Jump to content
Sign in to follow this  
Kasanga

Dylemat przed pierwszym zacieraniem

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam zamiar dziś zrobić swoje pierwsze piwko za oknami piękna pogoda i to mnie troszeczkę martwi 21°C .

Mam do wyboru zestawy:

1) Pszeniczne (Hefe-Weizen) + Safbrew WB-06

2) Pale Ale + Danstar Nottingham - Ale Yeast

3) India Pale Ale (IPA) + Safale US-05

4) Koelsch + Danstar Nottingham - Ale Yeast

5) STOUT + Safale S-04

Zacieranie i gotowanie na kociołku 27l Lidl. Start około 17-tej :D

Wszelkie sugestie mile widziane.

pozdrawiam

Chodzi o temperaturę? Zakładając że się utrzyma 21°C to będziesz miał fermentację w 23-24°C i to będzie "na granicy dobrego smaku" dla WB-06 i S-04.

Piwko będzie fermentowało w okolicach 20°C i na burzliwej i na cichej.

Puki nie zrobię mini chłodni z styropianu + flaszki zamrożone.

Piwko będzie fermentowało w okolicach 20°C i na burzliwej i na cichej.

Puki nie zrobię mini chłodni z styropianu + flaszki zamrożone.

I to świetna temp do fermentacji górniaków. Fermentujesz na wolnym powietrzu ?

Edited by anteks

Fermentacja będzie przeprowadzona w mieszkaniu (blok) , jestem bardzo ciekaw jaki będzie zapach zakładając że wszystko odbędzie się bez powikłań.

Fermentacja będzie przeprowadzona w mieszkaniu (blok) , jestem bardzo ciekaw jaki będzie zapach zakładając że wszystko odbędzie się bez powikłań.

To dlaczego martwisz się temp ? Zimą będzie mniej ?

Zimą mam nadzieję że w piwnicy jest chłodniej , nigdy nie sprawdzałem przyjdzie zima to zobaczę na razie od mieszkania nie odbiega.

Fermentacja będzie przeprowadzona w mieszkaniu (blok) ' date=' jestem bardzo ciekaw jaki będzie zapach zakładając że wszystko odbędzie się bez powikłań.[/quote']

Zimą bywa zimniej.... :D

W letnie upały w bloku może być przyjemne 30°C, w zimie nawet z grzejącymi kaloryferami może być 18-20°C

Co do styropianowych chłodziarek to ludzie w zimie trzymają fermentory np w narożniku przy drzwiach balkonowych.

Lub dają takie "pudło" ze styropianu przy ścianie balkonowej i do ściany przyciskają stroną bez płyty styropianowej.

W ten sposób maja w tym pudle już o kilka stopni mniej niż w mieszkaniu.

EDIT. Piwnice trzeba sprawdzić koniecznie.... kup taki termometr lub w Castoramie najtańszy elektroniczny termometr (coś w tym rodzaju) - zapamiętuje on maksymalną i minimalną mierzona temperaturę.

Wtedy będziesz wszystko wiedział.

Edited by coelian

Fermentacja będzie przeprowadzona w mieszkaniu (blok) ' date=' jestem bardzo ciekaw jaki będzie zapach zakładając że wszystko odbędzie się bez powikłań.[/quote']

Zimą bywa zimniej.... :D

W letnie upały w bloku może być przyjemne 30°C' date=' w zimie nawet z grzejącymi kaloryferami może być 18-20°C

Co do styropianowych chłodziarek to ludzie w zimie trzymają fermentory np w narożniku przy drzwiach balkonowych.

Lub dają takie "pudło" ze styropianu przy ścianie balkonowej i do ściany przyciskają stroną bez płyty styropianowej.

W ten sposób maja w tym pudle już o kilka stopni mniej niż w mieszkaniu.

EDIT. Piwnice trzeba sprawdzić koniecznie.... kup w Castoramie najtańszy elektroniczny termometr (coś w tym rodzaju) - zapamiętuje on maksymalną i minimalną mierzona temperaturę.

Wtedy będziesz wszystko wiedział.

Właśnie dziś kupiłem coś podobnego w IKEA ale ten nie ma chyba tej opcji.

Sprawdzę w domu.

Udało mi się szybciej dotrzeć do domu więc zaczynam 16:00 start podgrzewanie wody.

Na pierwszy ogień poszedł zestaw Stout.

Zimą mam nadzieję że w piwnicy jest chłodniej , nigdy nie sprawdzałem przyjdzie zima to zobaczę na razie od mieszkania nie odbiega.

Nie liczył bym na to. Zazwyczaj w piwnicy idą rury z ciepłą wodą do ogrzewania mieszkań (chyba że nie masz centralnego w bloku). U mnie skutkuje to temperaturą w okolicach 22 stopni w zimie.

W sumie teraz jest najlepszy okres: jeszcze nie grzeją a już jest chłodno więc w piwnicy mam 18 stopni.