Skocz do zawartości

Raczkowy browar


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że piwko wychodzi na spacer, żebyś nie wyszedł razem z nim. :( Jakby co to u mnie w garażu temperatura rośnie to Cię przygarnę. :smilies::beer:

 

Nie ma takiej potrzeby Pauliny nie ma w domu a wszelkie ślady ładnie zostały zatarte: )

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 29 (IIPA) pierwszy pomiar BLG 6,5 i gazowane w smaku, zdecydowanie jeszcze fermentacja trwa w najlepsze. W smaku się trochę zawiodłem, spodziewałem się wysokiej goryczki a tutaj troszkę kiepskawo jak na ok 100IBU poza tym ok, kiepsko z aromatem ale cicha i chmielenie na cichej przede mną więc tą kwestię można dopracować. Ważne że oznak infekcji nie ma po bardzo burzliwej.

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na okrągłą warkę wybrałem Rauchbocka. Bazowałem na zasypie GCH wg. Andrzeja Millera.

 

Warka nr. 30 Rauchbock /19.IV.2013/

 

Szacowane OG: 16,5BLG

Szacowane FG 2,7BLG

IBU: 33IBUs

Kolor: 28 EBC

 

Surowce:

 

- pilzneński Strzegom 1,95kg

- monachijski I 1,8kgkg

- Wędzony Bestmalz 1,6kg

- biscuit 0,3kg

- melanoidowy 0,25kg

- Caraaroma 0,16kg

- caramunich II 0,16kg

 

Hallertau Hersbrucker 15g

Lubelski 40g

Saaz 15g

Spalt 10g

 

Zostanie zadane uwodnionymi US-05

 

Plan Zacierania:

 

52st.C - 10minut

67st.C - 10minut

72st.C - 50minut

78st.C - 5 minut i filtracja do uzyskania 28l

 

Gotowanie 60minut

 

Lublin 40g - 60minut

HH 15g - 60minut

Spalt 10g - 60minut

Saaz 15g - 5minut

 

Wyszło 21l/16,6BLG czas pracy 5,5h zadane uwodnionymi US-05 i poszło do piwnicy gdzie w temp. otoczenia 17st.C będzie fermentować

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 29 (IIPA) poszła na cichą. Chmiel dodany na zimno:

 

- cascade 40g

- mosaic 25g

- citra 20g

- Williamette 20g

 

Po dwóch tygodniach burzliwej zeszło do 5,5BLG, mam nadzieję że jeszcze trochę zejdzie przez ten tydzień. Po tygodniu czeka mnie ciężkie zadanie zlania z jak najmniejszą ilością mułu z chmielu co w przypadku AIP-y nie wyszło mi zbyt dobrze i w butelkach osadu z chmielu jest bardzo bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 29 (IIPA) Zdekantowane po chmieleniu na zimno z lekkimi problemami ale udało się całość zdekantować szczęśliwie. BLG na poziomie 5,2 już raczej się nie zmieni. Miało być klarowane żelatyną ale jest dość klarowne więc za kilka dni trafi do butelek.

Nie wiem dlaczego, ale od samego początku coś mi z tą warką nie pasuje niby w smaku nie czuć infekcji po cichej pachnie ładnie ale w smaku jest takie jakieś nijakie. Może to przez użyte chmiele ? może one mi nie podchodzą szczególnie te na goryczkę zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 29 (IIPA) 30.IV.2013 trafiła do butelek z dodatkiem 129g cukru rozpuszczonego w litrze wody. Ciekaw jestem efektu po nagazowaniu bo młode piwo na kolana mnie nie rzuciło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 30 Rauchbock przelana na cichą przy 5BLG jeszcze lekko gazowane więc pewnie dojdzie sobie na cichej wg. BS2 finalnie powinno odfermentować do niecałych 3BLG dla pewności cicha przebiegać będzie w mieszkaniu w temp. 22st.C mam nadzieję że te 2 stopnie jeszcze zejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 31 Bitter /6.V.2013/ Receptura własna

 

Szacowane OG: 13 BLG

Szacowane FG 2,8BLG

IBU: 29IBUs

Kolor: 16 EBC

 

Surowce:

 

- pilzneński Strzegom 4kg

- monachijski I 0,4kg

- pszeniczny jasny 0,25kg

- jęczmień palony 0,08kg

 

Columbus 10g

Fuggles 25g

Citra 20g

 

Starter z 1318 London Ale III dzięki szukis

 

Plan Zacierania:

 

66-67st.C - 70minut + wsypanie palonego jęczmienia na koniec

78st.C - 5 minut i filtracja do uzyskania 28l

 

Gotowanie 70minut

 

Columbus 10g 60 minut

Fuggles 15g 60minut

Fuggles 10g 10 minut

Citra 20g 5minut

 

Wyszło 24l/12,5BLG czas pracy 5h

 

Komentarz:

 

Wszystko ładnie pięknie tylko mała pomyłka przy wysładzaniu i z 21l planowanych wyszło 24l prze minimalnej stracie w BLG oraz nieznacznie słabszej goryczce. Ze strachu przed spacerem drożdży zostawiłem na noc na balkonie a po powrocie gdy na dworze było 22st.C wyniosłem do piwnycy do 18st.C piana już była mam nadzieje że temp. nie zrobiła jeszcze niczego złego Bitterowi i wyjdzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr. 32 Witbier /16.V.2013/ Receptura własna

 

Szacowane OG: 12 BLG

Szacowane FG 3,2BLG

IBU: 16,9IBUs

Kolor: 6 EBC

 

Surowce:

 

- pilzneński Strzegom 2,5kg

- pszeniczny Strzegom 0,5kg

- płatki pszenne 1,8kg dzięki Fidel :okey:

- płatki owsiane 0,4kg

- Kolendra 15g

- curacao 20g

- skórka z 2 pomarańczy i 1 limonki

 

Marynka 14g

Saaz 10g

 

 

Gęstwa Forbiden Fruit - i kolejny raz podziękowania dla Fidela :okey:

 

Plan Zacierania:

 

64-65st.C - 100minut

72st.C - 30minut

78st.C - 5minut

 

filtracja do uzyskania 28-29l

 

Gotowanie 60minut

 

Marynka 14g - 60minut

Kolendra 7g + curacao 10g 15minut

Skórka z pomarańczy i limonki 10minut

Kolendra 8g + curacao 10g + saaz 10g - 5minut

 

Wyszło 21l/12BLG

 

Komentarz:

 

Przez pośpiech i chęć przyśpieszenia procesu którego przyśpieszyć się nie da warka z dość sporymi problemami ale została uwarzona. Nie odczekałem na ułożenie się złoża filtracyjnego i po oddaniu 3 litrów mętnej brzeczki zleciało ok litra w miarę sprawnie a później filtracja się przytkała do tego stopnia że po 30minutach miałem 2,5litra ;). Próby nacinania młóta nic nie dały dopiero zamieszanie łychą dało oczekiwany rezultat. Niestety nie zakręciłem kranika więc trochę mułu wpadło do brzeczki ale to w końcu Wit więc klarowny nie musi być .

 

Aktualnie fermentuje w temp. 25st.C przez około tydzień następnie tydzień lub dwa cichej

 

Jeszcze dwie warki i kończę sezon w planach FAH oraz BSA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 31 Bitter przelany na cichą po 17 dniach odfermentowało do 3BLG, klarowności nie ma wygląda jak herbata z mlekiem tzw. "bawarka" więc jeszcze dzisiaj pójdzie na balkon na kilka dni z żelatyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 28maja 31#Bitter przelany do butelek z dodatkiem 130g cukru w postaci syropu. Blg końcowe to 3 co daje mu 5,6% żelatyna wspaniale sklarowała to piwo.

Dzisiaj na cichą poszedł 32#Witbier 2BLG w smaku kolendra dość intensywna.

 

Teraz czas na zasłużony odpoczynek. Godzina 22 wyruszamy z moją LP do Zakopanego połazić trochę po górach.

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

10 czerwca do butelek trafiła warka 32#Witbier z dodatkiem 150g cukru. Wyszło 42x0,5l BLG końcowe 2 alk. 5,1% niestety w smaku jak i aromacie kolendra :( a było jej raptem 15g więc raczej nie przesadziłem.

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 33 Nzipa /12.VI.2013/ Receptura własna

 

Szacowane OG: 14 BLG

Szacowane FG 3,5BLG

IBU: 89IBUs

Kolor: 10 EBC

 

Surowce:

 

- Pale Ale Strzegom 5kg

- pszeniczny jasny Strzegom 0,2kg

 

Pacific Gem 15%AK - 50g

Pacifica 5,5%Ak - 40g

Motueka 6,7%AK- 20g

 

Uwodnione Nottingham

 

Plan Zacierania:

 

66-68st.C - 60minut

72st.C - 15minut

78st.C - 5minut

 

filtracja do uzyskania 28-29l

 

Gotowanie 60minut

 

Pacific Gem 30g - 60minut

Pacific Gem 10g - 45minut

Pacifica 15g - 30minut

Pacific Gem 10g - 30minut

Pacifica 10g- 10minut

Pacifica 10g- 5minut

Motueka 20g- 0minut (na chłodzenie)

 

Wyszło 13BLG/22l.

 

Komentarz:

 

Miała być Ryżowa IPA niestety wczorajsze warzenie okazało się totalną klapą. Filtrator z oplotu który dzielnie mi służył nie wiadomo w jaki sposób tak się skręcił przy gwincie że filtracja była koszmarem 4,5l w 3godziny. Przefiltrowana brzeczka wyglądała jak woda z mułem a czas nie pozwolił mi na dokończenie tej warki czego efektem był kibel tego co się przefiltrowało posprzątanie i zrobienie dzisiaj warki na nowym filtratorze i bez dodatku płatków ryżowych. wszystko poszło bez większych problemów.

Taka mała niespodzianka już podczas zadawania drożdży uwodnionych wpadła mi szklanka :( mam nadzieje że nie będzie niespodzianki. Szklankę udało się wyłowić zdezynfekowaną drewnianą chochlą...

 

Czas pracy ok 5,5 godziny wydajność też nie najgorsza 75% wg. BS2

 

Planuję jeszcze jedną warkę i robię sobie przerwę do września/października. Mam plan zrobić pszeniczną IPA. B-day bardzo mi podszedł dlatego jak czas pozwoli to właśnie coś takiego planuję zrobić na zakończenie sezonu nr. II

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

...Taka mała niespodzianka już podczas zadawania drożdży uwodnionych wpadła mi szklanka :( mam nadzieje że nie będzie niespodzianki. Szklankę udało się wyłowić zdezynfekowaną drewnianą chochlą...

...

Dla tak zgrabnych osób polecam propagację drożdży w wiadrze, nie powinno wpaść do fermentora, ale gdyby wpadło to łatwiej wyłowić. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33#Nzipa trafiła do 41butelek z dodatkiem 136g cukru białego. Ostateczne odfermentowanie do 3BLG alk. 5,1% Przy okazji butelkowania Greta obcięła mi 2 szyjki od butelek stąd tylko 41szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 34 Weizen /09.VII.2013/

 

Szacowane OG: 14 BLG

Szacowane FG 3BLG

IBU: 15IBUs

Kolor: 11,9 EBC

 

Surowce:

 

- słód pszeniczny 3,4kg

- słód pilzneński 1kg

- słód wiedeński 0,85kg

- słód caramunich I 0,2kg

 

chmiel Hellertauer Mittelfruch 4,4%Ak - 30g

 

WB-06 rozsypane po powierzchni

 

Plan Zacierania:

 

40st.C - Wsypanie słodów

38-40st.C - 30minut

50st.C - 15minut

63st.C - 40minut

72st.C- 20minut

78st.C - filtracja

 

filtracja do uzyskania 32l

 

Gotowanie 80minut

 

HH - 30g - 60minut

 

 

Wyszło 13BLG/22l. - drożdże zadane w temp. 22st. wyniesione do piwnicy do skrzynki styropianowej z dwoma Pet-ami 0,5l zamrożonymi docelowo fermentacja ma być poniżej 20st.C

 

Sezon miał się kończyć ale tak sobie zaplanowałem że dociągnę do 35 i dopiero zrobię sobie przerwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podsumowanie sezonu II:

 

Mimo iż plan był taki żeby zakończyć sezon z 35warkami na koncie to planu przez pogodę i muszki owocówki nie zrealizuję. Drugi sezon uświadomił mi jakie piwa wychodzą mi całkiem dobre a jakie nie wychodzą mi wcale lub nad jakimi muszę popracować...

 

Sezon rozpocząłem od pustej piwnicy (za mało zrobiłem w pierwszym sezonie) Na pierwszy rzut poszedł

Koelsch w którym pomyliłem chmiele (ot taka wpadka po 4miesięcznej przerwie) i niestety to było czuć w piwie które nie miało goryczy i przez to było wodniste bardzo ale zostało wypite.

Malinowe - trochę było z tym paprania (dosładzanie, aromaty z allegro) ale suma sumarum wyszło bardzo dobre żeńska część degustująca pokusiła się że jest lepsze jak Reed's

Rubust Porter - Poszło w kanał sam nie wiem co skopałem z tym piwem ale z każdym tygodniem było coraz gorsze, nie byłem w stanie go wypić.

Pumpkin Ale - Kolejny kanał, do fermentora wlazły muszki owocówki i zrobiły sobie z niego ocet. Od tej chwili stosuję bandaż elastyczny żeby żadne cholerstwo nie wlazło gdyż nie stosuję rurki fermentacyjnej.

American Lager - średnie piwo które wypiłem bez jakiegoś zachwytu. Nieklarowne takie nijakie jak piwo budżetowe produkowane dla marketu. Jak dotąd mój jedyny lager ;)

Altbier v.1.0 - Kanał, apteka stare bandaże. Od tego momentu spłukuję fermentor wodą z piecyka 55st.C dość intensywnie i do tego 4-5 czajników gorącej wody

AIPA - Świetne piwo, nawet nie wiem kiedy się rozeszło ale jak do tej pory było to najlepsze piwo jakie zrobiłem i pierwsze chmielone na zimno.

Hefe Weizen - Piwo średnie, zbyt wysoka temp. fermentacji wytworzyła siarkowodór który w małym stopniu ale przeniósł się do gotowego piwa niestety. No i ten wodnisty smak ;(

Black IPA - Piwo wg. przepisu Scoobiego kolejna świetna IPA w wersji black również szybko zniknęła z piwnicy

Altbier v.2.0 - Piwo wysłane do Żywca od początku było dla mnie średnie ale stwierdziłem że to przez dużą ilość monacha, niestety metryczka z Żywca uświadomiła mi że to nie słód jest winny a Infekcja niestety.

Polskie ALE - Bardzo dobre piwo nad którym delikatnie trzeba popracować, mimo iż wszystkim bardzo smakowało dla mnie było ciut zbyt mało gorzkie. Pierwsze piwo klarowane żelatyną

Blond Ale - Popularnie nazwane u mnie "Foch" z racji warzenia go w dniu w którym moja LP akurat miała gorszy dzień. Piwo rozeszło się błyskawicznie głównie przez moją LP oczywiście

IIPA - Pierwsza próba zrobienia czegoś o ekstrakcie początkowym 20BLG wysłane do Żywca w którym zajęło 10miejsce.

Rauchbock - Receptura GCH 2012 wyszła całkiem przyzwoicie

Bitter - Moja interpretacja stylu z chmieleniem na zimno Citrą dało bardzo fajny efekt.

Wittbier - Kolendra Kolendra i jeszcze raz kolendra która przykryła wszystko niestety

NZIPA - Jedno z lepszych piw jakie udało mi się zrobić bardzo sesyjne goryczka nie zalegająca gdyby tylko się nie przegazowało było by idealnie.

Weizen - Drugie podejście do tematu pszenicy. Obecnie refermetuje więc nic więcej nie mogę powiedzieć

 

Początek sezonu był tragiczny, był taki moment kiedy zastanawiałem się czy dalsze moje warzenie ma sens skoro efekty były mizerne. Gdyby nie AIPA to kto wie czy mój sprzęt nie poszedłby na giełdę na forum.

 

Plany na III sezon:

 

- Lodówka - nie za duża z racji niewielkiego mieszkania ale musi być.

- dopracowanie tych receptur w których widzę potencjał ale efekt nie jest jeszcze taki jakiego bym oczekiwał IIPA, Polskie ALE, Bitter

- przejście na taboret gazowy

- nowe fermentory

- zwiększenie wybicia do 40l

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ilość infekcji raczej proponowałbym popracowanie nad zagadnieniem dezynfekcji.

 

Od drugiej wersji Alta stosuje Clo2 infekcji od tego czasu brak

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.