Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym jednak wyciśnięty sok radził delikatnie siarkować - bardziej nawet ze względu na bardzo łatwe przy jabłkach utlenienie (i co za tym idzie utratę aromatów) niż drobnoustroje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kto jakie dawał dodatki?

kupiłem na akcji tir w Auchan 4x5L i chciał bym dla żony zrobić,tyle że nie przepada za wytrawnym ,myślę że dosłodzę go słodzikiem z lidla

chciał bym go jakoś lekko podrasować ,dać coś na aromat

piszcie co dawaliście i z jakim skutkiem

ja dałem kiedyś cynamonu i nie było fajnie ,dałem też migdałów i też fajnie nie wyszło

teraz myślałem o delikatnej wanilii tylko kiedy i ile dać ?

po co dajecie wodę do soków ? że by mniej % było ,ja robiłem zawsze (czyli 3 razy ) bez i może to błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem parę opinii, że najlepsze są bez żadnych dodatków. Kupiłem sok na tej samej akcji tylko w Realu, a wodę dodawałem poprostu dla zwiększenia objętości. Ten sok "fabrycznie" ma 12 blg. Z dodatków to na forum ktoś dodawał zwykły sok jabłko mięta w ilości chyba 1 litr na 8 litrów i podobno aromat mięty fajnie się zachował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych tłoczonych soków(kupnych) robiłem w sumie ze trzy razy "cydr". Jedyna klarowna wersja jaka mi wyszła to ta partia która została przemrożona, tyle że proces ten nastąpił w butelkach i dość sporo osadu się wytrąciło, te które robiłem w zeszłym roku ale nie dopuściłem do przemrożenia(zamontowałem grzejnik w tzw. kuchni letniej i utrzymywałem ~5°C) nadal są mętne, może lekko się klarują od góry, jednak nie ma takiego osadu jak w przypadku przemrożenia. Wspomniany osad ma konsystencję "farfocli" i jest wyraźna różnica w klarowności, brak "tonalnego" przejścia od mętnego do klarownego tylko jest żur-linia-klarowne.

Albo cały nastaw wrzucamy do jakiegoś zamrażalnika albo zostawiamy mętne, w niczym nie przeszkadza. W tym roku będę eksperymentował z drożdżami, nastawię w trzech balonach z drożdżami: Gozdawa French Cider, Mangroove Jack's Cider oraz jakieś piwne(zobaczę co mam w zapasach, albo s-04 albo Gozdawa PAY7) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się poprzednia partia ze Słonecznej Tłoczni sklarowała tak po mniej więcej 6-7 miesiącach ;)

Ostatnio w piwnicy znalazłem butelkę, która miała chyba rok - idealna klarowność, osad się nie ruszał już z dna.

Nowsza partia ma jakieś 2-3 miesiące i się powoli klaruje od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie - "sajderek" na soczku z Lidla sklarował się po jakichś 3 miesiącach. Niestety mało dosłodziłem słodzikiem i wyszedł bardzo wytrawny. Po wlaniu do szklanki już ciężko dosłodzić, bo się wygazowuje :) Pozostaje dodatek jakiegoś soczku, np. dosładzanego jabłkowego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Cześć, przepraszam, że pytam o to (pewnie było o tym gdzieś wcześniej napisane). Pisaliście, że nie warto pasteryzować soku (aromat kompotu), lecz w mojej okolicy (jestem sadownikiem) wyciska się soki z jabłek i od razu się je pasteryzuje (w 70C chyba) przed nalaniem do 5l worków (lub butelek szklanych 1l). W soku nie jest wyczuwalny aromat ani smak kompotowy. Czy można wykorzystać taki sok do produkcji cydru (zostało mi trochę soku z sezonu 2014).

I jeszcze jedno pytanie. Czy zostaną jakieś cukry resztkowe po przefermentowaniu takiego soku (używając drożdży US-05 - czy w ogóle można używać drożdży piwnych?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak można dla siebie robić cydr z koncentratu który ma sporo konserwantów.Taki cydr to można kupić w sklepie dla siebie zawsze powinno się robić naturalny, :-) są tacy którym wszystko jedno czym się napychają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak można dla siebie robić cydr z koncentratu który ma sporo konserwantów.

 

 W koncentracie nie masz konserwantów, to po prostu mocno odparowany spasteryzowany sok. Z tym, że też za bardzo nie rozumiem idei kupowania koncentratów do cydru. Taniej wychodzi kupić sok z koncentratu, jest i taniej i mniej roboty z rozrabianiem go z wodą, a w przypadku niektórych soków jest nawet szansa, że będzie to z tego samego koncentratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

dzisiaj nastawiłem 25L z soków VitaSok

 

11,5 Brix

 

- Gala 5L

- Ligol 5L

- Golden Delicious 5L

- Celeste 5L

- Szampion 5L

 

Drożdże Biowin do cydru wytrawnego + pożywka

 

edit: cydr zjechał do 1 Blg. w smaku wytrawny. planuję go dosłodzić ksylitolem. po odfiltrowaniu powinienem otrzymać ok 20-22L cydru. ile dac ksylitolu na taką partię płynu?

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@nike21

Dawałem 1 pastylkę na butelkę 0,5l, żeby przełamać kwasior jaki był po fermentacji. Wyszedł lekko słodkawy. Robiłem z jakiegoś taniego soku, nie pamiętam jakiego. Nie wiem, jakie są doświadczenia innych, ale mój jabłecznik zaczął być pijany dopiero po 4-5 miesiącach. Młody był koszmarny - z jednej strony kwas (pewnie zasługa właśnie drożdży do wytrawnego), z drugiej taką sztuczna słodycz od ksylitolu. Teraz jakoś się to ułożyło, myślę, że latem mogę być z niego całkiem zadowolony. Nawet zaczyna się klarować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dawałem 1 pastylkę na butelkę 0,5l,

 

 

z drugiej taką sztuczna słodycz od ksylitolu.

to dawałeś słodzik czy ksylitol bo to nie to samo chyba?

Przy okazji, wg mnie ksylitol daje słodycz jak najbardziej zbliżoną do cukru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.