Skocz do zawartości

Warzenie w poprzednim systemie?


nikhil

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie czy ktoś warzył piwo w czasach komuny czyli wtedy kiedy niewiele było w sklepach. Robiło się wtedy wino(i nie tylko) jak było z piwem nie wiem. Przy dużym samozaparciu było to i wtedy możliwe(chyba).

Edytowane przez nikhil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma warzenia bez sklepów dla piwowarów, bo składniki piwa są nie do dostania w normalny sposób; a pierwszy sklep powstał dopiero w 2002. Przedtem były tylko incydentalne eksperymenty.

Coder, najbardziej powszechnym sposobem pozyskiwania surowców, tam gdzie nie ma sklepów, są... browary. Tak więc można było pozyskać surowce, ale chyba brakowało know-how, albo bardziej świadomości, że da się to w domu zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były to czasy gdzie wszystko można było dostać " na lewo" np. za wódkę. Pamiętam te czasy biegałem czasami po sklepach aby napić się jakiegoś piwa czasami docierałem do sklepu firmowego browarów poznańskich. W tamtych czasach miałem kogoś znajomego w tym miejscu . Gdyby człowiek wiedział że można zrobić piwo w domowych warunkach , surowce były myślę do załatwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma warzenia bez sklepów dla piwowarów' date=' bo składniki piwa są nie do dostania w normalny sposób; a pierwszy sklep powstał dopiero w 2002. Przedtem były tylko incydentalne eksperymenty.[/quote']

Coder, najbardziej powszechnym sposobem pozyskiwania surowców, tam gdzie nie ma sklepów, są... browary. Tak więc można było pozyskać surowce, ale chyba brakowało know-how, albo bardziej świadomości, że da się to w domu zrobić.

W tamtym systemie jak ktoś miał dostęp do kogoś z browaru... to kombinował jak załatwić piwo, a nie słód ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach panowała szeroko kultura wódczana, jak ktoś się już brał za wyrób, to przede wszystkim za bimber, chociaż było to nielegalne i nawet niebezpieczne. Byli tez tacy co pędzili różne wynalazki które miały zastępować benzynę do samochodu, ta była mocno limitowana, na kartki.

Piwowarstwo domowe to fenaberia zgniłego Zachodu, przyszło do nas z Ameryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi dziadkowie warzyli piwo. Sami słodowali jęczmień. Używali chmiel (nawet znana im jest stara przyśpiewka góralska związana z chmielem i piwem). Niestety nie jasne jest jakie używali drożdże. Ten proceder jednak z czasem zamierał i zniknął w PRL-u.

 

Z resztą dopóki istniały dwory (a w tych rejonach chłopi jeszcze na początku XX wieku nie byli świadomi, że nie muszą odrabiać pańszczyzny) i miały się dobrze, funkcjonowały dworskie browary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.