Skocz do zawartości

Pytanie dotyczące zacierania pale ale


funekp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem zestaw z cp pale ale 3,8kg słodu pale ale i 0,2 kg karmelowy jasny i w instrukcji piszą, żeby zacierać 90 mi-69°C nu t w 65°C lub 30 miunt w 63-65°C podrzać do 72-73°C na kolejne 30 minut. Moje pytanie brzmi która metoda lepsza?? Tzn jak to wpływa na smak gotowego piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90 mi-69°C nu t w 65°C lub 30 miunt w 63-65°C podrzać do 72-73°C na kolejne 30 minut

Nie bardzo rozumiem. Ale spokojnie możesz zacierać takie piwo jednotemperaturowo. Czyli na przykład 60 minut w 67°C . To zależy też od tego jakiego sprzętu używasz. A jaki to ma wpływ na smak.. nie wypowiadam się , trzeba żeby ktoś z większą wiedzą się wypowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Zacieranie_ziarna

 

Cytuję z tego artykułu :

 

62* - przerwa scukrzająca (maltozowa) - w tej temperaturze pracuje głównie beta-amylaza, enzym wytwarzający dwucukier - maltozę, który jest w pełni fermentowalny. Czas trwania 15-60 min. Im dłuższa przerwa, tym bardziej wytrawne (alkoholowe) piwo. W temperaturze tej przerwy oraz wyższych przekraczających nawet 70°C aktywne są endopeptydazy, które rozcinają pozostałe jeszcze łańcuchy białek na dłuższe, wielkocząsteczkowe fragmenty odpowiedzialne za stabilność piany.

72* - przerwa scukrzająca (dekstrynująca) - w tej temperaturze pracuje głównie alfa-amylaza, enzym wytwarzający rożne cukry, ale w tym dużą ilość dekstryn - cukrów na tyle złożonych, że nie są fermentowalne i poprawiają treściwość i (troszkę) słodycz piwa. Zwykle jest dość krótka 10-30 min, bo w tej temperaturze konwersja przebiega bardzo szybko. Wielu autorów jednak zaleca wydłużenie tej przerwy do 45-60 min, ma to poprawiać pianę i treściwość piwa.

 

A tutaj odnośnie zacierania jednotemperaturowego , także wklejone z WIKI :

 

Zacieranie infuzyjne, jednotemperaturowe (single infusion mash)

 

To jest najprostszy i najbardziej rozpowszechniony sposób zacierania. Przy obecnie stosowanych słodach można go używać praktycznie do każdego rodzaju piwa. Polega na wrzuceniu słodu do wody o zadanej temperaturze i przetrzymaniu go przez kilkadziesiąt minut. Czas zacierania może być różny w zależności od słodu i temperatury (im cieplej, tym szybciej), zwykle jednak po 60 minutach można bezpiecznie zakończyć zacieranie. Przeciętnie próba jodowa jest negatywna po 30-40 minutach. W czasie zacierania proces nie wymaga wiele uwagi, warto jest co jakiś czas (10-15 min) go zamieszać, i ew. nieco podgrzać poprzez włączenie podgrzewania na 1-2 minuty lub dolanie nieco wrzątku. Zakres temperatur jakie używamy to w praktyce 64 do 70 stopni - im niższa temperatura, tym brzeczka będzie bardzie fermentowalna a piwo bardziej wytrawne, za to z większą ilością alkoholu; im wyższa tym piwo bardziej treściwe, a mniej alkoholowe. Poniżej 64* ryzykujemy spadek wydajności, gdyż część skrobi może pozostać uwięziona w ziarnie, powyżej 70* brzeczka może być za mało fermentowalna. Najbardziej uniwersalna temperatura to 67-68°C. Precyzja z jaka utrzymujemy temperaturę zależy tylko od tego, jak powtarzalne wyniki chcemy uzyskać, zwykle staramy się utrzymać temperaturę z dokładnością do +/- 1 stopnia. Często do tego typu zacierania używa się zamiast garnka dużej lodówki piknikowej - jest szczelna i dobrze zaizolowana. Zawsze warto garnek dodatkowo opatulić kocem, śpiworem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale zaciera się tradycyjnie w temp ~66.0-67.5°C przez 60 min. Inaczej bym nie zacierał, bo ci nie wyjdzie Pale Ale. Wyższe temperatury dają ci bardziej pełny smak, niższe piwo bardziej wytrawne. 69°C jest znacznie za wysoko na Pale Ale, komuś się coś "pomieliło" :|

 

 

Jeżeli chcesz to zrobić prawidłowo, policz najpierw temperaturę początkową wody (strike temperature - temp przed wsypaniem słodów), tak żeby po wsypaniu słodów od razu trafić w dokładnie np. w 66.5.

 

EDYT:

Użyłem kalkulatora, i wyszło mi tak: http://www.brewblogger.net/index.php?page=tools&section=strike

 

1. Zakładam, że słód będzie w temp. 21°C i masz tego 4 kg.

 

2. Podgrzej dokładnie 12 L wody do temp. 73.4°C

 

3. Wsyp słód, zamieszaj, odczekaj 10 min żeby temperatura się wyrównała, będziesz miał zacier w temp. 67°C. Utrzymaj tą temp. przez 60 minut.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale zaciera się tradycyjnie w temp ~66.0-67.5°C przez 60 min. Inaczej bym nie zacierał, bo ci nie wyjdzie Pale Ale. Wyższe temperatury dają ci bardziej pełny smak, niższe piwo bardziej wytrawne. 69°C jest znacznie za wysoko na Pale Ale, komuś się coś "pomieliło" :|

Zależy od gęstości zacieru. Im rzadszy, tym wyżej trzeba zacierać, żeby był ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, jedni mówią tak, inni inaczej.

 

Że nie ma znaczenia -> http://braukaiser.com/wiki/index.php/Effects_of_mash_parameters_on_fermentability_and_efficiency_in_single_infusion_mashing#Mash_thickness

 

Że ma znaczenie -> http://byo.com/stories/article/indices/11-beer-styles/1219-ordinary-bitter-style-profile

 

Mam za mało doświadczenia żeby rozsądzić kto ma rację. Wydaje mi się jednak, że przy zacieraniu na gęsto dostawałem mniej fermentowalną brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do negatywnej próby jodowej.:)

Nie dłużej należy zacierać. Bo w sumie u mnie wystarczy coś koło 25 minut do konwersji, ale w ten sposób bym uzyskał sporo niefermentowalnych cukrów i słabą wydajność. Czyli generalnie konkretna temperatura i czas daje daną brzeczkę , która odfermentuje do danego poziomu. Jeśli zatem nasze piwo odfermentuje zbyt płytko następym razem należy albo obniżyć temperaturę zacierania, albo wydłużyć czas zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem Pale Ale 65°C -30min i 72°C -45min, wyszło świetne piwko, smaczki tostowe i herbatnikowe gdzieś daleko można wyczuć. Co prawda trochę zmodyfikowałem styl dodając sporo Perle, ale piwko jest na prawdę świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako laik w porównaniu do większości forumowiczów, chciałbym wtrącić swoje zdanie.

Pale Ale było pierwszym moim piwem jakie kiedykolwiek robiłem (od razu z zacieraniem).

Kupiłem zestaw CP (Zaciermistrz Pro) z zestawem słodów do w.w piwa.

Nie pamiętam schematu zacierania(był prosty), zresztą bym go nie podał, ale

abstrahując, pierwsze piwo wyszło mi genialne -wg mnie i moich znajomych(co prawda niektórych).

Potem popełniłem Dunkel Weizena (udał się, ale nie byłem zachwycony) i

Irish Red Ala (to samo co przy pejlu, albo zachwyt albo stwierdzenie, ze to nie piwo).

Dzisiaj zabutelkowałem Dry Stouta (13Blg zeszło na 4, tydzień burzliwej, 2 tyg. cichej, na cichej nic nie zeszło)

 

I jak pamiętam, na pewno nie takie czasy zacierania były w moim zestawie z CP.

Reasumując, starzy forumowicze(piwowarzy) maja rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony tematem udałem się do mojej piwnicy po Pale Ale. Wzorowo dojrzewa, oprócz smaczków tostowo-herbatnikowych wyraźnie już czuć smaki orzechowe. Dokładniej smak młodych orzechów w białej skórce jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm czy to ze chlodzilem przez całą noc w zimnym pomieszczeniu oczywiście szczelnie zamknięte w fermentorze czy to moze byc przyczyna dziwnych smaków? Poprzednio też tak chłodziłem piwo z mchem i czuć takim glonem w piwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.