Co bym chcial uzyskać ? Piwo jasne , mocno nagazowane . ok 5%-5,5% moc , z wyczuwalnym chmielem , ale nie zbyt duzą goryczką , wsumie jak najmniejszą minimalną.

 

Słody do tego pomysłu pilzeński - co dodac można oprucz niego ?? jaki jeszcze słud aby bylo jasne piwoko ??

Jaki chmiel aby nie było gorzkie ale ładnie nim pachnialo , w jakich ilościach , i jakie czasy gotowania ??

 

Oto moja propozycja :

 

słody : pizeński 50% , bohemian pilsner 30% , bohemian floor 20% ( ile kilo łącnie użyć na 20 L nastawu ) ??

chmiel : lubelski , marynka w proporcji 80/20 ( tylko ile gramów użyćłącznie chmielu na nastaw 20 L ??

jakich drożdzy użyc ?? Lepiej tego typu piwo ( co chce uzyskac ) trzymac w czasie fermentacji burzliwej w 20 stopniach czy w

 

A teraz produkcja :

 

1.Zacier trzymam w ok 67 stopniach przez 1h

2.Po filtracji gotuje ok 90minut , dodaje w tym czasie chmiel ( po ilu minutach ?? oba jednoczesnie ?? czy najpierw jeden , wyjac go a potem drugi ?? czy tego pierwszego nie wyjmowac a dozucic drugi ?? po jakim czasie ?? )

3.Do fermentatora dodaje ostudzony nastaw + drożdże ?? A co z cukrem ?? Wystarczy tylko ten co jest w zacierze ze słodu ??

4.Dodaje cukru przed butelkowaniem , butelkuje

 

 

Prosze o porady czy mniej wiecej tak to ma wygladac , i uwagi do mojego "przepisu "

 

Prosze o odpowiedzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość pytań, jakie zadałeś w jednym poście jest powalająca. Nie wiem czy ktoś zdobędzie się na pełny wykład. Moja rada, wybierz sobie jakieś piwo i pod jego kątem zadawaj pytania. Będzie łatwiej dla Ciebie i dla chcących pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Patrząc na treść Twojego posta, widzę że za dużo to Ty nie poczytałeś na temat warzenia piwa. Liczysz na to, że po podaniu Ci przez forumowiczów odpowiedzi na Twoje pytania uwarzysz idealne piwo?? Nic z tego...

Naprawdę bez żadnej złośliwości proponuję Tobie użyć przycisku "Wiki" u góry strony i przeczytanie tych kilkunastu/kilkudziesięciu rozdziałów.

Następnie poczytaj receptury niektórych użytkowników, w jaki sposób zacierają, jak chmielą, jak oceniają efekty swoich prac.

Później zakup sobie albo różne słody, albo najlepiej jakiś gotowy zestaw i wtedy po przeczytaniu konkretnej instrukcji będziesz wiedział czego "nie wiesz" i o co konkretnie zapytać

Ja też niedawno byłem zielony w tym temacie, ale przez czysty szacunek dla innych użytkowników wychodząc z założenia, że najpierw dużo czytam zanim zacznę zadawać pytania, przeczytałem prawie całe forum. W tej chwili po uwarzeniu kilku warek powoli wiem o co mógłbym zapytać i z czyma mam największe problemy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez polter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobie

 

moze przynajmniej na ten moment co z tym cukrem ??

kiedy sie go dodaje ?? a moze wogole , sam cukier z zacieranego slodu wystarczy ? ( tylko przy butelkowaniu ) ??

Cukier będziesz potrzebował dopiero przy butelkowaniu, czyli tak ze 2-3 tygodnie po uwarzeniu piwa. Nie musisz się teraz nim przejmować, zdażysz kupić zanim będziesz musiał zabutelkować.

Edytowane przez polter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Faktycznie ilość pytań niemal równie wielka jak ilość błędów ortograficznych. Przestrzegaj zasad języka polskiego!

 

Jeśli będziesz miał upatrzone piwo to zadawaj pytania, bo rozrzut "z wyczuwalnym chmielem ale goryczką w sumie jak z najmniejszą minimalną" to wpadam w konfuzję.

 

Najpierw poczytaj potem pytaj.

Powodzenia i pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz miał upatrzone piwo to zadawaj pytania, bo rozrzut "z wyczuwalnym chmielem ale goryczką w sumie jak z najmniejszą minimalną" to wpadam w konfuzję.

Ma pachnieć chmielem, ale ma byc mało goryczkowe w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. słownik ortograficzny

2. przeczytaj coś, później zadawaj konkretne pytania

 

3. jeśli chcesz piwo z Twojego opisu to na początek kup sobie 4kg pilzeńskiego + 0,5 karmelowego (wg. predyspozycji)

chmiele 30g marynki i lubelskiego (takie są opakowania i nie będziesz musiał nic wyrzucać)

drożdże danstar nottingham albo us-05

zacieranie infuzyjne, jeśli wiesz co to;)

 

voila, jak na pierwsze piwo powinieneś skakać z radości, jasne, lekkie w smaku, nie za bardzo goryczkowe, fermentacja w 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pachnieć chmielem, ale ma byc mało goryczkowe w smaku.

Przepraszam Bielok, ale nie posądzam Orkata , który zadaje takie pytania, aby akurat zdążył przeczytać o rodzajach chmielu, po prostu nie wie czego chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

prawde mówiąc znam odpowiedzi na swoje pytania - chciałem jednak aby ktoś mi na nie odpowiedział abym miał pewnosć czy dobrze zrozumiałem co wyczytale

 

zamiast tracic czas na odpisywanie o bledach ortograficznych i nieczytaniu , tyle samo czasu byscie poswiecili jakbyscie odpisali na konretne pytania

chyba po to jest to forum

 

jak by postepowac tak jak mowice to do kazdego zadanego pytania przez nowych uzytkownikow mozna by odpowiadac : poczytaj w google , tam wszystko jest , tylko wtedy po co to forum ??

 

dziki

 

pozdrawiam

 

dziekuje koledze wyzej za konkretny przyklad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Oto moja propozycja :

 

słody : pizeński 50% , bohemian pilsner 30% , bohemian floor 20% ( ile kilo łącnie użyć na 20 L nastawu ) ??

chmiel : lubelski , marynka w proporcji 80/20 ( tylko ile gramów użyćłącznie chmielu na nastaw 20 L ??

jakich drożdzy użyc ?? Lepiej tego typu piwo ( co chce uzyskac ) trzymac w czasie fermentacji burzliwej w 20 stopniach czy w

Po prostu użyj 100% słodu pilzneńskiego w ilości 4 kg - nie baw się w różne odmiany.

 

Co do chmielu to na 60 minut gotowania dodaj 10g Marynki a na ostatnia minutę wrzuć 50g Lubelskiego. Resztę Marynki, której nie zużyjesz możesz zamrozić. Użyj drożdży S-33 no i fermentuj w ok 20C.

 

A teraz produkcja :

 

1.Zacier trzymam w ok 67 stopniach przez 1h

2.Po filtracji gotuje ok 90minut , dodaje w tym czasie chmiel ( po ilu minutach ?? oba jednoczesnie ?? czy najpierw jeden , wyjac go a potem drugi ?? czy tego pierwszego nie wyjmowac a dozucic drugi ?? po jakim czasie ?? )

3.Do fermentatora dodaje ostudzony nastaw + drożdże ?? A co z cukrem ?? Wystarczy tylko ten co jest w zacierze ze słodu ??

4.Dodaje cukru przed butelkowaniem , butelkuje

AD1 - zgadza się. Warto jednak tak dla pewności wykonać próbę jodową - jeśli nie wiesz co to jest sprawdx na wiki lub znajdź w wyszukiwarce.

AD2 - Jeśli chcesz gotować 90 minut to chmiel dodajesz po 30 minutach czyli na 60 minut gotowania. Porcji chmielu nie wyciągasz.

90 min - początek gotowania

60 min- 10g Marynki

1 min - 50g Lubelski

AD3 Ostudzony nastaw wlewasz do fermentora ( najlepiej jak ma ok 20C ) po czym na powierzchnie brzeczki rozsypujesz równomiernie drożdże.

AD4 cukier dodajesz przed butelkowaniem. Dla mocnego nagazowania daję 4g cukru na butelkę.

 

zamiast tracic czas na odpisywanie o bledach ortograficznych i nieczytaniu , tyle samo czasu byscie poswiecili jakbyscie odpisali na konretne pytania

chyba po to jest to forum

No więc ja poświęciłem Ci swój czas, więc teraz ty uszanuj zasady tego forum oraz poświęć trochę więcej swego czasu i pisz poprawnie. Jeśli masz problemy to wrzucaj posty do worda albo zainstaluj firefoxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.