Skocz do zawartości

Raczkowy browar


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Warka nr. 18 "Malinowe" 16 listopada przelana do butelek z dodatkiem 137g cukru zdecydowałem się że zdecydowana większość zostanie dosłodzona słodzikiem Colargan z Lidla na słodku 3tabletki na butelkę, a 5 butelek testowych z 4 tabletkami na butelkę jako malinowe bardzo słodkie i 5 butelek z 2 tabletkami słodzika jako półsłodkie. Reszta 35butelek jako słodkie 3 tabletki na bytelke. Piwko zeszło do 3 BLG alk. 4,3%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 19 Porter Jedno z najbardziej zje...ch piw jakie ostatnio zrobiłem przelane na cichą przy 6,2BLG niestety zbyt wysoka temp. fermentacji zatrzymała mi najwidoczniej enzymy stąd tak słabe odfermentowanie w smaku portera to nie przypomina niestety i zastanawiam się czy nie dodać troszeczkę aromatu wiśniowego aby uzyskać coś bardziej przyjemnego może jakiś cherry porter ?!?!?! Dam mu troszkę postać może z tydzień może troszkę dłużej i jeśli nie całość to jakaś część zostanie zaprawiona aromatem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka jest butelki PET. jako środek mrożący są tylko czasu na zrobienie jakiego dolniaka jakoś nie mogę wygospodarować. Od dzisiaj nocki później popołudniówki :( jak ja nienawidzę chodzić na zmiany.... brrrr Teraz najprędzej dopiero 29 listopada coś wygospodaruję na jakiegoś dolniaka. Mam tam jakiś zestaw z CP chyba American Lager więc chyba poleci 29 listopada do gara zaciernego. Później troszkę przerwy sobie zrobię żeby opróżnić fermentory, poza tym okres świąteczny nie służy zbytnio warzeniu przynajmniej z moją kobietą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr. 20 dnia 29 listopada przelana na cichą przez wyparzoną gazę niestety w brzeczce było sporo muszek owocówek (chyba) które dostały się chyba przez źle domknięte wieko fermentora BLG spadło do 2,3 st. BLG zapach nie jest zbyt przyjemny a w smaku przypomina bardzo mocnego belga bardzo czuć też alkohol smaków octowych nie wyczułem natomiast zapach troszkę przypomina zepsuty sok w kartoniku który stał w temp. pokojowej ..... Nie wiem czy coś z tego będzie zdekantowałem tylko 17l.... ale i tak spisuje praktycznie tę warkę na straty..... Kiepski jubileusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety brak czasu spowodowany pracą uniemożliwił mi uzupełnienie mojego tematu w kolejne warki które w międzyczasie powstały.

 

Jubileuszowa warka w moim odczuciu jest nie do uratowania. Mimo braku widocznych oznak infekcji po miesiącu w butelkach jest mocno kwaskowa i smakuje bardziej jak wino i wcale nie takie z najwyższej półki ;) Jeśli znajdzie się jakiś odważny żeby określić ( z ciekawości mojej) co się do Pumpkina przyplątało to wezmę ze 2-3 butelki do Strzegomia w celu oceny i rodzaju infekcji.

 

 

Warka nr. 21 American Lager (takie harnasiopodobne) 11BLG /04.12.2012/

 

Surowce:

 

- Pilzeński 3kg

- karmel pills Steinbach 0,3kg

- ryż biały 0,5kg

 

Marynka 15g

Lubelski 15g

 

W34/70 uwodnione

 

Plan Zacierania:

 

Kleikowanie ryżu w 5l wody i dodanie do gara zaciernego w celu ustalenia temp. na 54st.C, następnie dodany słód

 

52st.C- 15minut

66-68st.C - 70minut

78st.C - filtracja do uzyskania 27/28l brzeczki

 

Gotowanie:

 

Marynka 60minut

Lubelski 10minut

 

Po chmieleniu i ostudzeniu i schłodzeniu w skrzyni styropianowej uwodnione drożdże zadane w temp. 10st.C

Po 2 tygodniowej burzliwej przelane na cichą na tydzień w temp. 0-5st.C

 

Przelane 25stycznia zeszło do 1,5 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 22 Altbier 12BLG /14.I.2013/

Surowce:

 

- Pilzeński 2kg

- monachijski I 2kg

- carafa I 0,04kg

 

Spalt Sellect 45g

 

2565 Koelsch

 

Plan Zacierania:

 

56st.C - wsypanie słodów i podnoszenie do temp 63st.C

63st.C - 40minut

72st.C - 20minut

78st.C - filtracja do uzyskania ok 28l brzeczki

 

Gotowanie:

 

Spalt 60minut

 

Po wystudzeniu i przelaniu do fermentora wyszło aż 23l o gęstości 12BLG wyniesione do piwnicy do temp. 16-18st.C i zadanie płynnymi 2565

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 23 AIPA /30.I.2013/

 

Szacowane OG: 15,8BLG (przy wydajności 68% wg. BS2)

Szacowane FG 2,5BLG

IBU: 81,1 IBUs

Kolor: 13,8 EBC

 

Surowce:

 

- Pale ale 5,5kg

- monachijski I 0,7kg

- carapils 0,3kg

 

Magnum 20g

Cascade 15g

Citra 15g

Mosaic 25g

Kazbek 15

 

Gęstwa US-05 dzięki uprzejmości kolegi Fidela jak i chmiele i słód Pale Ale

 

Plan Zacierania:

 

68st.C - 60minut

72st.C 10minut

78st.C i wysładzanie do uzyskania mniej więcej 30l breczki

 

Gotowanie:

 

Magnum 20g - 60minut

Mosaic 25g - 60minut

Kazbek 15g - 15minut

Cascade 15g - 10minut

Citra 15g - 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 23 AIPA /30.I.2013/ Niestety chyba zbyt mocno ześrutowany słód sprawił że wysładzanie nie wyszło tak jakbym tego chciał i podejrzewam że wysłodziła się jedna część słodu a reszta zbita część (mąka) nie została wypłukana stąd 21l i tylko 14,8BLG wg wskazania Reflaktometru

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6 II warka nr 22 ALT po 21 dniach burzliwej i chyba dość leniwych drożdżach odfermentował do 2,5BLG przelałem na cichą na kilka dni i jak nic się nie zmieni pójdzie w butelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 24 Hefe-Weizen /7.II.2013/

 

Szacowane OG: 12BLG

Szacowane FG 3,1BLG

IBU: 12,8IBUs

Kolor: 8,4 EBC

 

Surowce:

 

- pszeniczny Strzegom 2,8kg

- pilzeński weyerman 1,2kg

- carahell weyerman 0,2kg

- zakwaszający 0,1kg

 

chmiel lubelski 20g

 

zostanie zadane ok 100ml świeżej gęstwy Weihenstephane 3068 II pokolenie dzięki uprzejmości Maciucha67

 

Plan Zacierania:

 

44st.C - 100minut

68st.C - 30minut

78st.C - 10minut i filtracja do uzyskania 28l brzeczki

 

Gotowanie:

 

Lubelski 20g - 60minut

 

Komentarz:

 

Wyszło dokładnie tak jak sobie zaplanowałem 21l /12BLG chyba pierwszy raz odkąd zacieram piwo wyszło mi dokładnie tak jak chciałem. Tak stworzyłem przepis w BS2 i przy wydajności 80% wyszło dokładnie jak chciałem.

1/3 słodu została ześrutowana na mąkę reszta na troszkę grubszą śrutę. Przy każdej porcji wody zamieszałem i odczekałem 10 minut aż złoże się ułoży i chyba to jest optymalny plan działania przynajmniej jak dla mnie.

Całość zadana 100ml gęstwy z odrobiną brzeczki co by się drożdżaki przyzwyczaiły i obudziły po leżakowaniu w lodówce...

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 Luty warka 23# AIPA 15BLG przelana na cichą zeszło do lekko powyżej 3BLG. Dodałem do chmielenia na zimno 30g Kazbeka i 20g Cascade. Próbując zielonego piwa po burzliwej smakuje wybornie jeśli nic się nie przyplącze zapowiada się na najlepsze moje piwo....

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po umieszczeniu Alta w WC i przelaniu AIPy na cichą przyszedł czas wziąć się w garść i stratę nadrobić oto zasyp na 15.II.2013

 

Receptura na podstawie przepisy Scooby-ego a więc Black IPA

 

Warka nr. 25 Krecik (Black IPA) /15.II.2013/

 

Szacowane OG: 16,5BLG

Szacowane FG 2,9BLG

IBU: 81IBUs

Kolor: 60 EBC

 

Surowce:

 

- pilzeński Strzegom 5kg

- Carahel 0,5kg

- carafa II special 0,5kg

- biscuit 0,25kg

- cukier 0,25kg

 

Chinook 12% - 35g - 60minut

Cascade 8,6%- 30g - 35minut

Wiliamette 5,5%- 30g - 20minut

Citra 12,6%-30g- 5minut

 

Zadane gęstwą z warki #23

 

Plan Zacierania:

 

66-67st.C - 60minut

78st.C - 10minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak apteka w Alcie twoim była, trochę szkoda, no ale cóż... zdarzą się. Żeby więcej powtórki nie było! Ja zwiększyłem właśnie rygor sanitarny żeby znowu nic mi się nie przyplątało po grodziszu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak apteka w Alcie twoim była, trochę szkoda, no ale cóż... zdarzą się. Żeby więcej powtórki nie było! Ja zwiększyłem właśnie rygor sanitarny żeby znowu nic mi się nie przyplątało po grodziszu ;)

 

Ja po tym Alcie dawka wybielacza poszła na całą noc rano 3 razy fermentor zalałem ciepłą wodą później czajnik wrzątku a przed przelaniem AIP-y na cichą jeszcze dezynfekcja Clo2. Smakuje przed cichą wybornie jedno z lepszych moich piw po cichej jak dojdą aromaty to zapowiada się świetne piwo.... Zobaczymy za tydzień mam nadzieje że nic się nie przyplącze przez ten tydzień ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 25 Krecik (Black IPA) /15.II.2013/ wyszło 23l ekstrakt 15,5BLG zadane gęstwą US05 po warce 23pobudzone świeżą brzeczką. Trochę za dużo wysłodziłem i uciekło mi 0,5BLG ale będzie więcej dobroci w butelkach ;)

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 24 Hefe Weizen w butelkach zeszło do ok 2,2BLG, zabutelkowane z dodatkiem 160g cukru rozpuszczonego w litrze wody.

Tak się zastanawiam czy nie przesadziłem z AIPA dodając do niej 134g cukru.

Liczyłem w AIPA na 21litrów niestety podczas chmielenia na zimno na spodzie było bardzo dużo brei chmielowej której już nie dekantowałem stąd tylko niecałe 20l.

Przerabiałem już w swojej karierze granaty i raczej mi się do nich nie śpieszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr. 26 Duseldorf Altbier /25.II.2013/

 

Szacowane OG: 13BLG

Szacowane FG 2,8BLG

IBU: 41IBUs

Kolor: 25 EBC

 

Surowce:

 

- monachijski I 3kg

- pilzeński 1kg

- pszeniczny jasny 0,25kg

- carafa I specjal 0,12kg

 

Magnum 20g

Hellertau Hersbrucker 25g

 

 

Plan Zacierania:

 

54-56st.C - 10minut

64st.C - 40minut

72st.C - 20minut

78st.C wygrzew i filtracja + dodanie carafa

 

Gotowanie:

 

Magnum 25g - 60minut

Hellertau Hersbrucker 25g 20minut

 

Całość zostanie zadana starterem 1275 Thames Valley. Za gęstwę podziękowania dla gradagala i :okey: Całość po zaszczepieniu drożdżakami w pokojowej temp. Jak fermentacja ruszy przeniosę do 18st.

Edytowane przez raczek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mój domowy browarek wzbogacił się o avatar (w końcu coś co cieszy oko) oraz etykiety na butelki które wykonał Tomasz Nowak... Ot taki miły prezent na urodziny sobie zrobiłem

Moja LP jakby zaczęła się przekonywać do mojej pasji bo to już 3 rok leci a i zapał nie opadł, wręcz przeciwnie.... jako prezent zupełnie niespodziewanie suszarka na butelki

 

show-up-render_vol5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etykiety ładne avatar świetny ale zielone butelki... Nie wierze, Łukasz szejm on ju....

BTW. Czerwona wersja najbardziej mi pasuje.

 

Jarzynie ją zielonych butelek nie posiadam a załączone zdjęcie jest zdjęciem pogladowym kolegi Tomka

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etykiety ładne avatar świetny ale zielone butelki... Nie wierze, Łukasz szejm on ju....

BTW. Czerwona wersja najbardziej mi pasuje.

 

Jarzynie ją zielonych butelek nie posiadam a załączone zdjęcie jest zdjęciem pogladowym kolegi Tomka

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

oj no, na zielonych po prostu ładniej się prezentowały etykiety;)

o ja ładuje dosyć często do zielonych np witbiery, bo pięknie wygląda zmętnienie w nich! i tak i tak stoją w ciemnym pomieszczeniu zanim będą wypite :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.