Skocz do zawartości

Porady do receptury


Lukaszpe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W przyszlym tygodniu zabieram sie za moja druga warke z zacieraniem.

Chcialbym zatrzec piwo wg. nastepujacej receptury:

- Słod Pale ale 3kg

- Slod Pilzenski 1kg

- Slod Carabelge 0,5 kg

- Drozdze suche Safale S-04 lub Safale US-05

 

Zacieranie:

- 62°C - 15min

- 72°C - 45min

 

Gotowanie 70min:

- 60 min marynka(30g)

- 10 min lubelski (30g)

 

Chcialbym piwko bardziej slodowe z karmelowym posmakiem,

ale zeby nie bylo mdle i z dobra, utrzymujaca sie piana.

Wczesniej robilem PA z ekstraktu(zestaw Homebrewing.pl) i IPA z zacieraniem(zestaw BA)

 

Jakies porady odnosnie zacierania, chmielenia i na ktore drozdze sie zdecydowac?

 

Przepraszam za brak polskich znakow, ale cos mi komputer nawala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na (Wiki) masz wykaz słodów karmelowych,udział w zasypie do 30%.Czas zacierania może być,będzie mniej procent ja takie piwko lubię.

Dobierzesz odpowiedni zasyp słodu karmelowego i palonego,może być jeszcze Słód melanoidynowy.A jak ci wyjdzie za mało słodkie do dodaj laktozy tak się robi Sweet Stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zacieral po brytyjsku, czyli 69°C przez godzine. :smilies:

 

Na slodkosc piwa wplywa wiele czynnikow, nie tylko zacieranie. Rowniez nachmielenie, czym wiecej goryczki tym piwo wydawac sie bedzie bardziej wytrawne. Ale zbyt wysoka temperatura zacierania da nam piwo kleiste, i ciezkie. Za to dodatek slodow specjalnych (karmelowy, melanoidowy) moze pomoc w usyskaniu wrazenia slodkoci piwa, poprzez zwiekszenie ilosci furaneol, maltolu i isomaltolu w piwie co doda aromaty karmelowe, tofi i spalonego cukru, co moze byc odbierane przez nas jako slodkie.

 

Jesli chcemy uzyskac slodkosc znana z piw przemyslowych to bedzie ciekzo, bo sa to najczesciej piwa dosladzane, a w warunkach domowych dosladzanie cukrami fermentowalnymi spowoduje wznowienie fermentacji, czyli granaty.

 

Ja bym jednak poszedl w kierunku zacierania przecietnego tak 67°C przez godzine, ale dodal slodu melanoidowego tak w ilosci 150g. (ale nie kazdy lubi smak tego slodu!), i zminimalizowal goryczke do 15 max 20 IBU. przy ekstrakcie 12°Blg.

Efek powinien byc slodowe, slodkawe piwo, ale nie ciezkie i kleiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zacieranie jest OK - uwarzyłem kiedyś piwo, gdzie od początku do końca zacierałem w 73°C i wbrew obawom większości forumowiczów wcale nie wyszło one "ciężkie i kleiste" za to miało rewelacyjny, słodowo - chlebowy smak (zeszło z 12°Blg do 4). Dodałbym do zasypu 0,5 kg słodu pszenicznego dla poprawienia piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady. ;)

Pszenicznego nie dorzucę bo zamówienie już zostało wysłane(ale zdecydowałem się na Carabelge, bo też daje "dobrą" pianę), no i ogólnie ograniczają mnie trochę koszty i brak śrutownika.

Gdzieś wyczytałem, że korzystnie na pianę wpływa właśnie dość długa przerwa w 72°C (minimum 45minut).

Co do laktozy to użyję jej kiedyś ale pewnie dopiero jak zdecyduję się na milk stouta:)

Rozumiem, że podane chmielenie może zostać.

Co do drożdży to pewnie zadecyduję dopiero w dniu warzenia które wybrać, chwilowo wybór biedny bo używam tylko suchych.

 

Generalnie dopiero zbieram doświadczenie, organizuję i "buduję" swój browar więc na dalsze eksperymenty przyjdzie jeszcze czas:]

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już wysłałeś zamówienie, możesz dodać dowolnych płatków błyskawicznych - owsianych, jęczmiennych, pszennych. Do kupienia w większości sklepów spożywczych. Ja osobiście polecałbym owsiane, tak ze 400 g. Błyskawiczne są o tyle fajne, że nie wymagają kleikowania.

Przerwę w 72 stopniach możesz śmiało wydłużyć do godziny.

Z podanych przez Ciebie drożdży ja wybrałbym s-04 - odrobina estrów przy takim piwie może dać bardzo fajny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

10 października wieczorem skończyłem zacierać(wyszło nieco ponad 13°Blg w ok 20,5 litrach brzeczki) i zadałem drożdże S-04, we wtorek rano była już ładna piana, która do środy opadła prawie cała. Piwo fermentowało w temp otoczenia nie przekraczającej 20°C, schodziło nawet do 18°C. W sobotę przeniosłem do cieplejszego pomieszczenia(ok 22-23°C) a areometr pokazał 5°Blg. Sprawdzałem wczoraj i wyszło nieco ponad 4°Blg, a cały czas wydaje mi się, że fermentacja się jeszcze nie skończyła. Poczekam jeszcze do soboty, może niedzieli i zabutelkuję. Cichą narazie odpuszczam z braku fermentorów i cierpliwości :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zacieral po brytyjsku, czyli 69°C przez godzine. :(

 

Na slodkosc piwa wplywa wiele czynnikow, nie tylko zacieranie. Rowniez nachmielenie, czym wiecej goryczki tym piwo wydawac sie bedzie bardziej wytrawne. Ale zbyt wysoka temperatura zacierania da nam piwo kleiste, i ciezkie. Za to dodatek slodow specjalnych (karmelowy, melanoidowy) moze pomoc w usyskaniu wrazenia slodkoci piwa, poprzez zwiekszenie ilosci furaneol, maltolu i isomaltolu w piwie co doda aromaty karmelowe, tofi i spalonego cukru, co moze byc odbierane przez nas jako slodkie.

 

Jesli chcemy uzyskac slodkosc znana z piw przemyslowych to bedzie ciekzo, bo sa to najczesciej piwa dosladzane, a w warunkach domowych dosladzanie cukrami fermentowalnymi spowoduje wznowienie fermentacji, czyli granaty.

 

Ja bym jednak poszedl w kierunku zacierania przecietnego tak 67°C przez godzine, ale dodal slodu melanoidowego tak w ilosci 150g. (ale nie kazdy lubi smak tego slodu!), i zminimalizowal goryczke do 15 max 20 IBU. przy ekstrakcie 12°Blg.

Efek powinien byc slodowe, slodkawe piwo, ale nie ciezkie i kleiste.

Ja większość postów makarona tak i ten zapisuję sobie w notatniku pod tytułem Ważne informacje :beer::):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstrzymałem się z tym zlewaniem do butelek, ale piwo zostawiłem w tym samym fermentorze i przeniosłem w chłodniejsze miejsce.

A te drożdże cały czas pracują i zaczynam się zastanawiać czy w ogóle kiedyś skończą :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich po dość długiej przerwie.

Nie chcę tworzyć nowego wątku , a więc podepnę się pod temat. W najbliższym czasie mam zamiar uwarzyć dwie warki , w związku z tym potrzebuję małej porady.

WARKA a`la Mocne

1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg

2. Słód Abbey Malt - 40 - 50 EBC - 1 kg

3. Słód Carabelge - 30-35 EBC - 1 kg

4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g

5. Chmiel Styrian Golding (SLO) 3,2 % A-A - granulat - 30 g

6. Belgijski cukier kandyzowany - BRĄZOWY - 500g

7. Cukier biały ? 500g

8. Drożdże Safbrew T-58 saszetka

9. Mech irlandzki

Zacieranie:

Na start 21 l wody ok.75°C

63 °C -> 45 min + ok. 3,5 l wody ok. 90°C

72°C -> 30 min

78°C -> 5 min

Gotowanie:

80 min

Chmielenie:

I dawka chmielu 30 g Chmiel Marynka w 10'

II dawka chmielu 20 g Chmiel Marynka w 40'

III dawka chmielu 30 g Chmiel Styrian Golding w 65'

cukier kandyzowany + cukier biały + mech irlandzki w 65'

Fermentacja:

Zamierzam przeprowadzić w dolnych granicach dla tych drożdży ok. 16-17°C

Piwo ma być mocne , ale nie mocno goryczkowe. Nie wiem czy nie przesadziłem w ilości chmielu, ale nie chcę żeby wyszło mdłe. Wysładzać będę do ok. 15 Blg i nie wiem ile litrów brzeczki wyjdzie. Dawno nic nie warzyłem i może być problem z wydajnością.

WARKA a`la PILSNER

1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg

2. Słód Bohemian Pilsner 3-4 EBC - 1 kg

3. Słód Carapils ® 3-5 EBC - 1 kg

4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g

5. Chmiel aromatyczny Lubelski (PL) 3,9 % A-A - granulat - 30 g

6. Drożdże Saflager W-34/70

7. Mech irlandzki

Zacieranie:

52-53/10min->62-63/30min ->72-73/30min ->78-filtracja

lub

53°C-wsypane słody ->1/3 do dekokcji

Dekokt 1 : -> 62°C-15min , 72°C-15min, gotowanie 10min zawrócenie dekoktu ->62°C

po 20min kolejna dekokcja

Dekokt 2: ->72°C-10min, gotowanie 20min, zawrócenie dekoktu i pogrzanie do 73°C

73°C ->71°C - 40min

72°C->77°C

77°C- 15min

Gotowanie:

90 min

Chmielenie:

25g Marynki - 10 min

25g Marynki - 40 min

20g Lubelski - 65 min

mech ? 80 min

10g Lubelski ? 85 min

Fermentacja:

Fermentacja burzliwa: 10-11°C

Fermentacja cicha: 8-9°C

 

Tu zastanawiam się nad metodą zacierania , przeglądając receptury zauważyłem ,że sporo osób stosuje dekocję. U mnie w zasypie spory udział ma słód Carapils , który podobno wpływa na ?pełnię smakową i pienistość piwa? w zacieraniu infuzyjnym. Szczerze byłoby to moje pierwsze zacieranie dekocyjne i chciałbym się tym pobawić :)

Mam nadzieję , że w końcu będę miał więcej czasu na warzenie, szkoda tylko , że wszystkie moje notatki zaginęły. Do tej pory robiłem warki tylko z gotowych zestawów BA i miałem ponad roczną przerwę. Mam nadzieję , że coś z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.