Skocz do zawartości

Mieszadło Magnetyczne DIY


jurecki

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

trafiłem, jak kiedyś zacznę kręcić to kupię coś takiego

tego nie kupuj bo to upierdliwe w obsłudze będzie :(

Napięcie reguluje potencjometr wieloobrotowy zamontowany na płytce, który:

1. nie jest przystosowany do ciągłego kręcenia nim

2. wymaga używania malutkiego śrubokręcika

:(

Na aledrogo jest wiele innych w równie korzystnej cenie ze zwykłym potencjometrem.

Może nawet ten by wystarczył (zależy od użytego wentylatora) http://allegro.pl/zasilacz-antenowy-regulowany-do-anten-dvb-t-3-12v-i5166031733.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

znalazłem w domu jeszcze jeden, prostokątny o wymiarach ok. 20x10x5, tyle, że ma rozłożone bieguny podobnie jak ten okrągły, tj. płaszczyzna pola prostopadła do wysokości. Ten okrągły ma z 30x5. Czy taka dysproporcja jest dopuszczalna? Jeszcze myślałem o zamontowaniu tylko tego  prostokątnego na tym najkrótszym boku, wtedy rozkład biegunów chyba jest ok, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

cześć,

Jestem na etapie robienia mieszadła wg. pomysłu:

https://www.wiki.piwo.org/Mieszadło_magnetyczne_(yemu)yłek

 

Mam już wszystko złożone, wentylator 12V, magnesy neodymowe, włącznik, skrzynka... ale pojawił się probkem, że mie mogę uzyskać wolnych obrotów wentylatora.

Spaliłem już 2 potencjometry: 500 Ohm, 10kOhm, 50kOhm jest na etapie przepalania ;-)

Jak zmniejszam prędkość to potencjometry przepalają się.

 

W załączonym linku jest wskazany potencjometr (ok 25Ohm, 3W) czy taki się sprawdzi?

Jeśli ktoś ma sprawdzone rozwiązanie prosiłbym o informację. Najchętniej kupiłbym odpowiedni, sprawdzony potencjometr i go wlutował, z tym nie będzie problemu.

O elektronice nie mam pojęcia więc wolę nie kombinować z bardziej skomplikowanymi układami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem, ale nie do końca o to mi chodzi. Mam zrobione 99% brakuje mi tylko odpowiedniego potencjometra. Jest taki? (jeśli jest, to jaki) Ktoś ma sprawdzony, prosty układ z potencjometrem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś bez fachowej wiedzy chciał zrobić układ regulujący obroty, to polecam filmik:

 

Sam potencjometr zawsze będzie się przegrzewał (palił)  przy wolnych obrotach (taką informację uzyskałem w sklepie specjalistycznym). Zrobiłem wg filmiku, koszt układu ok. 11 zł wraz z płytką (bez kondensatorów też działało ale mniej stabilnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, grzehu.jura napisał:

Sam potencjometr zawsze będzie się przegrzewał (palił)  przy wolnych obrotach (taką informację uzyskałem w sklepie specjalistycznym)

@grzehu.jura bo jak chcesz regulować napięciem silnika tylko za pomocą potencjometru to na tym potencjometrze musisz rozproszyć sporo mocy. Potencjometr będzie się grzał. Prawo Ohma oraz Kirchhoffa.

 

5 godzin temu, grzehu.jura napisał:

Zrobiłem wg filmiku, koszt układu ok. 11 zł wraz z płytką (bez kondensatorów też działało ale mniej stabilnie).

Niewiele drożej kupisz już gotowy moduł regulatora PWM, https://sklep.avt.pl/modul-regulatora-pwm-3a-80w-6-28v-sterownik-silnikow-dc-arduino.html (a nie jest ot najtańszy sklep). Taki regulator przy małym odbiorze prądu prawie nie będzie się grzał. Trzyma stabilnie obroty. Plusem regulacji PWM jest również to, że silnik ma nieco większy moment obrotowy w porównaniu do regulacji napięciowej. Na upartego nie musisz mieć nawet lutownicy, aby z pomocą gotowego modułu skonstruować najprostsze mieszadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.