Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

zakupiłem dziś w realu takie drożdże, http://ogroddom.pl/b...23-120.123.html nadadzą się?

a tu filmik z tymi drożdżami [media]

[/media] jednak na filmiku gościu matki drożdżowej nie pasteryzuje a na opakowaniu napisali by tak zrobić. nigdy nic nie pasteryzowałem nie wiem co lepsze.

mam też te drożdże : http://ogroddom.pl/biowin-fermivin-pdm-drozdze-suszone--7g--p-1534-123-120.123.html

i taką pożywkę: http://ogroddom.pl/biowin-pozywka-kombi-dla-drozdzy-winiarskich---p-1536-123-120.123.html

nie wiem co wybrać, albo zrobie dwa nastawy po 5 L ;)

Edytowane przez Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Matko, przypomnieliście mi o Cydrze....;P

 

Wrzuciłem między kabinę prysznicową a ścianę, na wierzch poszły jakieś szmaty i....nie zaglądałem co najmniej pół roku:P:P:P

 

Dziś degustacja Cydru Mocno Leżakowanego!;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy znowu używacie do cydra pseudo sok z kartonika.Na opakowaniu wyraźnie pisze zagęszczany sok +woda, raczej nie można nazwać sokiem sok który był ochrzszczony wodą.

 

To jest sok odtworzony z koncentratu. Po prostu z soku otrzymanego pierwotnie usuwa się jak najwięcej wody aby go zageścić, wtedy łatwiej to przechować czy transportować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ci się lekki błąd wkradł w dane - 7,9 węglowodanów na 100 ml podaje producent

4 kartony po 5 litrów + 2 litrowe soki jabłkowe z lidla dały mi w sumie 11,5 BLG.

Nie twierdzę, że jest smaczniej czy taniej w porównaniu z jabłkami - bo nie jest, jest jednak szybciej.

Najlepszy efekt byłby z uzyciem prasy - no ale mało kto ma prasę do owoców. Nie wyobrażam sobie 35-40 kilo jabłek i sokowirówki (której nawet nie mam).

 

Kupować prasę dla 20 litrów cydru raz na rok też mi się nie opłaca, już taniej by było podjechać raz w roku do pana Henryka i kupić 2 skrzynki Jabłecznika Trzebnickiego ;)

Edytowane przez Xenocyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wody to ja sam potrafię dolać, jak już będę chciał mieć 9.

Prasę mam swoją i w ogóle nie żałuję, że ją zrobiłem ;-) W sumie to może w tym roku jakiś cydr zrobię, jak już Calvadosa trochę odłożę.

Liczyć mi się nie chce, ale 7,9g/100ml to chyba nie będzie miało nawet 12°Blg

 

Oczywiście błąd mi się wkradł, miałem napisać 9 g/100 ml

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie 35-40 kilo jabłek i sokowirówki (której nawet nie mam).

 

 

Wyobraziłem sobie to i nawet zrealizowalem jakieś 2 tygodnie temu. 45kilo, radziecka sokowirówka, nawet się porządnie ciepła nie zrobiła i znając zycie jescze z 500 kg by pociagneła. Większy problem niż sokowirówka to usunięcie gniazd nasiennych z tych 45 kg:) Ale mysle że sokowiróki produkowane obecnie odmówią wspołpracy po 5 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraziłem sobie to i nawet zrealizowalem jakieś 2 tygodnie temu. 45kilo, radziecka sokowirówka, nawet się porządnie ciepła nie zrobiła i znając zycie jescze z 500 kg by pociagneła. Większy problem niż sokowirówka to usunięcie gniazd nasiennych z tych 45 kg:) Ale mysle że sokowiróki produkowane obecnie odmówią wspołpracy po 5 kg

 

No to grubo!

Rozważałem pożyczenie sokowirówki, ale nikt nie miał takiej z poprzedniej epoki, więc bałem sie, że komuś zepsuję sprzęt i będę musiał kupić nowy.

Kolega próbował taką "nowożytną" i wyszło mu to bokiem - zabrał się za konstrukcję prasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak uzyskałeś 14-18blg?

 

Nie mam pojęcia bo robiłem u teściów w piwnicy a że skończyłem o 2 w nocy to jakoś nie chciało mi się lecieć do siebie po cukromierz. Ale ile by bie było czy 8 blg czy 14 to i tak niedokonywal bym żadnej korekty odpowiednio wodą/sokiem bo po prostu uważam że cydr to czysty przefermentowany sok z jablek.

 

Wymieszałem różne odmiany jabłek które po prostu próbowałem przed zbieraniem i jakoś próbowałem dobrać żeby było dobrze, i narazie się tak zapowiada bo zapach jest obłędny do kartonikowego nawet nie można porównywać (mowie o samym zapachu bo do oceny walorów smakowych jeszcze daleko dość)

 

a skończy się na namnażaniu sadzonek konkretnych odmian jabłoni?

Jakby ktoś miał to chętnie przyjme sadzonke szarej/złotej renety :)

 

Nowoczesne sokowirowki moim zdaniem nie dadzą rady one są konstruowane do wyciśnięcia 2 szklanek soku z marchwii a nie do takich akcji. Prasa wiadomo że to inny komfort i napewno ją kiedyś zrobie ale to dopiero jak moje winorośle nasadzane w tym roku obrodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o masakra... 2 w nocy? to ja drugi bok zaliczam :D fakt te stare sokowirówy były nie do zdarcia i można porywać się na pozyskiwanie soku bezpośrednio z owoców, jak ktoś dość dużo konsumuje takiego cydru to nawet można i porwać się na praskę. Szacuneczek za poświęcenie - oby cydr odwdzięczył się smakiem.

Jakby ktoś miał to chętnie przyjme sadzonke szarej/złotej renety

a jak to wygląda? Może u mnie rośnie tylko nie wiem :/ mam 4 jabłonie i każda inna.

 

Osobiście, na moje potrzeby(i pewnie wielu innych robiących cydr jako odskocznię od piwa) wolę kupić sok tłoczony w worku po 3pln/l, zrobić nastaw w kilkanaście minut(z myciem i dezynfekcją) może nie pachnie to świeżo ciśniętymi owocami i nie ma do 18blg ale jest to sok nie z koncentratu - pewne optimum chyba osiągnięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złotą renetę mam na działce, wspaniałe jabłko, ale czy do cydru się nadaje to nie wiem. Ogólnie wokół "fabryki" stary sad ze starymi odmianami, ze znanych mi to na pewno antonówka tu jest i z niej wychodzi fantastyczny Calvados, cydru jeszcze nie robiłem ale chyba czas spróbować. Coś mi się widzi, że czas maszynkę do rozdrabniania owoców zrobić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.