Skocz do zawartości

X Konkurs Piw Domowych Birofilia 2012 w Żywcu


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

a co mieli by powiedzieć brewkitowcy? :)

Racja! Dzięki. :)

 

Wygrasz, czego życzę, to postawisz piwo autorowi przepisu pierwotnego i wszyscy powinni być zadowoleni :P Nie ma co męczyć sumienia :)

O! Dobry pomysł! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka: jeżeli ktoś nie chce, żeby inni robili (i wystawiali w konkursach) piwa w.g. jego receptury, to trzyma ją w sekrecie. Jeżeli receptura jest upublicznona, można jej używac bez ograniczeń, amatorsko i komercyjnie.

 

A ja osobiście (jak tez i zapewne z 95% populacji piwowarów) byłbym dumny, gdyby moja receptura wygrała w jakimś konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka: jeżeli ktoś nie chce, żeby inni robili (i wystawiali w konkursach) piwa w.g. jego receptury, to trzyma ją w sekrecie. Jeżeli receptura jest upublicznona, można jej używac bez ograniczeń, amatorsko i komercyjnie.

 

A ja osobiście (jak tez i zapewne z 95% populacji piwowarów) byłbym dumny, gdyby moja receptura wygrała w jakimś konkursie.

Ale 75% Piwowarów tak robi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnymi opóźnieniami organizacyjnymi, ale w końcu ukazał się Regulamin X KPD i Formularz Zgłoszeniowy.

Najważniejsze informacje poniżej, pliki do ściągnięcia na stronie PSPD: http://www.pspd.org....-birofilia-2012

 

 

Komitet Organizacyjny X Konkursu Piw Domowych w Żywcu zaprasza wszystkich piwowarów amatorów do udziału w konkursie, który odbędzie się 15-16 czerwca 2012, podczas Festiwalu Birofilia w Żywcu. Po raz pierwszy w historii konkurs zostanie zorganizowany w 10 kategoriach. Tym samym wychodzimy naprzeciw rosnącym aspiracjom piwowarów domowych, a zarazem chcemy podkreślić jubileuszowy charakter konkursu.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest dostarczenie piw wraz z odpowiednimi formularzami (do wydruku w załączniku) w okresie od 21.05 do 03.06 br. na adres organizatora oraz odpowiednia wpłata na konto PSPD. Koszt zgłoszenia piwa do X KPD wynosi za 1-sze piwo 12 zł, za każde następne 18 zł. Członkowie PSPD mają prawo do zniżki płacąc odpowiednio 10 zł za pierwsze i 15 zł za każde następne piwo.

Opłatę zgłoszeniową należy wpłacać do dnia 06 czerwca 2012 r. na konto PSPD: 55 1540 1131 2113 6200 5272 0001 Bank Ochrony Środowiska S.A. o/Rzeszów W tytule przelewu należy wpisać: KPD 2012 + imię i nazwisko piwowara, ewentualnie nazwę browaru.

Piwa należy dostarczyć na adres: Piwiarnia Żywiecka, ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec, najpóźniej do dnia 03 czerwca 2012 r. w ilości 4 butelki poj. 500 ml każdego ze zgłoszonych piw, ewentualnie 5 butelek 0,33 l w przypadku kategorii VII-X.

Dla trzech najlepszych piwowarów w każdej kategorii przewidziane są nagrody, natomiast zdobywca tytułu Grand Champion Birofilia 2012 otrzyma dodatkowo możliwość uwarzenia swojego piwa w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie oraz 5000 zł brutto tyłułem opłaty licencyjnej.

Szczegółowy regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wykaz nagród znajdują się w załączniku.

 

Post został wypromowany jako artykuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące regulaminu.

 

Butelki nie powinny mieć trwale naklejonych etykiet. Dopuszcza się etykiety zamocowane na butelce np. gumką recepturką lub oznaczenie na kapslu.

 

Czy to oznaczenie na kapslu może być zrobione pisakiem (teoretycznie) niezmywalnym czy powinno być zrobione tak aby łatwo dało się je usunąć z kapsla?

Jakie informacje powinny być na takim oznaczonym kapslu? Cokolwiek charakterystycznego, czy np. nazwa piwa, browaru, blg, data butelkowania...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące regulaminu.

 

 

 

Czy to oznaczenie na kapslu może być zrobione pisakiem (teoretycznie) niezmywalnym czy powinno być zrobione tak aby łatwo dało się je usunąć z kapsla?

Jakie informacje powinny być na takim oznaczonym kapslu? Cokolwiek charakterystycznego, czy np. nazwa piwa, browaru, blg, data butelkowania...?

Ja rozwinę pytanie, czy jeżeli moje piwa są kapslowane dedykowanymi dla mojego browaru kapslami (tampondruk) to czy zostaną przyjęte, czy raczej zakapslować "golasami"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyfikacja służy w pierwszej kolejności rozróżnieniu piw, jeżeli piwowar zgłasza swoje piwa w więcej niż jednej kategorii. Butelki muszą być wtedy łatwo identyfikowalne, by nie było wątpliwości które piwa to np. Barley Wine a które AIPA. Kodowanie przez nas piw odbywa się przez naklejenie kodu na kapslu, więc jeżeli coś na kapslu było zostanie zaklejone. Kapsel może więc mieć napis, nadruk itp. Co pisać na kapslu? Może to być numer kategorii, nazwa piwa - ważne żeby była zgodność z Formularzem Zgłoszeniowym. Oczywiście można jakoś inaczej oznaczyć butelki, chcemy jednak uniknąć sytuacji, gdy jakaś butelka ma trwale naklejoną dużą etykietę - wtedy mogłaby jurorom zapaść niepotrzebnie w pamięć :). Kodowanie natomiast odbywa się anonimowo, zaraz po otrzymaniu przez Piwiarnię piw, a więc bez udziału sędziów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ten weekand dostałem zaproszenie na wesele. Zgadnijcie na kiedy.

Spoko - dasz radę: w piątek do Żywca, w sobotę przed południem poprawka, potem szybciutko się zbierasz i na wesele...

Ja rok temu miałem o 10tej rano w niedzielę komunię u żony siostrzenicy, a jeszcze w sobotę po północy imprezowałem. ;) Na szczęście było komu mnie przywieźć, ale i tak pobudka o 4tej rano to nic przyjemnego było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał pieron, nie można sędziować w kategorii, do której się wystawia piwo.

 

W końcu zależy nam, aby do sędziowskiego grona (i nie chodzi o zdanie egzaminu, ale o rzeczywiste sędziowanie) trafiali najlepsi piwowarzy domowi w kraju. Jeśli powiemy im/nam, że nie mogą zgłaszać swoich piw do konkursu, to ich zapał do sędziowania może drastycznie osłabnąć. :)

 

Tak gwoli podsumowania, przeglądając inny wątek natknąłem się na taką wypowiedź.

 

Nie no tak nie można mówić. Jest jakiś tam współczynnik losowy, ale jednak sądzę, że ta pierwsza trójka to są najlepsze piwa w stawce. Róznica między 8, a 9 to jest przypadek, ale różnica między 1 a 4 to już raczej nie jest przypadek. Oczywiście trzeba mieć dystans. Ja z mojego IPA jestem bardzo zadowolony, a zajęło 8. miejsce. No ale jak zobaczyłem, że zwycięskie było na Maris Otter, to pomyślałem, że może jednak coś w tym słodzie jest. No i ta mityczna Citra. :) No i te młode wilki. :smilies: Dlatego dla nas starych dziadów już prosta droga do jury. Taka kolej rzeczy.

 

 

Nie powiedziałbym, że piwowarstwo domowe w Polsce raczkuje. Raczej jesteśmy pod koniec podstawówki. Niedługo czeka nas gimnazjum. Zresztą jeśli przyjmiemy, że polskie piwowarstwo domowe narodziło się na przełomie wieku, to teraz ma 11 lat, wszystko się zgadza. :smilies: Już niedługo nasze drogi się nieco rozdzielą. Część wybierze liceum, część technikum, a część zakończy edukację.

Dobra dosyć humorystycznych alegorii. Sądzę, że mamy najlepiej rozwiniętą scenę piwowarską w Europie centralnej. Do zachodu nam brakuje, ale nie tyle co np. w realnym życiu.

 

Kopyr czy to nie jest tak nawiązując do Twojej jakże żartobliwej alegorii :) i znając Twoje bieżące podejście do udziału sędziów w konkursie że postanowiłeś jednak pokiblować nieco w podstawówce, bo poziom niski i łatwiej o splendor? ;):smilies:

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

Zastanawiam się od dłuższego czasu jak to jest w końcu z tym chmieleniem na zimno Ordinary Bittera? W krótkiej charakterystyce jest podkreślone, że to piwo charakteryzuje się aromatem z chmielenia na zimno http://festiwal-birofilia.pl/konkurs-piw-domowych.html

Natomiast w BJCP w opisie nie ma takiej zmianki

... Zapachy chmielowe mogą być od umiarkowane do braku (pochodzące najczęściej od brytyjskich odmian, ale aromaty pochodzące od odmian amerykańskich również się zdarzają)...

http://www.wiki.piwo.org/Standard/Ordinary_Bitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luźne niezobowiązujące pytanie : czy ekipa Śląska myślała o jakimś wspólnym transporcie ? choćby razem zaatakować Żywiec pociągiem .... Dodatkowa wspólna integracja już na torach przed festem ? :D Sam nie wiem czy tak da radę bo nigdy mój syn jeszcze nie podróżował pociągiem, ale .... Jak to widzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o transporcie mowa. Wybieram się w sobotę rano (około 6:30 wyjazd) - trasa Rzeszów-Żywiec (za Bochnią na Myślenice lub przez Kraków), jeśli ktoś chętny mogę zabrać po drodze, będę miał 3 miejsca wolne. Info na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.