Jump to content
Sign in to follow this  
zgoda

Płatki błyskawiczne - pełnoziarniste vs. zwykłe

Recommended Posts

Spojrzałem właśnie na opakowanie płatków jęczmiennych błyskawicznych pełnoziarnistych (ze Szczytna), które kupiłem do dzisiejszego portera, i jedna rzecz mnie zastanawia.

 

Mają one bardzo wysoką zawartość węglowodanów, ponad 90%. Zwykłe (nie pełnoziarniste) mają w okolicach 67-70%. Wydaje mi się, że to z powodu tej "pełnoziarnistości" mają w sobie celulozę z osłony bielma ziarna, a "zwykłe" płatki są robione po wydobyciu bielma z tej osłony i dlatego nie mają tej celulozy (błonnika). Zastanawia mnie, czy ta celuloza tak mocno rozdrobniona nie przejdzie mi do brzeczki i nie spowoduje zmętnienia piwa. Obawiam się, że zmętnienie które obserwuję prawie 2 tygodnie po zabutelkowania jednego mojego piwa z 1.2kg płatków żytnich (też właśnie "pełnoziarnistych") może pochodzić właśnie z "pełnoziarnistości" płatków.

 

Jakieś opinie? A może naukowe wytłumaczenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma to za bardzo wpływu przy takich ilościach, stosuje te płatki regularnie do witbirów /największy procent zasypu/ i inne belgijskie po stouty.

Piwa wychodzą klarowne.

Edited by josefik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro już jesteśmy przy temacie płatków pełnoziarnistych, to czy dodajecie ich więcej niż zwykłych? Skoro zawierają ok. 20% celulozy, której ruszyć nie możemy, to czy nie powinno się ich stosować więcej o ok. 25%? Co o tym sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwykłe mają ok. 70% węglowodanów, pełnoziarniste 90%. Podejrzewam, że te 20% różnicy to jest błonnik (celuloza), więc nie trzeba niczego więcej dodawać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.