Skocz do zawartości

Sposób użycia chmielu w granulacie


rockford86

Rekomendowane odpowiedzi

Ja oczywiście robię inaczej. Nie lubię jak mi w brzeczce pływają śmieci. Mam woreczki uszyte z gazy, 3-4 warstwy i odpowiednio duże, żeby sie chmiel nie zbijał w bryłę. I jak wyłączam gaz pod garem to wyciągam woreczki i mam do chłodzenia prawie czystą brzeczkę. JK

Teraz od 2 warek robię podobnie, kupiłem duży worek do odsączania moszczu winnego i chmiel dorzucam do niego. Troche mi się nie podoba, bo jest nieco za gęsty, nie wiem, czy wymiana cieczy z otoczeniem jest tak dobra jak przy wrzucaniu luzem. Poza tym pływa po powierzchni i w ogóle pałęta po garze, przeszkadza w gotowaniu... Ale za to osadów dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Od 2 lat wrzucam granulat wprost do gara i zauważyłem że jeżeli się go da tyle co w przepisie, to w stosunku do piwa gdzie granulat był w woreczkach piwo wychodziło ciut przechmielone. Teraz daję go mniej (np zamiast 50 g daję na oko 45) i piwo wychodzi ok.

 

Czy jest to moje subiektywne odczucie? Może wynika to ze zmiany wrażliwości moich kubków smakowych na chmiel? :)

 

Czy też wynika to z oczywistego faktu że granulat luzem się lepiej ekstrahuje?

 

Ma ktoś podobne odczucia?

 

A co do klarowności brzeczki to się zbytnio nie przejmuję ponieważ zanim gotowe piwo trafi do gardła to je się jeszcze kilka razy dekantuje:

1. Zlewanie z gara na burzliwą

2. Zlewanie z burziwej na cichą

3. Zlewanie z cichej do beczki celem wymiesznia z glukozą

4. Zlewanie do butelek

5. Zlewanie ostrożne z butelki do kufla

6. Zlewanie z kufla do gardła:smilies:

 

Aha, za każdym razem sypię do gara trochę mchu. Ten osad na dnie wydaje się być bardziej zbity.

 

Za każdym razem (no może prócz pkt. 6) coś się na dnie ma szansę zostać, zatem spoko - ja brzeczki nie filtruję.

Edytowane przez radekam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy też wynika to z oczywistego faktu że granulat luzem się lepiej ekstrahuje?

Oczywiście tak jest. Co moim zdaniem jest wystarczającym argumentem za tym, żeby siateczek nie używać.

 

Dodatkowo siateczki są nieprzewidywalne. Jeśli zbyt ciasno ją zwiążesz, to wydajność chmielenia może spaść dramatycznie, bo chmiel zbije się w zieloną grudę, która tylko na powierzchni będzie oddawała alfa-kwasy. Jeśli zaś zwiążesz zbyt luźno, to wiele chmielu może przedostać się do brzeczki, więc nie ma efektu ułatwienia.

 

Siateczki mają sens jedynie przy szyszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat to jak się ma woreczki i zostaje troszkę chmielowego żuru na dnie garnka tak z 1 litr to go wylewać czy do fermentatora, jak proponujecie?

Zlać do wysokich kufli, odczekać aż się sklaruje, zlać do garnka, zagotować, schłodzić i dolać do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat to jak się ma woreczki i zostaje troszkę chmielowego żuru na dnie garnka tak z 1 litr to go wylewać czy do fermentatora' date=' jak proponujecie?[/quote']

Zlać do wysokich kufli, odczekać aż się sklaruje, zlać do garnka, zagotować, schłodzić i dolać do fermentora.

To też by było jakieś rozwiązanie i uratowanie powiedzmy 1 - 1,5l a ile takie osadzanie z praktyki trwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat to jak się ma woreczki i zostaje troszkę chmielowego żuru na dnie garnka tak z 1 litr to go wylewać czy do fermentatora' date=' jak proponujecie?[/quote']

Zlać do wysokich kufli' date=' odczekać aż się sklaruje, zlać do garnka, zagotować, schłodzić i dolać do fermentora.[/quote']

To też by było jakieś rozwiązanie i uratowanie powiedzmy 1 - 1,5l a ile takie osadzanie z praktyki trwa?

Kilkadziesiąt minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.