Skocz do zawartości

X Konkurs Piw Domowych Birofilia 2012 w Żywcu


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś o 18.00 ogłoszenie kategorii, czujecie to radosne podekscytowanie?

Sama zapowiedź 10 dni przed ogłoszeniem samego ogłoszenia nie buduje napięcia :)

 

Gdzie wycieki (kontrolowane) informacji ze źródeł zbliżonych do władz?

Gdzie fala spekulacji i kontrowersji?

Gdzie fragmenty nagrań z burzliwych obrad nad kategoriami?

 

Niczego takiego nie zaobserwowałem - nie czuję podekscytowania ;)

 

Bardziej mnie interesuje, cz jakoś diametralnie zmiany zostaną wprowadzone w zasady uczestnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku były jakieś spekulacje, zakłady, a w tym roku marazm i dekadencja... Pewnie wszyscy sobie myślą "a jakie to ma znaczenie, skoro i tak wygra piwo z browaru Wogoszów?!". ;)

 

Ja w każdym razie obstawiam:

- lagery: koźlak i lite american

- hybrydy: altbier i cream ale

- ale: belgian blonde i południowoangielski brown

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku były jakieś spekulacje, zakłady, a w tym roku marazm i dekadencja... Pewnie wszyscy sobie myślą "a jakie to ma znaczenie, skoro i tak wygra piwo z browaru Wogoszów?!". :)

 

Ja w każdym razie obstawiam:

- lagery: koźlak i lite american

- hybrydy: altbier i cream ale

- ale: belgian blonde i południowoangielski brown

Jedno trafienie prawie ci weszło. Reszta pudło.

To co już wiadomo, bo zostało ujawnione na stonie Festiwalu, to że kategorii będzie 10.

10 kategorii na 10 lecie konkursu. ;)

 

Zasady jeszcze nie są do końca ustalone, ale raczej nie będziemy chcieli schładzać liczby zgłoszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku były jakieś spekulacje, zakłady, a w tym roku marazm i dekadencja... Pewnie wszyscy sobie myślą "a jakie to ma znaczenie, skoro i tak wygra piwo z browaru Wogoszów?!". ;)

 

Ja w każdym razie obstawiam:

- lagery: koźlak i lite american

- hybrydy: altbier i cream ale

- ale: belgian blonde i południowoangielski brown

Ja obstawiam jakiegoś amerykańca np. American Pale Ale, Pils Niemiecki, Witbier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w każdym razie obstawiam:

- lagery: koźlak i lite american

- hybrydy: altbier i cream ale

- ale: belgian blonde i południowoangielski brown

Jedno trafienie prawie ci weszło. Reszta pudło.

To co już wiadomo' date=' bo zostało ujawnione na stonie Festiwalu, to że kategorii będzie 10.

10 kategorii na 10 lecie konkursu. ;)[/quote']

W totolotku też ostatnio nie miałem szczęścia. Ale jak będzie 10 kategorii, to będzie gdzie poszaleć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czuję' date=' bo coś wcześnie w tym roku - chyba że imprezy mi się pomyliły. Pewnie jakiś Lambic będzie ...[/quote']

Ciekawe jak tego lambica by ewentualnie powtórzyli w Browarze Zamkowym? ;)

Może już zaczęli ? - w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Pełny opis stylów na stronie PSPD.

 

Kategorie Konkursu Piw Domowych Birofilia 2012

 

1. Bitter [Ordinary Bitter] 8-10? Blg Lekkie piwo sesyjne, charakteryzujące się bogatym aromatem chmielu, pochodzącym z chmielenia na zimno (dry hoping). Doskonałe na wielogodzinne przesiadywanie w pubie. Styl mocno promowany przez CAMRA, wart upowszechnienia choćby z tego powodu, że doskwiera nam bardzo brak lekkich piw.

2. Dry stout [Dry Stout] 9-12,5? Blg Tę samą funkcję co bitter spełnia dry stout, to piwo, które można pić szklankami, czy raczej pintami. Piwowarski skarb Irlandii, jest jednocześnie jednym z najczęściej warzonych przez nas piw, bez względu na aktualną konstelację kategorii konkursowych.

3. Pils niemiecki [German Pils] 11-12,5? Blg Jeden z najpopularniejszych stylów na świecie. Pils był przed dwoma laty kategorią konkursową, ale wtedy mieliśmy do czynienia z czeską odmianą. Tym razem ocenimy piwa w bardziej wytrawnej odsłonie tego stylu.

4. Witbier [Witbier] 11-13? Blg Kolejne piwo, do codziennej konsumpcji. Obecnie jeden z popularniejszych stylów w polskich browarach domowych, m. innymi za sprawą KPD w 2008 r. Dodatkowo tym wyborem, chcemy oddać hołd Pierrowi Cellisowi, który za sprawą Hoegaardena ocalił ten styl przed zapomnieniem.

5. Hefeweizen [Weizen/Weissbier] 11-13? Blg Pszeniczne w południowo-niemieckim stylu jest zapewne jednym z najczęściej warzonych stylów w polskich browarach domowych. Jednocześnie wielu z nas wie, że uwarzyć doskonałą pszenicę to wyzwanie nie lada.

6. California Common [California Common] 11-13? Blg Historyczny styl, jedno z piw, które chcemy popularyzować. Nie ma wątpliwości, że gdyby nie wybranie go jako kategoria konkursowa, niewielu polskich piwowarów pokusiłoby się o jego uwarzenie. Jego popularyzację zawdzięczamy Fritzowi Maytagowi, który ocalił w San Francisco browar Anchor Brewing przed bankructwem. Warto odnotować, że był to punkt zwrotny w procesie wypierania małych producentów przez wielki przemysł piwowarski w USA.

7. Amerykańskie IPA [American IPA] 14-18? Blg Ikona piwnej rewolucji, o której wyżej. Piwo, które za sprawą nowych, amerykańskich odmian chmielu, rozruszało skostniały nieco styl India Pale Ale. Styl aspirujący do grona tych najczęściej warzonych.

8. Rauchbock [urbock] 16-18? Blg Z jednej strony ukłon w stronę bamberskich rauchbierów, z drugiej w stronę koźlaka z Einbeck. W końcu kiedyś wszystkie słody były bardziej lub mniej dymione, stąd nazwa Urbock, czyli prastary koźlak.

9. Belgijskie Ciemne Mocne Ale [belgian Dark Strong Ale] 18-26? Blg Jeden z najciekawszych stylów piwa. Komercyjne piwa uwarzone w tym stylu (jak Westvleteren 12, Rochefort 10 czy Chimay Grande Reserve) okupują pierwsze miejsca we wszelkiego rodzaju zestawieniach najlepszych piw świata.

10. Barleywine [barley Wine] 20-30? Blg Dosłownie wino jęczmienne. Jedno z najmocniejszych piw, jakie warzy się na świecie. Za sprawą piwnej rewolucji styl ten przeżywa swój renesans. Wyzwanie technologiczne (wielki zasyp, długie gotowanie, trudna fermentacja) nawet dla najbardziej zaawansowanych piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego własnie stylu Rauchbock [urbock] 16-18? Blg czy to ten opis? http://www.piwo.org/forum/t824-22A-Classic-Rauchbier.html

Nie, wg BJCP ten styl byłby w other smoked beer dlatego właśnie tworzymy nową klasyfikację stylów piwa PSPD.

Wszystkie informacje są w tym .pdf-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.