Skocz do zawartości

Mieszadło Magnetyczne DIY


jurecki

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając na forum o bojach kolegów z budową mieszadła magnetycznego chciałbym dorzucić kilka uwag i spostrzeżeń dla tych, którzy są w trakcie budowy i którzy w przyszłości zamierzają zbudować taki sprzęt.

Ważnym elementem jest tutaj magnes neodymowy pozyskiwany przez wielu ze starych dysków twardych (w nowszych modelach są nawet dwa).

Magnes taki można odkleić używając ostrego śrubokręta - wystarczy podważyć z jednej strony uważając aby go nie wyszczerbić bo jest dość kruchy.

Jeżeli się nie daje, można spróbować uderzyć delikatnie młotkiem w śrubokręt ustawiając całą płytkę na twardym podłożu.

Kolejnym ważnym elementem jest znalezienie osi magnesu, w tym celu kładziemy na nim mieszadło, które ułoży się samo.

Zaznaczamy tę oś mazakiem. (Zdjęcie nr.1)

 

Następnym punktem budowy mieszadła jest przyklejenie go na odpowiedniej wysokości (Zdjęcie nr.2) Ja do tego celu użyłem tulejki z PCV ale równie dobrze być to obcięta plastikowa butelka po lekach.

Byle o odpowiedniej/pasującej do środka wentylatora średnicy.

Przyklejona została klejem Distal.

Na tulei przyklejony został talerzyk z cienkiej blachy inox (nierdzewka) jako ekran.

Dopiero na tym został przyklejony magnes.

Przyklejamy go rysując oś na talerzyku następnie odmierzamy suwmiarką odległości końców - tak żeby był na środku.

 

Ważne jest również mocowanie wentylatora aby był on w stabilny i idealnie w poziomie.

Ja dorobiłem podstawę z nierdzewki.

 

Większość zasilacz o mocy powyżej 800mA / 12V powinno się nadawać ale żeby się nie grzały to można powyżej 1A (ja mam 3A :smilies: )

Stary sprawny od PC doskonale też się do tego nadaje.

Ja umieściłem go na tylnej ściance w taki sposób żeby pracujący wentylator od razu go schładzał (tylna ścianka z otworami dorobiona)

 

Regulator obrotów jak najbardziej wskazany (przy wyższych obrotach wentylatora mieszadło zazwyczaj wypada z osi).

Przy zasilaczu o mniejszym napięciu obroty również się zmniejszą -dobieramy to metodą prób i błędów (ale będzie się grzał)

Schemat regulatora na ostatnim zdjęciu. Sterownik został przytwierdzony "na pająka" do przedniej ścianki obudowy.

Po skręceniu całości pozostaje nam jeszcze ustalenie wysokości roboczej. Mieszadło powinno być ustawione w przedziale

wysokości w jakiej optymalnie pracuje. Ja ustaliłem ją podkładając kolejne warstwy kartonu a w wersji finalnej jest to podkładka z filcu o tej samej co kartony grubości. (może być to równie dobrze karton, płyta korkowa - coś co tłumi hałas /Pracujące mieszadło nie należy do najcichszych/.

Mieszadło uruchamiamy dopiero po umieszczeniu mieszadełka w pojemniku zaczynając od niskich obrotów.

 

Pojemnik do rozmnażania nie musi być firmowy - może być to np. słoik lub dzbanek od ekspresu do kawy.

 

 

igp4665.th.jpg

igp4648.th.jpg

igp4646.th.jpg

igp4649.th.jpg

igp4652.th.jpg

igp4655.th.jpg

igp4660.th.jpg

igp4662.th.jpg

schematjo.th.jpg

 

No to do dzieła, niech się rozmnażają :smilies:

Edytowane przez jurecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to i ja zmajstrowałem na szybko mieszadełko. I to jest wersja minimum: wentylator, potencjometr i zasilacz 9V oraz magnes neodymowy z HDD. Czas przygotowania, hmmm jakieś 15 minut (głównie spędzone przy odkręcaniu śrubek)

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

ale sam kształt magnesu jest taki że mniejsze bądź większe ale jakieś tam bicia muszą być,jak odszukać ten środek?jakieś przekątne i tam gdzie się przecinają czy metodą prób i błędów ?chyba wezmę kupię za 2zł taki okrągły magnes do przykręcania śrubką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przyklejam na czuja i mieszadło na pełnych obrotach nawet nieobciążone nie tańczy. To nie wał silnika w śmigłowcu.

 

Przedziel magnes na pół (tak żeby mieć połówki które są swoimi odbiciami). Weź długopis, postaw go pionowo i kładź magnes na nim tak żeby czubek był na tej linii. Znajdziesz punkt w którym będzie coś na pozór równowagi - ten punkt ma być na osi silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa mieszadła magnetyczne, pierwsze ma wentylator który startuje łagodnie i nie ma problemu .Drugie mieszadło ma wentylator który ma za szybkie obroty lub start i tu jest ciężko ustawić na regulatorze obrotów żeby rdzeń nie wyleciał.Lepiej kupić wentylator z kompa o mniejszych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam dla tego bo wymontowałem wiatraczek(nie wiem jaki bo naklejka już odpadła ze starości) i w kilku pozycjach przyklejałem magnes i myślę że po godzinie pracy mieszadło jak by nie schody to na parter do sąsiadki by poszło,możliwe że dużo za duże są obroty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skacze to zrób tak jak napisał Wiktor , trzeba poświęcić trochę czasu na dokładne rozmieszczenie magnesów.Najlepiej kup wentylator polecany na tym forum, takie wentylatory są ciche bo mają mniejsze obroty,muszę kiedyś pomyśleć nad innym rozwiązanie bo mieszadło na magnesach jest tanie ale ma wady. Rdzeń przez magnesy jest przyciągany do dna kolby, powoduje to zdzierane teflonowej powłoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zbudowałem takie mieszadło. Magnes przyłożyłem do wentylatorka bez klejenia. Trzyma sie i działa. Teraz czytam, że kol. Jurecki zastosował tuleje (dystans) po to by odseparować magnes od magnesów zamontowanych w silniczku wentylatora. Mam pytanie czy mój magnes będzie zakłócać prace silniczka? Czy ktoś z Was przyklejał magnes bezpośrednio na wentylatorku?. Jako obudowę mieszadła zastosowałem obudowę z komputerowego zasilacza. Wentylatorek też pochodzi z tego zasilacza. Jako regulacje obrotów zastosowałem potencjometr wieloobrotowy wpięty w szereg z zasilaczem i wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa mieszalnik na bazie wentylatora,taka konstrukcja jest dobrym rozwiązanie lecz ma jedną malutką wadę.Nie da się zmniejszyć obrotów prawie do minimum silnik staje nie jest w stanie pokonać bariery przyciągania magnesu.

 

Ślinik z wentylatora nie jest w stanie na małych obrotach pokonać siłę przyciągania magnesów dlatego staje.Lepszym rozwiązaniem jest mieszadło magnetyczne oparte na silniku krokowym, który jest mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa mieszalnik na bazie wentylatora,taka konstrukcja jest dobrym rozwiązanie lecz ma jedną malutką wadę.Nie da się zmniejszyć obrotów prawie do minimum silnik staje nie jest w stanie pokonać bariery przyciągania magnesu.

 

Ślinik z wentylatora nie jest w stanie na małych obrotach pokonać siłę przyciągania magnesów dlatego staje.Lepszym rozwiązaniem jest mieszadło magnetyczne oparte na silniku krokowym, który jest mocniejszy.

Można uzyskać tak wolne obroty, tylko po co skoro mieszadło ma wytworzyć wir natleniający starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.