Skocz do zawartości

Karmelowy do podbicia ekstraktu i zmniejszenia fermentowalności


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

Odebrałem 22L brzeczki tylnej z barleywine i ma ona 6°Blg. Czy mogę ześrutować 0,5-1kg jakiegoś słodu karmelowego i wrzucić go do tej brzeczki w jakiejś gazie. Ile go trzeba, co to da i w jakich temp. może być?

 

Generalnie rozumiem, że nie potrzebuję utrzymywać temp. bezpiecznych dla enzymów, bo przecież słód karmelowy nie jest aktywny enzymatycznie. Chodzi tylko o wypłukanie tego co w ziarnie już się skarmelizowało w słodowni.

 

Ktoś to robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja robiłem. Raz zapomniałem dodać karmelowego przy zacieraniu, więc zrobiłem steeping (potrzymałem go w siateczce paru litrach gorącej wody 70°C), wywar przegotowałem, wystudziłem i dolałem do fermentora.

A jak bym go wrzucił do tego filtratu w 70°C będzie git?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak' date=' ja robiłem. Raz zapomniałem dodać karmelowego przy zacieraniu, więc zrobiłem steeping (potrzymałem go w siateczce paru litrach gorącej wody 70°C), wywar przegotowałem, wystudziłem i dolałem do fermentora.[/quote']

A jak bym go wrzucił do tego filtratu w 70°C będzie git?

W US w ten sposób modyfikują ekstrakty słodowe. Więc zrób tak samo. Możesz przerobić to co masz na milda, może nawet bittera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak' date=' ja robiłem. Raz zapomniałem dodać karmelowego przy zacieraniu' date=' więc zrobiłem steeping (potrzymałem go w siateczce paru litrach gorącej wody 70°C), wywar przegotowałem, wystudziłem i dolałem do fermentora.[/quote'']

A jak bym go wrzucił do tego filtratu w 70°C będzie git?

W US w ten sposób modyfikują ekstrakty słodowe. Więc zrób tak samo. Możesz przerobić to co masz na milda, może nawet bittera.

No właśnie taka jest idea, żeby to był bitterek do szybkiego wypicia, bo ostatnio jak robiłem bittera z IIPA, to niestety był strasznie wodnisty, bo IIPA musiała mieć niezłą fermentowalność i na bittera to już było za słabo.

 

Myślę, że 1kg będzie dobrze? Powiedzmy 30' w tym filtracie w temp. 70°C (jaka może być maksymalna? 76°C?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym go wrzucił do tego filtratu w 70°C będzie git?

W US w ten sposób modyfikują ekstrakty słodowe. Więc zrób tak samo. Możesz przerobić to co masz na milda' date=' może nawet bittera.[/quote']

No właśnie taka jest idea, żeby to był bitterek do szybkiego wypicia, bo ostatnio jak robiłem bittera z IIPA, to niestety był strasznie wodnisty, bo IIPA musiała mieć niezłą fermentowalność i na bittera to już było za słabo.

 

Myślę, że 1kg będzie dobrze? Powiedzmy 30' w tym filtracie w temp. 70°C (jaka może być maksymalna? 76°C?)?

1kg to dużo. Bardzo dużo... Pół kg, 600g max. byłby lepszym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W US w ten sposób modyfikują ekstrakty słodowe. Więc zrób tak samo. Możesz przerobić to co masz na milda' date=' może nawet bittera.[/quote']

No właśnie taka jest idea, żeby to był bitterek do szybkiego wypicia, bo ostatnio jak robiłem bittera z IIPA, to niestety był strasznie wodnisty, bo IIPA musiała mieć niezłą fermentowalność i na bittera to już było za słabo.

 

Myślę, że 1kg będzie dobrze? Powiedzmy 30' w tym filtracie w temp. 70°C (jaka może być maksymalna? 76°C?)?

1kg to dużo. Bardzo dużo... Pół kg, 600g max. byłby lepszym pomysłem.

Ok, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taka jest idea' date=' żeby to był bitterek do szybkiego wypicia, bo ostatnio jak robiłem bittera z IIPA, to niestety był strasznie wodnisty, bo IIPA musiała mieć niezłą fermentowalność i na bittera to już było za słabo.

 

Myślę, że 1kg będzie dobrze? Powiedzmy 30' w tym filtracie w temp. 70°C (jaka może być maksymalna? 76°C?)?[/quote']

1kg to dużo. Bardzo dużo... Pół kg, 600g max. byłby lepszym pomysłem.

Ok, dzięki.

A i jeszcze jak masz czekoladowy to do bittera nada się jak najbardziej, tak z 40-50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg to dużo. Bardzo dużo... Pół kg' date=' 600g max. byłby lepszym pomysłem.[/quote']

Ok' date=' dzięki.[/quote']

A i jeszcze jak masz czekoladowy to do bittera nada się jak najbardziej, tak z 40-50g.

Już się moczy, brzeczka i tak dość ciemna. Jeszcze raz dzięki, wiedziałem że dzwoni, tylko nie byłem pewny, w którym kościele.

 

 

EDIT: wygląda na to, że ekstrakt wzrósł o ~2°Blg, czyli super.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który karmelowy wziąłeś?

Robiłeś może próbę jodową? Bo w eksperymencie z parzeniem słodów mi wyszło, że po takiej operacji pozostaje skrobia, ciekawe jak się to ma do rzeczywistego przypadku - tu słody dałeś do brzeczki w której być może były jeszcze jakieś enzymy, to trochę więc inna sytuacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który karmelowy wziąłeś?

Robiłeś może próbę jodową? Bo w eksperymencie z parzeniem słodów mi wyszło, że po takiej operacji pozostaje skrobia, ciekawe jak się to ma do rzeczywistego przypadku - tu słody dałeś do brzeczki w której być może były jeszcze jakieś enzymy, to trochę więc inna sytuacja...

Ale odrobina skrobi to nie tragedia. Tym bardziej do piwa, które jest z założenia do szybkiego spożycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.