Skocz do zawartości

Objazdówka po Belgii i Irlandii


yapko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem odpowiedniego wątku (był o Czechach).

Wybieramy się w piątek do Belgii i do Irlandii :) , będę oczywiście degustował ile się da ale... Chciałbym odwiedzić jeden z browarów Trapistów, wszystkie źródła wynoszą pod niebiosa Westvletteren tyle że zwiedzania tam nie ma, piwa raczej nie dostanę (za późno a jeszcze nie znam rejestracji samochodu z wypożyczalni). W tym wątku: http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-46852.html z 2005 wyczytałem że była tam jakaś prywatna gospoda gdzie sprzedawali piwo z klasztoru. Może ktoś był ostatnio i może rozjaśnić temat?

 

Ja pomyślałem o Westmalle - jest prawie w Antwerpii, bardziej komercyjny więc pewnie mają jakiś wyszynk na miejscu i może wpuszczają do środka. Ktoś ma jakies informacje z pierwszej/drugiej ręki? Chimay i Orval są trochę nie po drodze ale też wchodzą w grę.

 

A poza tym, znacie może jakieś pewne namiary gdzie leją surowego lambika? Będę ciągnął za język barmanów w Brukseli ale jakby ktoś, coś, kiedyś... :)

 

Co do Irlandii to wiadomo Guiness, Porterhouse w Dublinie ale jakieś inne piwne namiary chętnie przyjmę :)

 

Wszelkie piwne namiary w obu krajach mile widziane!

 

Z góry dzieki!

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeciwko klasztoru Westvletteren jest restauracja w której możesz się napić 3 odmian piwa z klasztoru.

Z tego co kojarzę duże browary klasztorne, pozwalają na wizyty tylko dużym zorganizowanym wycieczkom.

Znacznie ciekawiej jest odwiedzić któryś z małych rzemieślniczych browarów. Tych w Belgii jest naprawdę dużo i warzą niesamowite piwa. Linku poniżej może być pomocny:

http://beerme.com/region.php?386

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasintus, anteks - dzieki :) , zaraz poczytam.

 

Co do Westmalle to tutaj: http://www.trappistwestmalle.be/en/page/brouwerij.aspx piszą że też browar zamknięty (reguła zakonu) i jest knajpka luźno z nim związana więc chyba wolę "najlepsze piwo na świecie" z Westvletteren, choćby kosztowało 10-15EUR. Inne powinny być w dobrych pubach w miastach.

Jak najbardziej zwiedzanie małego browaru "świeckiego" mi pasuje, może nawet 2-3 się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wrociłem to się pochwalę chociaż piwnych atrakcji było mało jak na możliwości Belgii. Odwiedziliśmy Westvleteren - w centrum turystycznym jest piwo za normalne pieniadze (3.5-4E), mozna kupic na wynos. Miejski browar De Halve Maan w Brugii - Brugse Zot w wersji Blonde i Dubbel, wyszynk na miejscu i zwiedzanie browaru. W Gandawie oczywiscie Delirium Tremens i Nocturnum a w Brugii Blanche de Bruge. W Antwerpii poszliśmy na Kwaka do pubu w piwnicach dawnego klasztoru lub kościoła, taka nowa świecka tradycja. Poza tym staraliśmy się spróbować jak najwięcej - Duvel, rożnie witbiery, piwa trapistów, piwa abbaye, lambiki od geuze po krieka.

 

 

Co ciekawe Brugse Zot Blonde i nieznany mi z nazwy Saison na lotnisku w Charleroi smakowały lekko lambikowo - nie wiedziałem że blonde czy saison moga być z bakteriami. W browarze De Halve Maan na dziedzińcu i w promieniu 500m od browaru można poczuć zapach gotującej się brzeczki ze świerzą porcją chmielu :)

 

 

W Irlandii oczywiście Guinness Storehouse, tu również czuć na odległość brzeczkę i palony jęczmień, zależnie skąd zawieje. Fajnym mikrobrowarem jest Porterhouse w Dublinie, ma kilka pubów i sprzedaje swoje swietne piwa i wiele innych. W Cork Franziskaner Well - robią niezłą przenicę jak bierhalle ale wybór ograniczony. W Galway w wiekszości pubów jest ale z lokalnego Galway Hooker. Poza tym Irlandia niestety zdominowana jest przez Guinessa (to akurat jest dobre piwo jakby nie patrzec) i eurolagerowe konerny. Wkurzało mnie jak na pytanie o ale odpowiedz w 90% pubów - Smithwick's :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.