Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji przygotowania startera z WLP007 nastąpiło ciekawe zjawisko. Po "przerobieniu" startera drożdże zbiły się w "kluski". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstęp:

Mówiąc wprost - nowofalowy bitter, choć również można by było to piwo nazwać Session IPA. Z racji niskiego OG i wysokiego goryczki postanowiłem zmiękczyć trochę wodę przez dodanie wody RO.

#133 NE Bitter

Warzenie: 20.01.2019 | Estymacja z BS: 10.6°Blg | warka 28l | IBU 45 | EBC 7 | Zakładana wyd.: 85%

Zasyp: 4,50 kg

Słód pale ale Weyermann - 4,00 kg (89,9%)

Słód owsiany Fawcett - 0,50 kg (11,1%)

Woda i jej modyfikacje:

1/2 kranówka, 1/2 woda RO

Zacieranie, filtracja, wysładzanie:

45 min - 64°C

15 min - 72°C

bez wygrzewu

Korekta pH zacieru w postaci 7,5 ml kwasu mlekowego,  brak pomiaru pH. 15l gorącej wody do wysładzania z zakwaszeniem 3 ml kwasu mlekowego.

Gotowanie: 60 min

60 min - 10g Iunga 9,5%

20 min - 32g Simcoe 11,5%

00 min - 20g Citra 13,3%

00 min - 20g Galaxy 15,5%

00 min - 20g Mosaic 12,6%

Fermentacja:

W garze 31l - 9,75°Blg, do tanku trafiło 28l, pH brzeczki do fermentacji wynosi 5,2. Chłodzenie chłodnicą (około 40 min) do około 19,5°C, tank stoi w chłodzie aby temeperatura jeszcze lekko spadła. Zadane 1l startem WLP007  Dry English Ale, drożdże witalne, przerobiły starter w 24h. Napowietrzenie blenderem (2 min). Fermentacja w otoczeniu 16°C. Będzie chmielenie na zimno - po 30g Citra, Galaxy, Mosiac.

Komentarz:

Około 3l straty z racji użycia sporej ilości chmielu;

Tym razem whirlfloca postanowiłem nie używać. Wersja NE więc nie zależy mi na klarowności, do tego i tak spodziewałem się większych strat z racji chmielenia;

Rezygnuje już całkowicie z wygrzewu (mash-out), w tym systemie jest całkowicie zbędny;

Dopracowałem system pracy na nowym sprzęcie - całkowity czas pracy 4,5h razem ze sprzątaniem;

Edytowane przez WiHuRa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W browarze dorobiłem się fermentora stożkowego o pojemności 30l, kupiony od jednego z użytkowników tego forum. Oczywiście w całości ze stali KO, w bardzo dobrym stanie, z sondą do termometru elektronicznego w pokrywie, dwoma zaworami w stożku. Termometr z sondą mam w zestawie. Pokrywa na 3 zatrzaski aczkolwiek raczej słabo trzymają ciśnienie - trzeba był dorobić co najmniej 2 dodatkowe, pewnie kiedyś np. dołożę jakieś małe stolarskie. Z tylu mały box pełni zadanie rurki fermentacyjnej więc gaz ma gdzie uciec. Aktualnie fermentuje w nim dopiero 4 piwo więc powoli nabieram doświadczenia. Fermentor ma swoją historię - piwa z niego startowały w pierwszych konkursach Birofilia, zbiornik jest już w zaawansowanym wieku - rok produkcji 2005 ;) Gęstwę dolnym zaworem 3/4 bardzo dobrze się ściąga. Drugi boczny zawór 1/2 do próbek i przelewu. Gęstwa jest trochę rzadsza przy odbiorze ale na pewno jeszcze kwestia wprawy. Jednocześnie trzeba ją odebrać za nim się twardo zbije a nie za wcześnie, kiedy jeszcze nie opadła. A jak wiadomo każde drożdże pracują inaczej i inaczej flokuują.

Plusy oczywiście są ogromne. Trwałość na "wieczność", brak przelewania w celu odzyskania drożdży, możliwość leżakowania, dokładny pomiar temperatury, możliwość pobierania próbek, przelewania do kega w strefie co2 (redukcja natlenienia).

Minusy oczywiście też są - jak to w życiu. Wiadomo - cena, brak mobilności - ciężko się przesuwa jak jest pełne. Jest też kwestia mycia ale akurat to przewidziałem i mam do tego warunki - kratka ściekowa w garażu i wąż ogrodowy załatwiają temat. Oczywiście do czego nie można umyć rękę trzeba zalać sodą. Rzuca na się w oczy jeszcze jedno - nic nie widać, przeźroczyste fermentory dają ten komfort. Ale teraz ma inne narzędzia do sprawdzania przebiegu fermentacji.

Przez zawór pobieram teraz codziennie próbki. Przez spadek OG i relacje temperatury mogę precyzyjnie określić koniec fermentacji. Z  innych praktycznych spraw - inaczej ma się też kwestia napowietrzenia przed fermentacją - w ruch musiał poszedł blender (1-2 min wystarczy), jak słyszę opinie dobrze wykonuje zadanie. Jak przerobię więcej piw będę miał potwierdzenie, póki co zbieram doświadczenie.

Przewiduje w zbiorniku mały upgrade. Doszczelnić klapę dodatkowymi zaciskami, przerobić lekko rurkę fermentacyjną na możliwość podłączenia butli co2. Tym samym będę mógł wypchnąć piwo bezpośrednio z tanku do kega za pomocą dwutlenku. Aktualnie robię to grawitacyjnie ustawiając tank przed przelewem na skrzynkach piwnych, trochę to upierdliwe. W przyszłości być może dołożę pas grzewczy (mam sterownik z lodówki) aby podnosić temperaturę pod koniec fermentacji (wcześniej po prostu przenosiłem wiadro). 

large.IMG_4141.jpg.39480b7e3f46cc552ba20969d2bd4ac5.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstęp:

Lekko wędzony, żytni Porter - receptura ukierunkowana na balans wszystkich cech Portera z dymem i żytem.

#134 Wędzony Żytni Porter

Warzenie: 26.01.2019 | Estymacja z BS: 21.9°Blg | warka 12,5l | IBU 45 | EBC 72 | Zakładana wyd.: 80%

Zasyp: 4,75 kg

Słód monachijski II Weyermann - 2,00 kg (42,1%)

Słód wędzony bukiem Weyermann - 1,00 kg (21,1%)

Słód żytni Weyermann - 0,50 kg (10,5%)

Słód diastatyczny Weyermann - 0,50 kg (10,5%)

Słód special W Weyermann - 0,25 kg (5,3%)

Słód pale chocolate Fawcett - 0,25 kg (5,3%)

Słód coffee CM - 0,25 kg (5,3%)

Woda i jej modyfikacje:

całość kranówka

Zacieranie, filtracja, wysładzanie:

90 min - 64-66°C

Korekta pH zacieru w postaci 4 ml kwasu mlekowego, ph zacieru po korekcie 5,4. Bez wysładzania.

Gotowanie: 120 min

120 min - 27,5g Iunga 9,5%

Po koniec dodanie 110g jasnego ekstraktu suchego aby podnieść gęstość

Fermentacja:

Po gotowaniu w garze 12l - 19°Blg, do fermentora trafiło 11,5l, pH brzeczki do fermentacji wynosi 5,1. Chłodzenie chłodnicą (około 30 min) do około 19,0°C. Zadane 200ml gęstej gęstwy WLP007  Dry English Ale (I pokolenie). Napowietrzenie blenderem (2 min). Fermentacja w otoczeniu 15°C.

Komentarz:

• Słaba wydajność, w tych systemach recyrkulacji brzeczki (tak samo miałem w Klarsteinie) to jednak ciężko o dobrą wydajność. Za dużo wody musi wejść do zacierania przez co nie można zastosować wysładzania. Poratowałem się 2h gotowaniem i niewielką ilość ekstraktu jaką miałem pod ręką.
  • W zasypie słód diastatyczny, obawiając się niskiej wydajności liczyłem na wyższą siłę diastatyczną , raczej to nie pomogło.
  • Zacieranie tylko w 64-66°C, zacier zbił się mocno i nie udało się podnieść temperatury do 72°C co na pewno poprawiłoby wydajność.
Edytowane przez WiHuRa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi