Jump to content
Sign in to follow this  
Ksero02

Czas fermentacji i leżakowania??

Recommended Posts

Witam ,

 

tydzień temu uwarzyłem Kölsch 11° BLG oraz premium bitter 12° BLG, temperatura fermentacji to okolo 20°, nigdzie nie mogę znaleźć jaki powinien być czas fermentacji i leżakowania w butelkach. bardzo bym prosił o pomoc w tej sprawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fermentacja jak w każdym piwie do póki nie zejdzie °Blg . Potem na cichą przynajmniej tydzień. Do picia nadadzą się około tydzień-dwa po butelkowaniu jak tylko się nagazują, a dobre będzie po około miesiącu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czas fermentacji hm.. tak długo aż dofermentuje. Najczęściej burzliwa ok tygodnia powinna załatwić sprawę, ale trzeba sprawdzać, a nie robić piwo zgodnie z kalendarzem. Po zakończonej burzliwej albo potrzymaj z tydzień do wyklarowania albo zlej na cichą na tydzień - dwa. Co do leżakowania to ja osobiście nie pijam raczej piwa wcześniej niż po miesiącu (pszenicę dużo szybciej 4-5 dni i jest ok)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fermentacja powinna trwać aż się skończy. W praktyce przy piwach 12°Blg ok. 1 tydz. burzliwej i 2tyg. cichej (przynajmniej u mnie tak to wygląda). A leżakowanie - próbuj swojego piwa co jakiś czas (powiedzmy co 1-2 tyg). Jeśli za każdym razem będzie lepsze to czekaj, jeśli zacznie się robić coraz gorsze to znaczy, że za długo leżakuje :D. Ja przy lekkich piwach czekam w zasadzie do nagazowania (jedynie dolna fermentacja ma u mnie grubo ponad miesiąc leżakowania).

Edited by grzechu_k

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fermentacja powinna trwać aż się skończy. W praktyce przy piwach 12°Blg ok. 1 tydz. burzliwej i 2tyg. cichej (przynajmniej u mnie tak to wygląda).

U mnie jest podobnie - burzliwa ok. tygodnia - zależy od mierzonej gęstości, cicha 2 tygodnie. Ogólnie staram się trzymać zasady, że fermentacja cicha powinna być dwa razy dłuższa niż burzliwa. Przy piwach pszenicznych można sobie darować cichą, bo pszenica ma być mętna (chyba że KrystalWeizen ;) )

 

Po butelkowaniu trudno wytrzymać dłużej niż tydzień bez próbowania :D, ale żeby piwo było dobre to około miesiąc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.