Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

A ja zamierzam zrobić inny eksperyment. Zdobyłem od znajomego trochę koncentratu soku jabłkowego. Po rozrobieniu z wodą w proporcji wagowej 1:4 pomiar wykazał 14blg, czyli czysty koncentrat ma pewnie ok. 70blg. Zamierzam to nastawić i sprawdzić efekt. Planuję dodać suche drożdże winiarskie, ew. gęstwę Nottingham'ów + pożywka.

Za jakiś czas napiszę, co z tego wyszło...

Edytowane przez gregroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zdobyłem od znajomego trochę koncentratu soku jabłkowego....

poznaj mnie z tym znajomym ;) chętnie kupię trochę koncentratu.

Edytowane przez prodakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamierzam zrobić inny eksperyment. Zdobyłem od znajomego trochę koncentratu soku jabłkowego. Po rozrobieniu z wodą w proporcji wagowej 1:4 pomiar wykazał 14blg,

 

Masz od tego jakieś opakowanie, metryczkę , lub kartę produktu? Soki z koncentratu mają zawartość kwasu ok. 8 g/ l przy zawartości ok. 100 g cukru na litr. Przy 14 blg zawartośc cukru masz ok. 148 g/litr. Idąc tym tropem uzyskasz wytrawny cydr o mocy 8,7 vol, o zawartości kwasu ok. 12 g/ litr, czyli "pysk Ci wykręci". Skoro masz koncentrat, to na pewno on Ci sie nie zepsuje. Proponuję nie przekraczać 11-12 Blg, a do tego zamówić drożdże Lalvin 71B, bo nie dość, że skonsumują one trochę kwasów, to podbiją estrowo aromat, którego z założenia w koncentratach jest mało (bo w przemyśle najlepszy interes jest na destylowanych aromatach, więc ...). Jeśli jednak masz charakterystykę koncentratu -sprawdź, bo może się mylę i masz koncentrat o małej zawartości kwasu - czego z całego serca Ci życzę.

Edytowane przez andy05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Czy ktoś z udzielających się w tym temacie zechciałby mi pomóc w zrobieniu zestawienia sprzętu niezbędnego do rzemieślniczej produkcji cydru? Zainteresowanych proszę o info na PW.

 

Jakie ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Czy ktoś z udzielających się w tym temacie zechciałby mi pomóc w zrobieniu zestawienia sprzętu niezbędnego do rzemieślniczej produkcji cydru? Zainteresowanych proszę o info na PW.

 

Jakie ilości?

 

To też do ustalenia. Zapisujesz się do grupy wsparcia :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

To też do ustalenia. Zapisujesz się do grupy wsparcia ?

 

A macie grupę wsparcia w spozywaniu ;-)?

  1. Rozdrabniacz do jabłek
  2. gar do podgrzania breji jabłkowej
  3. chemia (pektopol)
  4. prasa do wciskania soku
  5. chemia do ustalenia kwasowości soku

 

Punkty 2 i 3 możesz pominąć.

Reszta sprzętu jak do fementacji piwa - w zależności od potrzeb objętościowych.

 

 

P.S offtopic , jeśli chodzi o prasę mogą być powabne dziewczęta biegające w wielkiej balii po poszatkowanych jabłkach na boska oczywiście ;-)

Wiem wiem, sanepid by padł na zawał ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa wsparcia przy spożywaniu się zawsze znajdzie :)

 

Chodziłoby mi też o doradztwo w doborze sprzętu - wydajność, wskazanie producentów itd.

 

 

P.S offtopic , jeśli chodzi o prasę mogą być powabne dziewczęta biegające w wielkiej balii po poszatkowanych jabłkach na boska oczywiście ;-)

Wiem wiem, sanepid by padł na zawał ;-)

 

Toś się rozmarzył.... A ja wolałabym powabnych facetów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Rozdrabniacz do jabłek
     
  2. gar do podgrzania breji jabłkowej
     
  3. chemia (pektopol)
     
  4. prasa do wciskania soku
     
  5. chemia do ustalenia kwasowości soku

Punkty 2 i 3 możesz pominąć.

Reszta sprzętu jak do fementacji piwa - w zależności od potrzeb objętościowych.

 

 

Pkt. 2 i 3 jak najbardziej pominąć. Soku na cydr się nie powinno podgrzewać. Tłoczenie powinno być wykonane na zimno. Przy zastosowaniu myjki, rozdrabniacza i prasy pektopol można pominąć, bo nie będzie miał kiedy zadziałać. Praca musi być wykonana szybko, by maksymalnie ograniczyć możliwość utlenienie soku.

Amator jestem - w fermentatorach robię (a, że różne rodzaje w kilku naraz ... ) - więc przemysłowki nie zestawię (z producentami i kosztorysem tym bardziej).

Edytowane przez andy05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie wyciskania:

 

po ubiegłorocznych doświadczeniach z pozyskiwaniem soku z jabłek postanowiłem pójść tym razem na skróty i - jak to się mówi - ałtsorsować kwestię wyciskania soku

 

plan jest taki:

- mam zamówione 200kg jabłek po cenie skupowej danego dnia, powinno być około 50 gr za kilogram, może 40g...

- jestem umówiony z facetem pod grójcem który usługowo wyciska soki z owoców i pakuje je do 5litrowych bagów takich mniej więcej jak w supermarketach można za około 25 zł kupić soki owocowe - z tą różnicą że ja nie będę miał tego baga włożonego w kartonik z logotypem jakiejś firmy, nie będzie żadnych uśmiechniętych jabłuszek etc

- facet twierdzi że w zależności od gatunku jabłek uzyskuje litr soku z około 1,3-1,4kg jabłek - z 200kg powinienem więc otrzymać jakieś 150 litrów soku

 

a teraz najlepsze:

- wyciśnięcie soku do fermentora to koszt 60g za litr, planuję 2 fermentory czyli jakieś 50 litrów soku pójdzie na cydr - jak dobrze liczę to będzie to około 34zł wydanych na jabłka i 30 zł wydanych na wyciskanie - razem z drożdżami (zamierzam pojechać szczepem Sauternes biowinu) powinno wyjść jakieś 70 zł za 50 litrów cydru

 

- a pozostały sok zamierzam odebrać w 5litrowych bagach - w tym wypadku koszt tłoczenia i opakowania to łącznie 8 zł za taki właśnie 5litrowy worek soku (w supermarkecie około 25 zł) - jak twierdzi facet od tłoczni linia technologiczna jakoś tak robi że soki w workach można przechowywać po kilka miesięcy czyli generalnie będą soki do picia na całą zimę (nie wiem czy polega to na pasteryzacji czy jakimś innym procesie utrwalania)

 

to wszystko na razie plan i obgadane telefonicznie szczegóły - mam nadzieję że życie nie wprowadzi jakiś korekt w dół i cała operacja się uda a ja niewielkim kosztem stanę się posiadaczem wyciśniętego soku zarówno na cydr jak i do popijania normalnego soku owocowego

 

jak wszystko będzie OK to zdam relację

 

 

przy okazji mam do Was pytanie:

czy po wyciśnięciu soku do fermentora należałoby go jakoś odkazić przed zadaniem drożdży żeby mi to wszystko nie zaczęło pracować na dzikusach? czym i w jakiej ilości na 25litrowy fermentor? po jakim czasie od potraktowania chemią można zadać drożdże bez ryzyka że chemia zabije mi drożdże winiarskie? - od ręki mam pirosiarczyn potasu ale nie wiem czy się nada...

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy po wyciśnięciu soku do fermentora należałoby go jakoś odkazić przed zadaniem drożdży żeby mi to wszystko nie zaczęło pracować na dzikusach? czym i w jakiej ilości na 25litrowy fermentor? po jakim czasie od potraktowania chemią można zadać drożdże bez ryzyka że chemia zabije mi drożdże winiarskie? - od ręki mam pirosiarczyn potasu ale nie wiem czy się nada...

 

Nie "przed zadaniem drożdży", a "przed wlaniem soku do fermentatora" ja dodaję ok. 3 g piro na fermentator. Fermentator powinien być normalnie (porządnie) umyty i zdezynfekowany. Zostawiasz na dnie trochę wody z piro. Zamykasz. Bierzesz takie zamkniete fermentatory do tłoczni, tam wylewasz wodę z piro na ziemię, wytrząsasz resztki wody, wsypujesz dyskretnie na dno odpowiednia ilość piro (ja sobie robię saszetki/papierki po 3 g). W domu robisz sobie pomiary Blg, kwasów, główkujesz nad rodzajem drożdży (zależnie od wyników pomiarów). Na drugi dzień z wieczora możesz zapodawać drożdże.

 

Piro dodaje się bardziej ze względu na utlenianie (utrata aromatów i ciemna barwa) niż na dzikusy. Jeśli robisz z soku pa pasteryzatorze (zależy jaką mają linię, lepiej jeśli można odebrać sok przed pasteryzatorem, jeśli im technologia pozwala i chcą sobie robić kłopot) ) to piro sobie całkiem odpuść - sok będzie ciemny i mikrobiologicznie jałowy - choć i tak o niebo lepszy niż kartonowy z koncentratu.

 

W workach - sok jest pasteryzowany, może spokojnie leżeć kilka miesięcy, w tłoczniach twierdzą, że testowali roczną trwałość.

 

Cześć.

Praca musi być wykonana szybko, by maksymalnie ograniczyć możliwość utlenienie soku.

 

Można zastosować pirosiarczyn celem redukcji utleniania. Mylę się?

 

Cześć. Absolutna racja :D

Mam w tym roku amok cydrowy, to się udzielam :D

Edytowane przez andy05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki andy, zrobię jak piszesz

na miejscu dowiem się czy mam możliwość odebrania soku przed pasteryzacją czy już pasteryzowanego (wówczas od razu drożdże)

 

jedyne co sobie daruję to pomiary kwasowości i dobór odpowiedniego szczepu drożdży...

 

co mnie zastanawia... - naoglądałem się na youtube filmików jak całe rodziny robią sobie w Normandii cydr przepuszczając setki kilkogramów jabłek przez przymitywne rozdrabniacze i wyciskarki a potem pakują to do beczek jakich u nas używa się do ogórków kiszonych, wkładają rurkę i jazda...., jakoś nie zauważyłem żeby tam wogóle szczepili drożdżami z czego wnioskuję że jadą na dzikusach; czy oni tam mają jakieś lepsze te dzikusy czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na miejscu dowiem się czy mam możliwość odebrania soku przed pasteryzacją czy już pasteryzowanego (wówczas od razu drożdże)

 

Jak pasteryzowany, to spokojnie. Możesz dodać drożdzę zaraz po wystudzeniu, możesz za 2-3 dni. Jak nie masz możliwości zrobienia pomiarów, to proponuję, jeśli robisz całkiem wytrawny (bo ja tylko takie robię) radzę jednak użyć np. Fermivin ("zwykłe", bez PDM) - cos tam kwasu zawsze zmetabolizują, a dostępnośc - praktycznie każdy sklem/market z art. winiarskimi.

Pożywki pomijam, bo przy tej zawartości cukru, każde drożdże sobie poradzą z odfermentowaniem, a będziesz miał mniej problemów z pianą.

 

BTW fermentator możesz zostawić przykryty ale nie dociśnięty, piana potrafi cuda czynić i dobrze jeśli ma kaprys akurat rurką się wyciskać :D

 

 

czy oni tam mają jakieś lepsze te dzikusy czy co?

 

Mają lepsze :D . Nie tyle lepsze, co odwiecznie te same. Nie robią cydrów, piwa, sera, zakwasów chlebowych itp. w tych samych pomieszczeniach.

Dla mnie to za duże ryzyko, by stracić np. 70 litrów soku dla eksperymentu, ale jeśli chcesz, to bez problemu możesz wrzucic trochę suszonych jabłek lub "dzikich" (nieolejowanych i nie kwaso-askorbinowanych) rodzynek (rodzynków???), a przy soku "surowym", bez piro oczywiście - możesz nie dodawać NIC.

 

Powodzenia,

 

pzdr.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dwa pytania, bo zamierzam po raz pierwszy zrobić cydr:

- ile mniej więcej wychodzi soku z kilograma jabłek przy użyciu sokowirówki?

- jakie jest średnie Blg takiego soku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dwa pytania, bo zamierzam po raz pierwszy zrobić cydr:

- ile mniej więcej wychodzi soku z kilograma jabłek przy użyciu sokowirówki?

- jakie jest średnie Blg takiego soku?

0,5l z kilograma, po sedymentacji - czyli czysty sok.

cukier 10-15blg

kwas 3-8g/l

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodanie Pektopolu na kilkanaście godzin do pokrojonych jabłek zwiększy wydajność, czy sobie darować przy sokowirówce?

A jaka powinna być kwasowość cydru? To znaczy w jakiej proporcji rozcieńczyć sok, ewentualnie odkwasić.

Przy okazji polecam kalkulator winiarski, ale można też go chyba użyć do cydru.

http://www.winiarze.pl/?f=kalkwin/kalkwinweb.php

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miazdze fermentuje się tylko ciemne wina, dla białych jest to niewskazane. Robię wina przede wszystkim z ciemnych winogron (50 litrów na rok) i prasa mi niepotrzebna na taką ilość, zwłaszcza po fermentacji w miazdze. W tym roku robiłem wyjątkowo z jasnych i stąd mam Pektopol. Poza tym miazgę do fermentacji wypada zasiarkować, a cydr zasiarkowany raczej dobrze nie będzie smakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.