Jump to content

I Grodziski Konkurs Piw Domowych Prawie jak Grodzisz


anteks
 Share

Recommended Posts

W dniu 01.09.2007 w ramach 28 Międzynarodowej Giełdy Birofilów w Grodzisku Wlkp

odbędzie się konkurs na piwo najbardziej przypominające smakiem legendarne grodziskie na które serdecznie zapraszam

Hej!

Czy możesz napisać kilka słów więcej ? :) Kto jest organizatorem, kto w jury, od której start itp

Wrzucę info na główną stronę :)

Link to comment
Share on other sites

Regulamin I GKPD

 

I Konkurs piwowarów domowych ?Prawie jak - Grodzisz? - 28. Giełda Birofilów w Grodzisku Wlkp.

 

 

Celem konkursu jest odtworzenie smaku legendarnego Piwa Grodziskiego przez domowych piwowarów.

Konkurs dotyczy piwao zawartości ekstraktu 7,7 - dopuszcza się tolerancję w gęstości ekstraktu od wzorcowego piwa Grodziskiego pomiędzy 7,5 ? 8,5 blg.

 

Podczas trwania 28. Giełdy Birofilów w Grodzisku Wlkp. Konkursowe piwa oceniać będzie Jury złożone z mieszkańców oraz dawnych pracowników ?weteranów? browaru w Grodzisku Wielkopolskim.

Piwo rozlane będzie w oryginalne pokale ?Grodziskie? tak aby można było porównać właściwości piw konkursowych ze starymi opisami oraz wiedzą Jury dotyczącymi perlistości, piany, barwy legendarnego trunku.

 

Piwowarzy którzy zechcą uczestniczyć w konkursie zobowiązani będą do dostarczenia 4 butelek piwa o minimalnej objętości 0,3l conajmniej 10 dni przed rozpoczęciem 28. Giełdy Birofilów w Grodzisku Wlkp. Okres 10 dni dotyczy również przesyłek kurierskich lub pocztowych.

Do wystawionego piwa należy dołaczyc nastepujace informacje umieszczone na formularzu zgłoszeniowym: imie i nazwisko warzacego, adres, data produkcji warki, stężenie brzeczki, rodzaj użytych surowców, metodę zacierania.

Jeden piwowar może wystawić tylko jedno piwo.

 

Wyniki zostaną podane podczas trwania Giełdy.

 

Udział w konkursie jest bezpłatny o uczestnikach konkursu wynikach, zwycięzcach, przewidzianych nagrodach, będziemy informować na stronie www.grodziskie.cal.pl

 

Dodatkowe informacje można uzyskać od organizatorów giełdy

 

Marian Kubiak jmk.prezes@wp.pl

Marian Bochyński z Grodziska Wlkp. brogro@o2.pl

Andrzej Smyk z Opalenicy anteks@browar.biz

Krzysztof Juszczak z Ostrowa Wlkp. pan_jozek@poczta.fm

 

adresy wysyłki zgłoszeń oraz piw konkursowych:

 

Krzysztof Juszczak

ul. Bartosza 3

63-400 Ostrów Wlkp.

 

Lub

 

Andrzej Smyk

27 Grudnia 15a

64-330 Opalenica

wcześniej prosze o telefon 608446145

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie

Edited by anteks
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

oto wyniki I KOnkursu Piw Domowych Prawie jak Grodzisz

 

 

 

I miejsce BERNARD GRABSKI - Wołomin

 

II miejsce Smyk Andrzej-Opalenica

 

III miejsce Andrzej Sadownik - Warszawa

 

IV miejsce Damian Sobczak - Sulchów

 

V miejsce Tomasz Kopyra - Oborniki Śląskie

_________________

Link to comment
Share on other sites

o Giełdzie i Konkursie napisano też w regionalnym dodatku do Głosu wlkp >Dzień nowotomysko-grodziski<

 

MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA BIROFILIÓW - Wspomnienie "Grodzisza"

 

 

Niegdyś obecny burmistrz Grodziska Henryk Szymański "przykładał" rękę do produkcji piwa grodziskiego, teraz ma nadzieję, że być może niebawem znowu będzie ono rozsławiać miasto. Nadziej i wspomnienia ożyły w sobotę, podczas 28. Międzynarodwej Giełdy Birofiliów, kiedy to rozstrzygnięto I konkurs Piwowarów Domowych "Prawie jak Grodzisz".

 

 

 

Konkurs na piwo zbliżone smakiem do słynnego "Grodzisza" powstał w głowach organizatorów giełdy, m.in. Mariana Bochyńskiego. Swoje produkcje zgłosiło aż czternastu piwowarów amatorów uwarzyło "prawie Grodzisza".

Co ciekawe, w jury konkursu zasiedli najstarsi piwowarzy pracujący niegdyś w browarach grodziskich. Pod okiem Zdzisława Szczeblowskiego, który warzył piwo prawie 50 lat, panowie oceniali: smak, perlistość i nagazowanie, pianę oraz barwę.

 

Wyjątkowy napój

Konkurs stał się okazją od przypomnienia specyfiki "Grodzisza", czyli piwa robionego na drożdżach, wymagającego odpowiednich butelek - tylko 0.33 l, kapsla wyłożonego korkiem, a do spożycia odpowiedniego pokala, przypominającego powiększone kieliszki do szampana. Po posmakowaniu, obejrzeniu i powąchaniu wszystkich konkursowych piw. jury uznało, że najbardziej zbliżony do "Grodzisza" smak ma trunek pod nazwą "Prima aprilis" uwarzony przez Bernarda Grabskiego z Wołomina. Drugie miejsce zdobyło piwo autorstwa Andrzeja Smyka z Opalenicy, a trzecie Andrzeja Sadownika z Warszawy.

Piwo grodziskie było prawie bezalkoholowe, miało też wiele właściwości leczniczych, stąd sporo związanych z tym powiedzonek: Kto "Grodzisza" pije, ten długo żyje, czy Jeśli masz kaca, grodziskie piwo do życia przywraca.

Niegdyś "Grodzisz" znany był na całym świecie. Podczas II wojny światowej do Afryki zabierał je generał Roomel. Niewiele osób wie, że smakowało także Hitlerowi, który miał plan, aby pociągnąć do Berlina rurę pompującą wodę ze źródeł grodziskich.

 

Jak burmistrz dorabiał...

Burmistrz Henryk Szymański ma sentyment do piwa grodziskiego. Pamięta, że często nawet dzieciom dawano po kilka łyżeczek tego trunku jako lekarstwo na przykład na bóle brzucha. - W wielu domach tradycją było to, że pito to piwo po obfitym śniadaniu wielkanocnym. Ułatwiało ono bowiem trawienie - wspomina H. Szymański.

Włodarz miasta dorabiał sobie także na piwie grodziskim.

- Nasz sąsiad pracował w browarze i dzięki temu dawał nam dorobić. Moja praca polegała na wkładaniu korka w kapsle. Płacono za kilogramy wypełnionych kapsli, a nie za sztuki - śmieje się burmistrz.

Dziś taka produkcja specjalnych kapsli nie wchodzi w grę. Wie o tym doskonale Jerzy Hau, który od trzech lat stara się o budowę w Grodzisku browaru, w którym zamierza produkować najprawdziwszego "Grodzisza". - Dziś byłoby to niezgodne z wymogami sanitarnymi,wszak każdy korek był dotykany palcami. To teraz jest nie do pomyślenia. Choć też dzięki takim właśnie korkom piwo miało swoją specyfikę - opowiada przedsiębiorca.

 

Będzie browar?

- Już wiadomo, że jeszcze w tym roku budowa ruszy - powiedział nam Jerzy Hau. - Nie zdradzę jeszcze w którym miejscu.

- Cieszyłbym się bardzo, gdyby tak się stało, bo również nam zależy, aby wskrzesić ten najbardziej rozpoznawalny od 1301 roku symbol miasta - mówił burmistrz Grodziska Henryk Szymański. - My mamy tereny i służymy pomocą.

Jerzy Hau ma olbrzymi sentyment do "Grodzisza". Pamięta to piwo z dzieciństwa i z młodości. - Zawsze, gdy wyjeżdżałem za granicę, to w ostatnim barze przed granicą kupowałem kilka skrzynek tego piwa i zabierałem ze sobą - wspomina.

Jak się dowiedzieliśmy, w instytutach w Łodzi i Wrocławiu przechowywane są drożdże do produkcji piwa grodziskiego, które w każdej chwili można "obudzić" i na ich bazie rozpocząć produkcję.

Póki co w Grodzisku można było spróbować piw tylko zbliżonych smakiem i wyglądem do pierwowzoru. Choć jak twierdzą pasjonaci domowego warzenia piwa, gdy raz się samemu je wyprodukuje, to już więcej nie będzie się chciało pić trunku wyprodukowanego przez fabryki piwa - tak mówią o największych browarach.

Imprezy takie jak sobotnia giełda w Grodzisku mają m.in. za zadanie promowanie małych browarów. Organizatorów wspiera często wolsztyńska firma Wes, produkująca ekstrakty słodowe, z których można sobie w prosty sposób domowym sposobem wyprodukować piwo. Zdradźmy tylko, że jeśli skorzysta się z takich gotowych ekstraktów, to w pół godziny można samodzielnie w domu przygotować 20 litrów piwa. Gwoli ścisłości dodajmy też, że aby można było te litry wypić, muszą one jeszcze leżakować co najmniej miesiąc.

 

Katarzyna Warszta - Głos Wielkopolski

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.