Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Przygotowania do nowego sezonu trwają, we wrześniu pierwsza warka. Między czasie cały czas pracuję nad małym upgrade - w trochę innej konfiguracji wracam do prób z pompką i pompowaniem gorącej brzeczki przez wymiennik. Jak się sprawdzi pomkpę wykorzystam do kilku innych obiegów. Tym samym nie muszę mieć już konstrukcji pod gar tak aby był wyżej oraz lepiej będzie chłodzić do hop stand.

 

post-3232-0-19700700-1471422408_thumb.jpg

 

Pompka chińska z aliexpress na około 15$, powinna dać radę, niby jest do 100°C ale i tak brzeczka tak naprawdę kilka minut po wyłączeniu palnika to około 95°C.

 

Konstrukcja z rurek PCV, w większość miałem jakieś resztki w domu, dokupiłem tylko rurkę i kolanka, jakby policzyć to całość mieści się na pewno poniżej 50 zł. Wymiennik tylko położony i zblokowany tak aby się nie przemieszczął, można go szybko wyciągnać jeśli zachodzi ku temu potrzeba.

 

Szybkozłacza na kamlokach plastikowych, teoretycznie są do około 90-95°C. Te z gwintami są dość tanie ~4 zł / szt, z króćcem na waż droższe bo około ~13 zł / szt.

 

Zostało do zrobienia podłączenia prądowe, mam zasilacz 12V 1A kwestia tylko jak to spiąć z jakimś wyłącznikiem który byłyby pod ręką (na konstrukcji) ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulacji szybkości pompki użył bym czegoś takiego gdyby za szybko przelatywało przez wymiennik i temperatura na wyjściu była by za wysoka.

Nie wiem jaki masz zasilacz i gdzie chcesz go umieścić ale ja użyłbym przełącznika przelotowego gdzieś na kablu zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulacji szybkości pompki użył bym czegoś takiego gdyby za szybko przelatywało przez wymiennik i temperatura na wyjściu była by za wysoka.

Nie wiem jaki masz zasilacz i gdzie chcesz go umieścić ale ja użyłbym przełącznika przelotowego gdzieś na kablu zasilacza.

a ja zaworu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szybkozłacza na kamlokach plastikowych, teoretycznie są do około 90-95°C. Te z gwintami są dość tanie ~4 zł / szt, z króćcem na waż droższe bo około ~13 zł / szt

 

Gdzie kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Idzie ochłodzenie, temperatura w pomieszczeniach 19-20°C i będzie lecieć więc czas na otwarcie sezonu w weekend, a i jest dodatkowa okazja - 5 urodziny browaru (7.10.2011). Tym razem wariacja IPA, niski ekstrakt, angielskie drożdże, chmielone Mosaic, Simcoe, Amarillo. Receptura po warzeniu.

 

6 sezon zapowiada się z bardzo małą ilością warek (<10), trwa i trwać będzie dość pracowity okres i nie będę miał zbytnio czasu na warzenie, ograniczę się tylko to tych najlepszych dla mnie styli. Będzie na pewno jeszcze Coffee Stout, Torfowe, Pilzner, Zlotowe, Witbier i piwo do Akcji beczka. 

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 sezon zapowiada się z bardzo małą ilością warek (<10), trwa i trwać będzie dość pracowity okres i nie będę miał zbytnio czasu na warzenie, ograniczę się tylko to tych najlepszych dla mnie styli.

 

Uuu.. to będzie słabo w tym roku z degustacją ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piwa jednak nie uwarzyłem - jest okienko czasowe w długi weekend listopadowy więc może wtedy się uda.

 

A weekend w końcu zająłem się warka #77 Kriek uwarzoną w październiku 2015, po kilku miesiącach z wiśniami poszedł w butelki. To mój drugi Lambic, pierwszy wyszedł strasznie octowy przez kilka popełnionych błędów. Teraz jest o wiele lepiej - a aromacie mocno końska derka, lacto, wiśnie, w smaku wykręca, mocno kwaśne, a jednocześnie owocowe, lekki ocet, jak dla mnie niezłe, 9°Blg też robi swoje piwo jest lekkie i rześkie, będzie idealne na ugaszenie pragnienia w ciepłe dni na następne lato.

post-3232-0-84390800-1477301176_thumb.jpg

post-3232-0-57134500-1477301181_thumb.jpg

post-3232-0-92684800-1477301185_thumb.jpg

post-3232-0-38197500-1477301190_thumb.jpg

post-3232-0-84666400-1477301193_thumb.jpg

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jutro starter z Wyeast 1469 West Yorkshire Ale, saszetka z 13.04.2016 więc się zestarzała, ale napuchła w 3 dni więc nie jest źle. 11.11.2016, w piątek warzenie - sesyjne, lekkie ale - #104 Nova IPA - około 11,5°Blg, oprócz pale ale dużo pszenicy, garść owsa, szczypta biscuit, chmielenie Amarillo, Simcoe, Mosaic w technice hop burst oraz oczywiście na zimno.

 

Jak widać drożdże dość estrowe i raczej słodowe, za to zasyp "na odwrót" - głównie słody podstawowe z dużym udziałem pszenicy, garść owsa dla zrównoważenia szorstkości techniki hop burst. Goryczka około 45 IBU i ma być wyraźna.

 

Będzie też test mojej nowej konstrukcji z pompką i wymiennikiem. Trochę zdjęć po warzeniu.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarcie 6 sezonu!

 

Warka #104 Nova IPA o ekstrakcie 11,6°Blg już fermentuje!

 

Jak zwykle coś nowego w sprzęcie przyplątało mi się na nowy sezon. Inspirowany różnymi zdjęciami z pinterest.com zrobiłem sobie konstrukcje na wymiennik, do tego przeszedłem całkowicie na KO (wywaliłem drobne złączki i przejściówki mosiężne), doszły szybkozłączki z PP, kamloki sprawdzają się super.

 

Doszła także tania pompka, póki co nie ma żadnych zarzutów, świetnie daje sobie radę, trzeba jej zamontować tylko kontroler obrotów (już mam) tak aby lepiej kontrolować przepływ, aczkolwiek pierwszej chłodzenie bez niego, praktycznie bez skręcenia kranu na wyjściu wymiennika okazało się bardzo skuteczne, w bardzo szybkim czasie bo na szybkim przepływie schłodziłem 19l do 17°C! Obroty jednak trzeba będzie kontrolować bo pod koniec brzeczka już nie płynie tak szybko i pompa się dławi, utknęło mi przez to około 2l w warzelnym. Pompa też na początku zaciągnęła trochę błota ale może dlatego że hopstoper nie był dobrze ściśnięty na rurce i w trackie gotowanie coś dostało się pod hopstoper, albo właśnie za duża moc pompki. Przyda się także wyłącznik bezpośrednio przy pompce (praktyczne). Tak czy siak chłodzenie do hop stand to teraz przyjemność.

 

Chłodzenie

 
Samo mycie tej małej instalacji też przyjemne, osobne wiaderko podłączam i w trakcie sprzątanie samo się przepłukuje NaOH, później woda, dezynfekcja, trzeba tylko zmienić medium w wiaderku. Minusem to że przy przełączaniu, odłączaniu, pozostała ciecz się wylewa z różnych miejsc i jest ślisko, co prawda w garażu to nie problem bo zbieram wodę gumową zbieraczką do kratki ale jakaś tam dodatkowa robota, na szczęście lekka.
 

Kilka drobnych zmian i usprawnień, pomalowałem w końcu blaty tak aby zachowały trwałość, obniżyłem półkę na kadź gorącej wody (lepiej się nalewa), przesunąłem lekko kapslownice bo ocierała o ścianę. Muszę zmontować sobie jeszcze jakieś lepsze dodatkowe oświetlenie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#104 Nova IPA
Warzenie: 11.11.2016 | Estymacja z BS: 11,46°Blg | warka 23l | IBU 43 | EBC 8 | Zakładana wyd.: 80%
 
Zasyp: 4,35 kg
Pale Ale Bestmalz - 2,00 kg (46,0%)
Pszeniczny Weyermann - 2,00 kg (46,0%)
Owsiany Fawcett - 0,25 kg (5,7%)
Biscuit CM - 0,10 kg (2,3%)
 
Woda i jej modyfikacje:
Całość woda RO, profil Yellow Ballanced
Do zacieru (z wodą do infuzji): CaSO4 | MgSO4 | NaCl | CaCl2 - 1,6g | 1,0g | 0,2g | 1,9g
Do gotowania: CaSO4 | MgSO4 | NaCl | CaCl2 - 1,6g | 0,9g | 0,2g | 1,7g
 

Sole do modyfikacji wody

 

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:
woda do zasypu 11,3l o temperaturze 75°C
 

Wysładzanie i kadź ciepłej wody

 

90 min - 67-60°C

próba jodowa negatywna
dolanie 6l wrzątku
15 min - 70°C
 
Pomiar PH 5,6. Wysładzanie 15,2l gorącej wody (~75°C).
 

Pomiar PH zacieru

 

Gotowanie: 75 min
20 min - 12g Amarillo 8,8%
20 min - 12g Mosaic 11,7%
20 min - 12g Simcoe 13,2%
15 min - 05g mech irlandzki
15 min - 05g pożywka CP
hop stand 10 min / 65°C - 15g Amarillo 8,8%
hop stand 10 min / 65°C - 15g Mosaic 11,7%
hop stand 10 min / 65°C - 15g Simcoe 13,2%
 

Hop stand

 

Fermentacja:

Wyszło 19l - 13,7°Blg, rozcieńczyłem 3l przegotowanej wody, doszedł też 1,5 starter, finalnie 23,5l - 11,6°Blg
 
Około 2l brzeczki utknęło w warzelnym, pompa za bardzo ciągnęła a przepływu dobrego pod koniec już nie było. Chłodzenie 19l w około 15 min do 17°C. Drożdże zadane w tej temperaturze, Starter z W1469 kręcony około 48h, ładnie zmętniał i piana w trakcie więc dość żywy. Szczegóły fermentacji i log temperaturowy prowadzony analogicznie.
 
Chmielenie na zimno:
4 dni, 19-20°C - 15g Amarillo 8,8%, 15g Mosaic 11,7%, 15g Simcoe 13,2%
 
Rozlew: 04.12.2016
Wyszło 40 butelek 0,5l, 100g cukru do refermentacji w 0,5l wody. FG 2,5°Blg, alkohol 4,8%, odfermentowanie 79%.
 
Komentarz:
- coś za szybko wystygł zacier w lodówce ale zrobiłem próbę jodową i było ok, wygrzew wyszedł przez to tylko do 70°C, to jeszcze zostawiłem chwile i dałem czas a-amylazie na pracę;
- chłodzenie do hop stand z pompą to już przyjemność;
Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jutro wolny dzień więc wykorzystam na warzenie. Powtórka Stouta w wersji Coffee - kawa będzie tylko w postaci cold brew, w planie 2-3 różne kawy. Cała warka pójdzie w butelki.
 
#105 Coffee Stout
Warzenie: 30.11.2016 | Estymacja z BS: 12,89°Blg | warka 20l | IBU 29 | EBC 91 | Zakładana wyd.: 82,5%
 
Zasyp: 4,30 kg
 
Woda i jej modyfikacje:
Całość kranówka
 

Zacieranie, filtracja i wysładzanie:

woda do zasypu 13l o temperaturze 75°C

 

90 min - 66-64°C

dolanie 6l wrzątku oraz palone słody
05 min - 70°C
 
Pomiar PH bez słodów palonych - 6,2, po dodaniu słodów - 5,8. Wysładzanie 15l gorącej wody (~80°C), woda zakwaszone 2ml kwasu mlekowego.

 

Gotowanie: 75 min
60 min - 50g Tradition 4,5%
15 min - 05g mech irlandzki
15 min - 05g pożywka CP
 

Fermentacja:

Wyszło na 20l - 12,3°Blg
 
Schłodzone w 12 min do 15°C, ekspres :D Zadane 160ml dwukrotnie przemytej gęstwy Wyeast 1469 West Yorkshire (I pokolenie). Temperatura otoczenia 16°C, po 1-2 dniach przeniosę do 18°C. Szczegóły fermentacji i log temperaturowy prowadzony analogicznie.
 
Coffee Cold Brew
  • Tanzania AA Kusini - 50g na 5l
    Kawa o aromacie owocowo- śmietankowym. W smaku wyraźnie wyczuwalne nuty rabarbaru, łączące się ze słodyczą dojrzałych mirabelek. Daje orzeźwiający napar o owocowej kwasowości.
    Farma: plantacje region ‘Kusini’
    Region: południe Tanzanii
    Odmiana: Bourbon Kent
    Obróbka: Pulped Natural suszone na łóżkach
    Wysokość: 1550-1650m n.p.m.
     
  • Guatemala Finca El Morito Natural - 50g na 5l
    Kawa o bogatym owocowym aromacie. W smaku nuty truskawek i jagód. Pozostawia lekko winny posmak. Daje napar o lekkiej, orzeźwiającej kwasowości i aksamitnej cielistości. Idealna do metod alternatywnych.
    Farma: El Morito
    Właściciel: José Roberto Monterroso
    Miasto: Municipio Villa
    Region: Jalapa , Mataquescuintla
    Odmiana: Catuai
    Obróbka: Natural , suszone na patio
    Wysokość: 1400-2000m n.p.m.
Rozlew: 22 i 23.12.2016
Wyszło 18,5l podstawowego piwa (50g cukru do refermentacji), z kawą po 4,5l (40g cukru do refermentacji). Brak pomiarów.
 
Komentarz:
- znowu przy chłodzeniu 2l brzeczki utknęło garze, po warzeniu zrobiłem kontrolę obrotów pompki i mam nadzieję, że przy następnej warce będzie lepiej
Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.