Jump to content

reduktor osadów... warto?

przemski
 Share

Recommended Posts

kupiłem sobie reduktor osadów do fermentora

test na wodzie pokazał że reduktor redukuje również ilość płynu wylewającego się z wiaderka i to o całe 1330ml

uważacie, że warto stosować? czy mniejsza ilość osadów jest warta aż tyle straconego piwa?- 2 normalne butelki + jeden bączek...

a może są jakieś inne patenty np. z przechylaniem fermentora podczas rozlewu pozwalające odzyskać piwo, a jednocześnie korzystać z dobrodziejst "redukcji osadów"

jednym słowem: przydatne?

przem

PS. a tak swoją drogą to czy podczas rozlewu przechylacie fermentor żeby wycisnąć jeszcze z butelkę życiodajnego płynu?

Zapominasz o gęstwie , ktora może zająć z centymetr na dnie fermentora. Automatycznie straty się zmniejszają. A do rozlewy reduktor jest już zbędny, jeżeli przelewasz po cichej. Ogólnie bez problemów można się obejść bez reduktora.

Zapominasz o gęstwie , ktora może zająć z centymetr na dnie fermentora

nie zapomniałem, ale warstwa gęstwy i tak jest niźsza niż lustro wody, więc teoretycznie trochę dałoby się odzyskać

z waszych postów wnioskuję jednak że ani reduktor nie ma specjalnie sensu ani wyciskanie na siłę resztek brzeczki

w końcu w każdy proces wpisane są pewne straty, ale jakoś tak żal mi się zrobiło tego ostatniego piwka ;)

przem

...jednym słowem: przydatne?

Nie.

Miałem, wypróbowałem - zbędna zabawa.

PS. a tak swoją drogą to czy podczas rozlewu przechylacie fermentor żeby wycisnąć jeszcze z butelkę życiodajnego płynu?

Przy dekantacji na cichą, stawiam fermentor skośnie na podkładce (przy słabo zbijających się drożdżach, dobę wcześniej - na ustanie). Przelewanie wężykiem silikonowym praktycznie do 'kropli' i z kontrolą kiedy zaczyna zaciągać osady.

Tak samo przed rozlewem - dekantacja do fermentora z kranikiem.

ojoj, reduktorek fajna sprawa, przy odpowiednim pokombinowaniu może ograniczyć ilość drożdży w butelkach, a gdy poziom piwa w wiadrze zbliża się do granicy reduktora osobiście podkładam coś pod fermentor i resztę piwa z zwiększoną ilością drożdży butelkuje w PET 1,5L

nie ma zatem strat w ilości gotowego piwa a zyskujemy benefit z okazji nie zasysania osadu zaraz obok wewnętrznego wlotu kranika przy całej reszcie butelek, chyba właśnie po to był stworzony.

jestem na tak:) :)

Witam, tak sobie czytam, kieyś stosowałem reduktor ale wydaje się zbędny, lepsze efekty mozna uzyskać przechylając fermentator przelewając z węzykiem, wężyk może być w postaci wygiętej tak jak reduktor ...

Może do zlewania po cichej, ale jak się dodaje glukozy do całości to trzeba pomieszać :okey:

• 2 weeks later...