Skocz do zawartości

Raczkowy browar


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

46# Best Bitter 10,2BLG zabutelkowana z dodatkiem 107g cukru białego rozpuszczonego w litrze wody. Końcowe BLG 2,5. Jakaś taka tempa goryczka w tym bittrze nie wiem czy to przez marynkę która jest z 2011r ale nic mi nie urwało. Wyszło 42x0,5l

 

47# Pszenica 10,6BLG wystawiona na kilka dni w do temp. pokojowej na pseudo cichą pomiar wykazał 3,2BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47#Pszenica przelana do butelek z dodatkiem 165g cukru białego. Wyszło 45x0.5 i 4x0.33l. Pomiar BLG 3.2.

Planowane nagazowanie2.5v

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 49 Amber Ale /4.IV.2014/ Inspirowane Amber Ale Fidela

 

Goryczka: 40IBU

Kolor: 25EBC

OG: 12,BLG

FG: 3BLG

 

Surowce:

 

Słód pale ale 4,2kg

słód Aromatic 0,3kg

Słód Amber 0,25

słód special B 0,25

 

Chmiele:

 

Magnum 19g

Centenial 15g

Amarillo 20g

Cascade30 g

 

drożdże uwodnione Windsor

 

Zacieranie:

 

Zasyp w temp. 55st dodanie 1ml kwasu mlekowego 75%

54-55st.C -15minut

66-68st.C -65 minut

78st.C - filtracja

 

 

Filtracja do objętości 30l Do każdej porcji wody (5+5+5+7 dodane 2ml kwasu fosforowego 75% pH wody do wysładzania 5,5) pH brzeczki między 5,3 - 5,5

 

Gotowanie 70minut

 

Magnum 19g - 60minut

Centenial 15 - 15minut

Amarillo 20g - 10minut

Cascade 30g - 1minuta

 

Wyszło 24 l 11,3 / BLG

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 48 AIPA przelana do butelek z dodatkiem 100g cukru białego rozpuszczonego w litrze wody. końcowe BLG 3,9. Wyszło 42x 0,5l

Przeniosłem też 49# Amber Ale w temp. pokojową, zmierzyłem BLG 7,4Brix (4BLG) strasznie mętne jak herbata z mlekiem, chyba trzeba będzie żelatyny użyć do klarowania ;)

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przygotowania do warki 50, będzie to RIS 25BLG (taki przynajmniej jest plan). Przygotowałem sobie brzeczkę ze 100g suchego ekstraktu i ponad litra wody, całość gotowałem 20minut i po schłodzeniu wrzuciłem na kolbę razem z gęstwą od Fidela Scotisch Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na jutrzejszą okrągłą warkę #50 RIS

 

Zasyp:

 

Pilzneński + pale ale (wymieszany nie wiem w jakich proporcjach) 4kg

wędzony bestmalz 2kg

monachijski I 1kg

caramunich I 0,4kg

pale chocolate 0,2kg

jęczmień prażony 0,15kg

czekoladoy 960EBC 0,1kg

żytni czekoladowy 0,15kg

czekoladowy pszeniczny 0,2kg

 

Dodatkowo:

 

Pucha ekstraktu płynnego ciemnego 1,7kg

cukier biały 0,6kg

płatki owsiane błyskawiczne 0,4kg

płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4kg

 

Planowane wybicie 25BLG/23l Chmielone 2 odmianami chmielu : (Target 10,8%AK i Millenium 15%AK)

 

Jutrzejsze warzenie będzie trochę powrotem do początku mojej przygody, takiego zasypu nie jestem w stanie zmieścić w kociołku lidlowskim dlatego warzenie odbędzie się na kuchence gazowej w dużym garnku z manualnym mieszadłem w postaci drewnianej łychy.. Mam nadzieje że filtracja przebiegnie w miarę sprawnie i że filtrator z oplotu wytrzyma nacisk młóta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 50 RIS /15.IV.2014/ Receptura własna

 

Goryczka: IBU

Kolor: >100EBC

OG: 25BLG

FG: BLG

 

Surowce:

 

Słód pale ale + pilzneński 4kg

słód wędzony bestmalz 2kg

Słód monachisjki I 1kg

słód caramunich I 0,4kg

pale chocolate 800-1200EBC 0,2kg

prażony jęczmień 0,15kg

czekoladowy 960EBC 0,1kg

żytni czekoladowy 500-800EBC 0,15kg

pszeniczny czekoladowy 0,2kg

płatki błyskawiczne owsiane 0,4kg

płatki błyskawiczne jęczmienne 0,4kg

 

puszka ekstraktu płynnego WES 1,7kg

cukier biały 0,6kg

gips piwowarski 2 łyżeczki

mech irlandzki łyżeczka

 

Chmiele:

 

Millenium 50g

Target 50g

 

Zadane to zostanie 1,5 litrowym starterem scotish Ale

 

Zacieranie:

 

Zasyp w temp. 55st do 22l wody z dodatkiem 2 łyżeczek gipsu

54-55st.C -10minut

66-68st.C -90 minut

78st.C - filtracja

 

 

Filtracja do objętości 30l Do każdej porcji wody (5+5+5+7 dodane 2ml kwasu fosforowego 75% pH wody do wysładzania 5,5) pH brzeczki między 5,3 - 5,5

 

Gotowanie 80minut

 

MIllenium 15%AK - 50g - 70minut

Target 10,8% AK - 20g - 70minut

Target 10,8%AK - 20g- 30minut

ekstarakt WES + cukier (0,6kg) - 20minut

Mech irlandzki 5g- 15minut

Target 10,8%AK - 10g - 10minut

 

Wyszło 25,5L /24,5 BLG

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho pięćdziesiąta wareczka no to gratulacje ;) Oby wszystkie piwa były pyszne! Ciekawy zasyp ogólnie ;)

a dzięki dzięki, trochę mi to zajęło 3 lata 50 warek .... może kiedyś będzie większa częstotliwość warzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje 50tki! :okey::beer:

 

trochę mi to zajęło 3 lata 50 warek .... może kiedyś będzie większa częstotliwość warzenia

Właśnie sprawdziłem że 50 warkę również miałem po prawie 3 latach warzenia. Setną po 6latach i 1 mies, więc przynajmniej u mnie częstotliwość się nie zmieniła. Ciekawe jak będzie u Ciebie. Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #49 Amber Ale przelana do butelek z dodatkiem 125g cukru rozpuszczonego w 1L wody ostatecznie 2,9BLG. Nagazowanie 2,2. Wyszło 42x0,5l i 2x0,33l

Warka #50 RIS pomiar wykazuje niecałe 11BLG co jest wartością dość wysoką..... nie wiem co o tym myśleć zobaczymy, póki co dodałem do niej laskę wanilii a właściwie jej środek.

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #49 Amber Ale przelana do butelek z dodatkiem 125g cukru rozpuszczonego w 1L wody ostatecznie 2,9BLG. Nagazowanie 2,2. Wyszło 24x0,5l i 2x0,33l

Warka #50 RIS pomiar wykazuje niecałe 11BLG co jest wartością dość wysoką..... nie wiem co o tym myśleć zobaczymy, póki co dodałem do niej laskę wanilii a właściwie jej środek.

Na nieco ponad 12,5l piwa dałeś 125g cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31#NZPA 12,5BLG

 

Zacieranie:

 

52st.C-10minut

66st.C-30minut

72st.C-30minut

78st.C-filtracja do uzyskania 30l.

 

Wyszło 22,5l / 12,5BLG (13BriX przed korektą)

post-3319-0-00498100-1399497866_thumb.jpg

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

50# RIS 24,5BLG trafiła w końcu do butelek. BLG końcowe wg. reflaktometru 10BLG (15BriX przed korektą) a wg. spławika 8,5BLG i bądź tu mądry wziąłem wartość ze spławika jako bardziej wiarygodną i pod ten wynik dodałem 115g cukru rozpuszczonego w litrze wody. Wyszło 70x0,33l W smaku bogato czuć słód wędzony ale przypomina to śliwkę wędzoną, jest słodko ale goryczka od chmielu fajnie to kontruje. Pierwsza degustacja gdzieś pewnie za miesiąc celem sprawdzenia nagazowania. Na pewno piwo przeznaczone na specjalne okazje i do bardzo długiego leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. reflaktometru 10BLG (15BriX przed korektą) a wg. spławika 8,5BLG

Całkiem normalne, jeśli nie stosowałeś korekty do wskazań spławika. Alkohol w odfermentowanym, zielonym piwie zawyża odczyt refraktometru, a zaniża odczyt na spławiku. Robiąc wina często spotyka się np minusowe odczyty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. reflaktometru 10BLG (15BriX przed korektą) a wg. spławika 8,5BLG

Całkiem normalne, jeśli nie stosowałeś korekty do wskazań spławika. Alkohol w odfermentowanym, zielonym piwie zawyża odczyt refraktometru, a zaniża odczyt na spławiku. Robiąc wina często spotyka się np minusowe odczyty :)

No właśnie korekta była robiona napisałem że reflaktometr pokazywał 15BriX a po korekcie wyszło 10BLG ale zaufałem spławikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem dzisiaj odebrałem 40kg zapasów na ciężkie czasy które nastały u mnie w browarze, 25kg Pale Ale, 10kg Pilzneńskiego i 5kg pszenicy z Optimy.... Słodów dodatkowych mam pod dostatkiem chmieli w lodówce też trochę jest nic tylko robić zanim pojawią się muszki owocówki.... Myślę że jeszcze 3-4 warki i sezon trzeba będzie kończyć......

Wstępne plany to :

- Simcoe Pale Ale 12BLG

- American Wheat 11BLG

- Galaxy Pale Ale 12BLG

- American Cream Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.