Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Podniosłem temperaturę na sterowniku do 13°C żeby trochę szybciej przeprowadzić fermentację i zwolnić za około 2 tygodnie zamrażalnik na kegi. #44 Urbock ruszył jeszcze przed podniesieniem temperatury (lag około 12h) zaś na #45 Porter dopiero dziś rano pojawiła się lekka pianka sugerująca start fermentacji (lag około 36h) - Danstar Nottingham dają sobie rady w 12-13°C.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 tygodnie na warzelni, największe filtracyjne wyzwanie, piwo żytnie.

A dokładniej będzie to Żytni Ciemny Saison. Dość niestandardowa warka jak na moje dotychczasowe poczynania. Zastanawiam się jeszcze nad chmieleniem.

 

Zasyp:

Pilzneński - 3,70 kg (70,5%)

Płatki żytnie - 1,00 kg (19%)

Karmelowy 150 - 0,35 kg (6,7%) lub Karmelowy żytni jeśli gdzieś po drodze będę robił zakupy w TB.

Carafa I - 0,20 kg (3,8%)

 

Piwo pójdzie w butelki, powinno na jesień dojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zapisków innych wynika, że okolice 20% są wystarczające i takie które jeszcze w miarę da się przefiltrować.

Zauważyłem u siebie, że w przypadku "trudniejszych" zasypów nie ma problemu "czy w ogóle", ale kwestia "jak długo". Żytniego pilnowałem na początku, później poszedłem spać - do rana samo się przefiltrowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłą sobotę warzyłem wędzone żytnie IPA. W zasypie było nieco ponad 20% żyta (płatki i słód), mimo wielu obaw filtracja poszła nad wyraz sprawnie, trwała niecałą godzinę. Filtrowane przez 80 centymetrowy oplot. Bez obaw :)

Edytowane przez buszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 20% płatków żytnich to nie ma prawie żadnej różnicy, ostatnio przy 33% słodu żytniego filtracja dużo wolniejsza ale poniżej 2h, na zwykłym filtratorze z oplotu. Podstawa to trzymać temperaturę i nie zacierać zbyt gęsto.

A może czas na projekt 99% żytnie ale? :D

To też jest pomysł, mam akurat wolne 2kg słodu na mini warkę :D

 

edit:

Żyto to spokojnie można 100%, bo masz i karmel i palony.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się nie przyłączę, jedno almost undrinkable piwo mi wystarczy ;) A tak na serio to za żytem ogólnie nie przepadam, w jasnym piwie mi nie podeszło (Konstancin Żytnie, Pinta Apetyt na życie), w ciemnym podobno jest lepiej więc próbuje. Piłem co prawda ciemne żytnie, Żytorillo, ale było tak mocno chmielone, że zabijało to całą resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zakegowałem:

#42 Marcowe 12,6°Blg

#43 Grodziskie 7,7°Blg

 

Na cichą fermentację przelałem:

#44 Urbock 16,5°Blg

#45 Porter 16,7°Blg

 

Urbock ma ładną szynkową wędzoność choć przy zasypie 84% wędzonki (w tym 33% Steinbach) jakoś nie powala mnie intensywnością, aczkolwiek po spalonej płycie głównej w płynie nic już nie będzie tak intensywne :)

 

Porter z 16,7°Blg odfermentował do 4°Blg. W smaku karmel i duża doza mlecznej czekolady. Czuć również alkohol ale jak poleży powinien się ułożyć.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanosi się na to, że sezon w maju zakończyłbym na 49 warce. Pojawiła się oczywista chęć dobicia do 50-tki. Lubię okrągłe rocznice, zresztą zawsze to okazja żeby wymyślić coś ciekawego co poleży dłużej a nie zniknie z kega w 12 dni.

 

Musi być to kontynuacja na gęstwach, które będę miał (W3463 Forbidden Fruit i dedykowane do Saison) więc zdecydowanie będzie to kierunek belgijsko-francuski. O ile piwa typu Tripel, Dubbel, BDSA odpadają bo to nie moja działka to już przyprawiony Biere de Garde w wersji brune jest ciekawy - zresztą ten styl jest tak szeroki, że można tu nieźle namodzić. Rozważam jeszcze kolejną wariację Saison. Szukam dalszych inspiracji w kategorii Farmhouse Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawszy jest tam moim zdaniem sam proces niż składniki

zdaje się, że robiłeś na bretach jakiegoś lambika - mógłbyś się pokusić o zakażenie nimi takiego imperial saisona

epicka 50tka by była :D

 

zamiast beczki można się posiłkować płatkami - wiadomo, że nie to samo ale jak się nie ma co się lubi...

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#41 100% Peated Ale 13,2°Blg

 

16.02.2014

Po jakim czasie próbowałeś tego piwa? Widzę, że butelkowane 9.03, ale za nic nie mogę znaleźć po jakim czasie była degustacja i czy piwo zmienia się w czasie na lepsze, gorsze, czy wcale? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch tygodniach otworzyłem 1 butelkę (zabutelkowałem 9.03). Piwo jakoś bardzo się nie zmienia na razie, może teraz jest lekko bardziej wytrawne ale to niuans. Właściwie jak tylko się nagazuję można pić. Zazwyczaj w lekkim jasnym piwie aromat i smak się układa dłużej ale w tym przypadku jest tak bardzo zdominowany przez torf że chyba po prostu tego nie czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.