Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba wy nie za bardzo się znacie.

 

Biotechnologia to dział wiedzy na pograniczu biologii chemii i fizyki. Niewątpliwie nauk ścisłych.

Oświeć proszę nieszczęsnego humanistę jakie enzymy w wyniku jakich procesów są niszczone, bo dialog typu" nie znasz się- a nie bo ty się nie znasz" nie prowadzi do nikąd poza irytacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dzieci !.

 

To nie jest odpowiedź na moje, być może dziecinne, pytanie:

jakie enzymy w wyniku jakich procesów są niszczone podczas odwirowywanie soku z jabłek przy użyciu sokowirówki.

 

Tak, przyznaję się do niewiedzy, proszę o odpowiedź abym ja, jak i inni użytkownicy forum znali odpowiedź na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odwale za was roboty proszę poszperać w sieci sporo na temat soku uzyskanego po przez odwirowane czego efektem jest brak enzymów w soku uzyskanym metodą odwirowania.

Polecam książkę Dr Norman W. Walker sokoterapia.

cytat:

Dr Norman W. Walker ( ojciec sokoterapii) powiedział:„ … nie ma na świecie takiej pigułki, która mogłaby dostarczyć niezbędnego pożywienia naszej krwi. Leki są w tym przypadku rodzajem protezy. Świeże i odpowiednio wyciśnięte SOKI , stanowią najlepszy, żywy pokarm, jaki możemy dostarczyć naszemu organizmowi. Dzięki sokom szybciej się zregenerujemy i przywrócimy organizmowi stan równowagi. Picie surowych soków z warzyw i owoców jest najpewniejszą, najskuteczniejszą, a także najszybciej działająca metodą odżywiania organizmu ”

 

Nasz organizm nie jest przystosowany do strawienia ogromnej ilości substancji chemicznych zawartych w naszym pożywieniu zjadanym w ciągu całego życia. Ponieważ nie produkuje on odpowiednich do tego celu enzymów, nie strawione produkty przemiany materii kumulują się w organizmie prze lata w postaci toksycznych złogów, stając się głównym czynnikiem powstawania chorób cywilizacyjnych.

 

Jedynym źródłem aktywnych enzymów są rośliny.

 

Trudno byłoby zjeść odpowiednią ilość surowych roślin, by osiągnąć zamierzony cel. Nasza wątroba musiałaby wykonać ogromną pracę ( bardzo przez nas odczuwalną) , żeby przetrawić na cząstki koloidalne pęczek natki pietruszki – źródło wit. C) , parę łodyg selera naciowego – źródło sodu i potasu ) , marchwi, jabłek , botwiny, szpinaku i wiele innych roślin, aby sprostać dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na składniki odżywcze. na dzienne Dlatego najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie organizmu, regenerację komórek i uruchomienie procesów samoregulacji i samoleczenia organizmu jest Picie Esencji Natury czyli odpowiednio pozyskanych soków z roślin leczniczych.

 

Celowo używamy tutaj słowa ESENCJI , gdyż większa części populacji kojarzy słowo ”sok” z również z płynami, które nie posiadają enzymów, natlenione, przetworzone, rozcieńczone, barwione, słodzone, konserwowane nawet te jednododniowe w butelkach, a już na pewno niedopuszczalne !!! barwione i konserwowane w kartonach itd.

 

Do skutecznej KURACJI – TERAPII SOKAMI nie nadają się :

 

•Soki w sprzedaży ogólnodostępnej - ponieważ są poddawane obróbce czyli pozbawione czynnych substancji odżywczych i zwierają również substancje chemiczne .

Pozyskiwane za pomocą sokowirówek, ponieważ tarka ze stali nierdzewnej zachowuje się pod wpływem kilku tysięcy obrotów/minutę jak śmigło i wytwarza temperaturę utleniając soki w momencie ich przygotowywania.

•Wyciskarki ze stali nierdzewnej, żeliwne prasy, miksery, blendery ponieważ stal nierdzewna unieczynnia aktywne substancje np.: żelazo, magnez itd. , a to wszystko ograbia je z większości walorów odżywczych, szczególnie tych najważniejszych czyli czynnych enzymów.

•Urządzeń kuchennych z plastikowych części ( często nie atestowane) , które wchodząc w kontakt z soko- pożywieniem mogą emitować szkodliwe substancje toksyczne.

 

Skuteczna Terapia Sokami jest możliwa dzięki wolnoobrotowym sokowyciskarkom tłoczącym sok z „ pierwszego tłoczenia” porównanie wyciskarerk

 

Co warto wiedzieć zanim rozpoczniemy terapię sokami:

 

•Soki pić najlepiej przed posiłkami ok. 15 min -30 min, od ½ - 1 szkl. małymi łyczkami mieszając w ustach.

•Soki muszą być wyciśnięte przy pomocy wolnoobrotowej wyciskarki – dzięki niej w sokach uzyskuje się najwięcej witamin, enzymów i soli mineralnych, a to zachowuje ich lecznicze właściwości

•Jeśli sok jest właściwie przyrządzony można go pić kilka szklanek dziennie – najlepiej ½ l - 1l. dziennie w zależności od samopoczucia można więcej

•W pierwszych dniach picia soków ( zwłaszcza włączając soki chlorofilowe - z zielonych części roślin ) może wystąpić pewien niesmak w ustach, lekkie zawroty czy bóle głowy . Jest to najczęściej wynikiem reakcji zachodzących w organizmie, który stara się usunąć toksyczne substancje. Po wydaleniu zanieczyszczeń z organizmu Natura nagrodzi nas ogromnych zwiększeniem energii i siły.

•Soki pasteryzowane czy sterylizowane nie mają żadnej wartości. W procesie przetwórczym, wskutek ogrzewania, naświetlania, dodawania środków chemicznych, tracą swoją siłę życiową ( przyp. dr Walker).

•Z przygotowanych soków przed wypiciem zdejmujemy wytworzony nadmiar piany.

•Soki należy pić powoli, każdy łyk przetrzymując chwilę w ustach w celu wymieszania ze śliną.

•Kuracje mieszankami soków powinny trwać min 30 dni max. ok. 3 miesięcy , a prze­prowadzać ją najlepiej 2-3 razy w roku. Zalecane konsultacje z lekarzem.

W kuracjach należy dziennie wypijać po min. 1/2 szklanki soku na 30 minut przed głównymi posiłkami.

 

Uwaga! Kuracje stosuje się w celu wspomagania leczenia schorzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś natknąłem się na informację, że ostrza sokowirówki rozgrzewają się do 80°C i to ma niszczyć witaminy i enzymy. Gdyby tak było, sokowirówki kosztowały by odpowiednio więcej za to, że sok od razu pasteryzują. Ok, niech nawet przy samym ostrzu (które przecież tnie a właściwie rozbija cząstki jabłka (o temperaturze max. w okolicach pokojowej) jest temperatura która zniszczy enzymy ale ile to będzie? 1% bo chyba nie więcej).

A najlepszym dowodem na to, że sokowirówka NIE NISZCZY enzymów jest to, że świeżo wyciśnięty sok i pozostała miazga po kilku minutach brązowieją- oksydaza polifenolowa (enzym) utlenia polifenole do substancji o barwie brązowej.

No i poza tym, po co nam w moszczu enzymy inne niż te z drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się ma do temperatur uzyskiwanych na tarce ze stali nierdzewnej wirującej z dużą prędkością etc temperatura 72-75 stopni przez 20-30 min? Nie niszczy tych samych życiodajnych acz tajemniczych enzymów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odwale za was roboty proszę poszperać w sieci sporo na temat soku uzyskanego po przez odwirowane czego efektem jest brak enzymów w soku uzyskanym metodą odwirowania.

Polecam książkę Dr Norman W. Walker sokoterapia.

Dr Norman W. Walker = Dr M. Tombak

http://www.dobradieta.pl/forum/viewtopic.php?t=19401&sid=a4785b46a308ca3537859da640cb70c9

http://en.wikipedia.org/wiki/Norman_W._Walker Szczególnie część: Controversial academic title claims

Nie używaj w dyskusji pseudo naukowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części można się zgodzić, ale nie do końca:

Dr Norman W. Walker ( ojciec sokoterapii)

- BŁĄD!!! - dr GERSON to nowożytny prekursor w leczeniu naturalnymi sokami ze świeżych owoców. Ma na koncie sporo wyleczonych pacjentów z chorób cywilizacyjnych, wyleczył z cukrzycy m.in; Alberta Schweitzera.

Terapia Gersona jest zakazana w Stanach (bo zaprzecza pewnym aspektom farmaceutyczno-lekarskim), ale kontynuowana min. przez jego córkę w Meksyku. polecam filmiki:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=tY-HsoJ0gr0[/media] 9 części

[media]http://www.youtube.com/watch?v=Kuec2VrQ9qY[/media] 4 części

 

Do skutecznej KURACJI – TERAPII SOKAMI nie nadają się :

Wyciskarki ze stali nierdzewnej, żeliwne prasy, ....

Dokładnej zasady działania nie znam, ale do dziś za pomocą wyciskarek WALKERA leczy się ludzi sokami z owoców, gdzie główną rolę odgrywają BIOFLAWONOIDY (flawonoidy, polifenole itd), bo o nie głownie chodzi, które w organizmie człowieka są bardzo skutecznymi PRZECIWUTLENIACZAMI (inaczej antyoksydanty, neutralizują działanie wolnych rodników). Patrz moja stopka. Trochę w tym siedzę i propaguję jako profilaktykę produkt z zawartością bioflawonoidów - REWELACJA!!! Poznanych przeciwutleniaczy jest tysiące i każdy z nich ma inne działanie w organizmie człowieka. Nie jest możliwe zjedzenie około 9-10 kilo dziennie owoców po to aby wprowadzić do organizmu odpowiednią ilość tych substancji. Dlatego trzeba się suplementować koncentratami i/lub sokami ze świeżych wyprodukowanych organicznie (bez chemii!!!) owoców.

 

A wszystko zaczęło się od migreny...

 

Soki należy pić powoli, każdy łyk przetrzymując chwilę w ustach w celu wymieszania ze śliną.

TAK, dobrze. Choć i tak się wchłaniają w przewodzie pokarmowym, lecz w w/w sposób jeszcze szybciej i bez większych "strat": Ale najlepszy jest "PARADOKS FRANCUSKI" z resweratrolem (znajdującym się w owocach winogronu) na pierwszym planie - warto się zapoznać bo dotyczy winka... Edytowane przez mario633
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario, nie jestem naukowcem, byc moze wrecz ignorantem, jezeli chodzi o biochemie... Ale po polsku pisz poprawnie, prosze...

 

Wracajac do tematu - cydr z szesnastoletniego soku wysmiewanego przez maxhota jest wysmienity!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem taka stronkę - po angielsku ale może komuś sie przyda.... http://www.cider.org.uk/frameset.htm

mi tam jabłeczniki nie wchodzą, w przeciwieństwie do małżonki, więc chcąc nie chcąc musze się zainteresować tematem.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było jak by Elroy uporządkował ten wątek a najlepiej podzielił na " czym jest cydr - pochodzenie,historia" , "Przepisy na cydr","Drożdże" i "wolna dyskusja" a najlepiej jak przeniesiemy całą dyskusję na forum stricte o cydrach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja spotkałem się z 3 różnymi rodzajami cydru ze względu na ich moc i "podobieństwo" piwa/wina:

- najmniej alkoholowy - taki lekko musujący sok jabłkowy robiony zarówno z samego soku, jak i ćwiartek owoców fermntowanych w beczkach, raczej traktowany jako napój bezalkoholowy - jak kwasy (spotkałem w: Skandnawii niektóre polskie wsie na Warmii, Podlasiu, Litwa)

- o mocy piwa - robiony zazwyczaj z soku, ale też widziałem z owoców, choć wtedy raczej zmielone, czasem z przyprawami- też i chmielem (widziałem: Polska, Litwa, Niemcy, Węgry)

- o mocy wina - robiony niemal wyłącznie z soku, rzeczywiście prawie jak młode wino, ale czysty smak jabłek, nie ma odcieni charakterystycznych dla szlachetnych szczepów drożdży winnych, ponieważ zazwyczaj fermentacja spontaniczna lub z rodzynkami (piłem w Chorwacji - zakrztusiłem się, ponieważ byłem nastawiony na litewską wersję i zapach był podobny, tylko nie musowało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki i sposób przygotowania

 

5 kg jabłek

10 l wody

1 kg cukru

5 cytryn

40 g imbiru

 

Dojrzałe dorodne winnokwaskowate jabłka wymyć, pokroić (wraz ze skórką i gniazdem nasiennym lecz bez ogonków) na ćwiartki i zmiksować na miazgę, wlać ją do dużego garnka kamiennego i dolać ok. 3 l zimnej wody, po czym odstawić naczynie przykryte gazą na 7 dni. W czasie fermentacji mieszać miazgę rano i wieczorem. Po tym czasie przecedzić płyn przez gazę, a resztę miazgi odcisnąć, zmieszać z cukrem, otartą skórką z cytryn i sokiem wyciśniętym z tych cytryn oraz dodać mielony imbir. Całość dopełnić wodą do 10 l i przelać do butli lekko zakorkowanej na 24 godz. Po tym czasie cydr przesączyć, rozlać do butelek zamykanych na zakrętkę metalową. Napój pić można już po tygodniu, ale lepszy będzie po kilku miesiącach.

 

ze strony webtrunki.pl - sprawdzone, wychodzi bardzo dobrze!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha jeszcze jedno,

spotkałem się gdzieś z opinią, że jakaś tam korporacja nazwała swoje piwo, że jest to napój jabłkowy, a nie cydr, ponieważ Polacy nie są gotowi marketingowo na nowy produkt ... bzdura! Po prostu w polskim prawie cydr traktowany jest jako wino (a to kolejny absurd!!!), więc dla browaru jest łatwiej wypuścić napój, niż wino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie cydr z kartonu był słodszy od cydru z jabłek.

Sok z jabłek wyciskałem sokowirówką i na skutek wrzucania całych jabłek do sokowirówki w cydrze czuć goryczkę z pestek.

Kolejny robię inaczej. Do fermentatora wrzuciłem pokrojone kawałki + woda + cukier + drożdże (dałem aktywne). Po 7 dniach fermentacji wylałem wszystko do prasy i wycisnąłem sok. Wlałem ponownie do fermentatora. Sok miał 9°Bx. Poczekam jeszcze jakieś dwa tygodnie i zmierzę. Jak będzie ok. 1-2°Bx, rozleję do butelek (4g cukru na 0,5l).

Edytowane przez jacku71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.