Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

- dosłodzenie ksylitolem - jak już kiedyś pisałem polecam tą metodę; ksylitol (cukier brzozowy) nie daje obcych posmaków; metoda sprawdzona przeze mnie i przetestowana metodą ślepej próby

Jako ciekawostkę powiem że ksylitol jest produktem syntezy chemicznej poprzez uwodornienie ksylozy z hemicelulozy twardego drewna, więc równie łatwo uzyskuje się go z buka, jednak ze względów marketingowych, jak sądzę, na rynku spożywczym pojawia się tylko brzozowy, przez skojarzenie z sokiem brzozowym i zawartym w nim cukrze (ok 2% fermentowalnych cukrów prostych)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając że nie masz kega do nagazowania piwa, to nie kombinuj;D

nawet jeśli zabijesz drożdże z użyciem piro, to gdy będziesz chciał nagazować piwo z użyciem innych drożdży, one i tak zjedzą resztę cukru, nabawisz się granatów odłamkowych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mimazy za opis procesu uzyskiwania ksylitolu. Nie chciałem o tym już pisać.

 

PS Są jeszcze inne cukry niefermentowalne np sorbitol, erytrytol, mannitol. W tym roku mam zamiar ich użyć. Jak eksperyment doprowadzę do końca to zamieszczę wyniki. Spróbuję też pobawić się z pasteryzacją. Jest jeszcze stewia ale jej z całą odpowiedzialnością nie polecam (wstrętny posmak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosładzanie cydru:

- cydr można zostawić jako wytrawny (jeśli ktoś lubi)

- dosładzanie cydru cukrami fermentowalnymi grozi wybuchem butelek (absolutnie odradzam)

- dosładzanie słodzikami np tabletki z Lidla - dają wyczuwalny (nie dla wszystkich) chemiczny posmak; jest to jednak tani i prosty sposób

- dosłodzenie ksylitolem - jak już kiedyś pisałem polecam tą metodę; ksylitol (cukier brzozowy) nie daje obcych posmaków; metoda sprawdzona przeze mnie i przetestowana metodą ślepej próby

- ubicie drożdży przez pasteryzację cydru, dodanie cukru fermentowalnego i sztuczne nagazowanie (tak nie robiłem ale metody tej bym nie polecał), podgrzewanie cydru spowoduje kompotowy posmak finalnego produktu

Dzięki za wyczerpujące info :)

 

Wygląda na to, że zgodnie z moimi obawami nie ma innej drogi jak się uzbroić w dosładzacze :)

Zobaczę co będzie po burzliwej i spróbuję ewentualnie z ksylitolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś starłem 22kg słodziutkich gruszek w sokowirówce... Wyszło ok.12l bardzo gęstego soku i piany. Z tego najrzadszego do pomiaru wyszło 18°Blg. Nie chce się toto odstać, na dole trochę osadu, potem klarowny (ale niestabilny) sok, u góry gruba warstwa osadu. Stwierdziłem, że nie będę filtrował i dałem wszystko jak leci do fermentora z Leroy Merlin. Dałem do tego najprostsze suche drożdże do wina z Biowinu. To było 2h temu, zobaczymy czy zastartuje. Jak w 3 dni nie zastartuje to zbieram pianę z Koelscha i zadaję gruchom...

 

Edit: Po 3h już widać pierwsze oznaki. Fermentor zamknąłem na głucho bez rurki, teraz dekiel jest mocno wybrzuszony :)

Edytowane przez pavulonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozcięczył nieco. Rzadsze lepiej się klaruje. Poza tym z 18Blg to bliżej będzie do wina niż do cydru.

 

Ktoś pytał, czy warto. Pewnie, że tak. Nie spróbujesz to się nie przekonasz. Cydr smakuje jak słabsze, musujące wino. Jak ktoś lubi wino, to będzie mu smakować. Jak ktoś wina nie lubi, to różnie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr smakuje jak słabsze, musujące wino. Jak ktoś lubi wino, to będzie mu smakować. Jak ktoś wina nie lubi, to różnie może być.

Najwyżej będę miał 20 butelek cydru do rozdania. Bo jestem z tych, którzy wina nie lubią. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno oryginalny francuski "Płare" (czyli cydr z gruszek, nie wiem jak się to pisze) nigdy nie jest klarowny. Myślałem o dolaniu wody, ale musiałbym zabrać fermentor piwu :)

Edytowane przez pavulonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr smakuje jak słabsze' date=' musujące wino. Jak ktoś lubi wino, to będzie mu smakować. Jak ktoś wina nie lubi, to różnie może być.[/quote']

Najwyżej będę miał 20 butelek cydru do rozdania. Bo jestem z tych, którzy wina nie lubią. :cool:

jakby nie smakowal to wiesz, ja przytule kazda ilosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko dla tych co już zrobili cydra, długo to fermentuje ? u mnie już ponad tydzień , niby jakaś dziwna pianka a raczej duże bąble na powierzchni, w smaku dalej słodkawe, czyli niewiele zjadły a zapach kwasiżuru, czy to normalne ?

Drożdże winiarskie uniwersalne płynne z pożywką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas fermentacji soku jabłkowego zapach nie jest zbyt ciekawy.

jak fermentowałem sok z lidla zapach niczym specjalnym się nie wyróżniał

teraz bulka mi nastaw z wyciśniętych jabłek + sok i to co dobywa się z rurki nie jest zbyt ciekawe, ale to co piszesz mnie uspakaja że to może jednak nie zakażenie :cool:

 

uważasz że rodzaj użytych drożdży może wiele wnieść (na plus lub minus) do cydru czy to z grubsza wsio rawno? warto kupić cydrowe drożdże czy to zwykłe drożdże winiarskie konfekcjonowane jako "cydrowe"?

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże winne tak jak i piwne wnoszą do nastawów różne posmaki. Np Tokay posmak miodowy. Robiłem na drożdżach cydrowych i w smaku nie wyczuwałem żadnej rewelacji. Osobiście robię na płynnych drożdżach Biowinu Sauternes i Tokay. Nie uważam jednak by błędem było używanie innych drożdży.

Wina m.in jabłkowe mogą podczas fermentacji wydzielać różne, często nieprzyjemne zapachy. Jeśli dodane drożdże były w dobrej kondycji i szybko zasiedliły nastaw to problemów bym się nie spodziewał. Cydr, tak jak i piwo jest niskoprocentowy i w związku z tym podatny na zakażenia. Generalnie jak jest wszystko ok to fermentacja kończy się w przeciągu 1-2 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko dla tych co już zrobili cydra, długo to fermentuje ? u mnie już ponad tydzień , niby jakaś dziwna pianka a raczej duże bąble na powierzchni, w smaku dalej słodkawe, czyli niewiele zjadły a zapach kwasiżuru, czy to normalne ?

Drożdże winiarskie uniwersalne płynne z pożywką.

Nastawiłem zaczyn (matkę drożdżową nie mylić z babką;) ) z soku jabłkowego z biedronki i drożdży suchych Zamojscy Tokay 22 z terminem przydatności do maja 2011 i przez pierwsze 4 dni nie przejawiało oznak życia, potem wystrzeliło z kopyta, piana dokładnie wg opisu- wielkie bąble, wysoka. Zapach kwaśny, wręcz nieprzyjemny, acz kojarzący się z zapachem podpiwku czy innych napojów z pracującymi drożdżami.

Zaatakuję nią gruszki, w sklepie widzę dojrzałe a wręcz przejrzałe, portugalskie za 2zł/kg jak tylko zaopatrzę się w pektopol

Z nadzieją i wiarą w podobne na bazarku za 1zł/kg :)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałeś po tokayach też dość duży osad na dnie i kożuch na górze? po 10 dniach burzliwej zdziwiłem się gdy zobaczyłem taką ilość...

u mnie była masa osadu i aż się zdziwiłem czy to zlepieńce drożdży czy cząstki brzoskwiń po sokowirówce...

cząstki jabłek to nie były bo to cydr a'la lidl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałeś po tokayach też dość duży osad na dnie i kożuch na górze? po 10 dniach burzliwej zdziwiłem się gdy zobaczyłem taką ilość...

u mnie była masa osadu i aż się zdziwiłem czy to zlepieńce drożdży czy cząstki brzoskwiń po sokowirówce...

cząstki jabłek to nie były bo to cydr a'la lidl

U mnie tokayowe biowinu zawsze robią osad przy winie. Np. drugi obciąg hibiskusa , a na dnie 2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje do wina drożdże Bayanus G995 Klasyfikacja: Saccharomyces Cerevisiae Bayanus ,do tego pożywka Aktivia.

Podstawowa ich zaletą jest niska temperatura pracy - już od 9 C.

Jest to szczep najczęściej używany w do fermentacji głównej, jak i do wtórnej fermentacji. Umożliwia szybką i pewną produkcję win białych i czerwonych.Uwadnianie trwa 15 minut wino pracuje aż miło,stosując drożdże tak zwany susz z torebki trzeba je dopiero namnożyć.

 

snap1_958.jpg

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także użyłem Bayanusów (http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=3404679). Cydr pyka aż miło - ok 20L czystego, wyciśniętego soku jabłkowego.

 

Jest 4 dni na burzliwej i jest BARDZO wysoko (użyłem 2kg cukru na tą ilość): 1.090 gravity (ca 21 Plato). Obecnie jest bardzo słodkie, pyka - zobaczymy co będzie za tydzień.

 

Drożdże uwodnione i wystartowane w 250ml spasteryzowanego soku jabłkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.