Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Jeśli nadal Cię to interesuje - w przepisach z których korzystałem, nie spotkałem się z kwaskiem cytrynowym, a jedyne co przychodzi mi do głowy, to ustalenie kwasowości soku. Optymalne pH dla fermentacji drożdzy to, o ile się dobrze orientuję, jest na poziomie 4,8-5, ale trzeba wziąć też pod uwagę balans smaku w przefermentowanym produkcie. Przy fermentacji cydru z samych jabłek chyba nie ma potrzeby dokwaszania soku, same z siebie jabłka zawierają dość kwasu jabłkowego. Gdy mieszasz jabłka z gruszkami, czy wręcz robisz perry, wówczas można o tym pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pH spadnie poniżej 3 to w ogóle fermentacja może nie ruszyć, a już mi się to dwukrotnie zdarzyłon raz na samych jabłkach, bez żadnego dokwaszania kwaskiem. Z jabłkami trzeba po prostu odpowiednio się obchodzić, mierzyć pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem z doborem ilości drożdży do cydru oraz z sokiem.

 

Mój plan na cydr wygląda następująco:

1. Kupić 10l soku Słoneczna tłocznia z biedronki

2. Przefermentować drożdżami do cydru z Gozdawy + pożywka dla drożdzy

3. Dosłodzić słodzikiem z lidla dobierając ilość eksperymentalnie i zabutelkować

 

Teraz pytanie, na 10l nastawu wystarczy 5g drożdży? Dostępne są opakowania po 7g albo po 10g i nie wiem czy użyć na 10l 7g czy po prostu kupić paczkę 10g i podzielić na dwa. Co proponujecie?

 

Ponadto wykorzystując sok i przelewając do fermentora przelać go razem z osadem czy jest on nam zbędny? ( czy nawet jak się dostanie to i tak sklaruje się na cichej ) ?

 

Dzięki za pomoc, doświadczenie z piwem już mam ale za cydr zabieram się pierwszy raz i wolałbym uniknąć błędów, które mogę wcześniej skorygować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej i prościej kupić brewkita z gozdawy za 40zł, zz soku jest sporo osadu.

 

W sumie może i masz rację. Wydaje się, że wyjdzie nawet taniej i więcej. Nie myślałem o tym bo zamawiając na necie sam cydr musiałbym jeszcze pewnie sporo za paczkę zapłacić ale okazuje się, że mogę odebrać osobiście w Częstochowie. W takim razie chyba zrobię z tego brewkita.

 

@edit

 

Jedno tylko pytanie, czy cydr z brewkitu Gozdawa również słodzić słodzikiem czy robimy tylko tak jak w instrukcji, czyli cukier do fermentacji + zagęszczony sok + woda i na koniec cukier do nagazowania?

Edytowane przez Rasle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy słodzicie słodzikiem z Lidla? Na cichej, do butelek czy już nalany cydr do szklanki? Ile sztuk na litr?

Brewkit Gozdawa, rekomendujecie?

Edytowane przez Szinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szklanki nie próbuj :D Ja sobie nie dosłodziłem wystarczająco i z ciekawości (choć od początku znałem finał tej "imprezy") wrzuciłem 2 tabletki Colograna do szklanki - oj pięknie i szybko mi się "sajderek" wybuzował :P

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem cydr z brewkitu Gozdawy.

 

Według instrukcji otrzymałem 23l brzeczki do fermentacji. Zadałem drożdże w nieco wyższej temp. ( 25-30°C ) bo trochę przeliczyłem się z dodawaniem gorącego syropu. Do tego 1kg cukru zwykłego. Fermentowałem w temp około 22-23°C. Fermentacja trwała 2 tyg. i w sumie dobrze, że nie zrobiłem cichej tylko 2 tyg. burzliwej. Drożdży minimalna ilość została na dnie, do tego ładnie zbite. Zmierzyłem Blg i wypiłem próbkę. Wrażenia - nieco rozwodnione... Niestety za późno natrafiłem na posty, gdzie większość ma podobne wrażenie. Na przyszłość zdecydowanie mniej wody ale poczekam jeszcze aż się nagazuje. Niby nie jest źle ale mogłoby być lepiej z tym efektem końcowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przymierzam się do cydru z jabłek z mojego ogrodu, ale jedna sprawa mnie zastanawia. Co z sterylnością jabłek? Czy po wyciśnięciu soku nie powinno się ich zagotować? Myślałem też np. o podgrzeniu do 70 stopni. Na pewno zredukowałoby to szansę na infekcję, a przecież w jabłkach jest dużo bakterii i dzikich drożdży. Szególnie w takich z eko-uprawy domowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydru się nie siarkuje. Sok plus odpowiednie drożdże i jest cydr.

A dlaczego się nie siarkuje? Myślałem, że wszystkie nastawy owocowe, zwłaszcza z jabłek się siarkuje i to nie ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne, a na możliwość jego utlenienia się. Pytam, bo też przymierzam się do zrobienia cydru z własnych jabłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydru się nie siarkuje.

Jedni siarkują (większość producentów) inni nie np. KwaśneJabłko (rzakdo spotykane). Na krainiecydru jest artykulik na ten temat. Sam decyduj co zrobić, informację masz na wyciągnięcie myszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie znaczy że siarkowanie jest złą praktyka, daje mniej więcej powtarzalność produkcji(nie koniecznie smaku bo to wiadomo zależy od surowca). W linku podanym przez korzen16 wyczytałem ciekawą uwagę że można ominąć siarkowanie (taka ortodoksyjna wersja eko :D) pod warunkiem że przerobimy owoce na sok w przeciągu około 2h od zbioru i utrzymamy niską temperaturę przerobu(około 10°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj butelkuję drugi nastaw cydru (wczoraj butelkowałem świecznik). Przy pierwszym podszedłem zdroworozsądkowo - sterylizacja balona / sokowirówki, soku nie siarkowałem i nie gotowałem. Nic mu nie było - kwasiur i tak był, ale to od antonòwek.

Po internecie odradzają ludzie gotowanie, bo witaminy idą się kochać. Ja wyszedłem z założenia, że i tak cydr zejdzie szybciej, niż go ewentualna infekcja popsuje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.