Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

no to cydr a'la lidl z brzoskwiniami na drożdżach tokay wstawiony;)

za jakis czas podziele sie ruzultatem

Tak oto na naszych oczach rodzi się nowa nazwa: cydr a'la lidl :) pochwal się wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji: czy cydr potrzebuje ciemności do dojrzewania tak jak piwo? czy rozlany do przezroczystych butelek nie musi być jakoś szczególnie zaciemniany?

 

p.

Z jednej strony wino powinno być leżakowane w ciemności, z drugiej strony to tylko miesiąc... Światło na pewno nie pomoże.

 

BTW mając już piekny cydr możesz zrobić somerset cider brandy :)

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CCwQFjAD&url=http%3A%2F%2Feur-lex.europa.eu%2FLexUriServ%2FLexUriServ.do%3Furi%3DOJ%3AC%3A2009%3A242%3A0022%3A0024%3APL%3APDF&rct=j&q=dojrzewanie%20cydru&ei=Tj5yTp3oFYzdsgahuJCmBw&usg=AFQjCNHyxnybTK2LuMHopAVLSf1YfQejcQ&sig2=-q0jjEP5MqNYxEaagS5rUg&cad=rja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bez pożywki do drożdży ten cydr z soku z biedronki wyjdzie? Zrobiłem wszystkie zakupy zrobiłem już matkę, a na śmierć zapomniałem o pożywce. A może da się ją jakoś zastąpić.

Patrząc na opracowanie moonjavy

http://wino.org.pl/content/view/132/114/

które było dla mnie skondensowaną biblią na początku zabawy w wino :) jabłka są szczególnie ubogie w substraty. Ale na wyczerpanie substratów z soku masz chwilę. Wlewaj MD i jutro, pojutrze kup pożywkę DAF (do cydru wystarczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a gdzie ją mogę kupić po za internetem? Bo tak to najwcześniej w poniedziałek dotrą do mnie.

A gdzie mieszkasz?

primo: wszystkie markety budowlane: Obi, LM, Casto etc.

secundo: centra ogrodnicze

tertio: sklepy specjalistyczne

http://panoramafirm.pl/artyku%C5%82y_do_produkcji_wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Siedlcach jeszcze we wrześniu. Mam Nomi w mieście i obskocze jeszcze jakieś ogrodnicze sklepy. Dzięki :)

no to masz :)

http://forum.gazeta.pl/forum/w,262,127282428,,artykuly_do_produkcji_wina.html?v=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój cydr po 2 tygodniach fermentacji burzliwej jest ładnie klarowny. W zasadzie to można by było butelkować. Ale przelałem jeszcze na cichą może na tydzień. Robiłem próbę smakową. jest trochę kwaskowaty oczywiście. Próbki dosłodziłem słodzikiem z Lidla. Wydaje mi się, że ten słodzik daje jakiś posmak psujący cydr. Jak wasze odczucia po dosładzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem jedynym neutralnym słodzikiem jest ksylitol. Słodzik tabletkowy np Lidl daje obce posmaki. Dla jednych bardziej a dla drugich mniej wyczuwalne. Z czasem "chemiczny" posmak trochę zniknie. Ale ja go i tak wyczuwam.

 

PS Jeśli ktoś chce poprawić pienistość i wprowadzić aromaty to może dodać do "cydru" chmiel w postaci HAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem jedynym neutralnym słodzikiem jest ksylitol. Słodzik tabletkowy np Lidl daje obce posmaki. Dla jednych bardziej a dla drugich mniej wyczuwalne. Z czasem "chemiczny" posmak trochę zniknie. Ale ja go i tak wyczuwam.

 

PS Jeśli ktoś chce poprawić pienistość i wprowadzić aromaty to może dodać do "cydru" chmiel w postaci HAT

Przekonałeś mnie. Zamówiłem ksylitol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayday, mayday,

 

czy jeśłi drożdże płynne biowinu Tokay wlane wczorej wieczorem do soku z lidla 12°Blg dziś rano (9h) nie okazują żadnych oznak pracy - ani jednego pęcherzyka nie ma, zmętnienia też praktycznie nie, tylko coś jakby osad na dole butelki - to znaczy że poległy czy może powinienem wykazać się większą cierpliwością? (wlałem saszetkę do około pół litra soku bez żadnych pożywek, temp około 20st)

 

 

i druga sprawa: pasteryzować czy nie pasteryzować sok wyciśnięty z jabłek? - wczoraj starłem i zadałem pektoenzymem 13 kg jabłek, dziś zamierzam wycisnąć sok, starałem się zachować w miarę czyste warunki pracy ale daleko temu do sterylności, mógłbym ten sok przepasteryzować ale z drugiej strony nie chciałbym pozabijać jakiś fajnych aromatów z jabłek... więc jak? - podgrzać soczek? jeśli tak, to do jakiej temperatury wystarczy żeby zatłuc mikroby ale nie zabić aromatów?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayday, mayday,

 

czy jeśłi drożdże płynne biowinu Tokay wlane wczorej wieczorem do soku z lidla 12°Blg dziś rano (9h) nie okazują żadnych oznak pracy - ani jednego pęcherzyka nie ma, zmętnienia też praktycznie nie, tylko coś jakby osad na dole butelki - to znaczy że poległy czy może powinienem wykazać się większą cierpliwością? (wlałem saszetkę do około pół litra soku bez żadnych pożywek, temp około 20st, stoi to-to w przezroczystej butelce i ma być MD)

 

 

i druga sprawa: pasteryzować czy nie pasteryzować sok wyciśnięty z jabłek? - wczoraj starłem i zadałem pektoenzymem 13 kg jabłek, dziś zamierzam wycisnąć sok, starałem się zachować w miarę czyste warunki pracy ale daleko temu do sterylności, mógłbym ten sok przepasteryzować ale z drugiej strony nie chciałbym pozabijać jakiś fajnych aromatów z jabłek... więc jak? - podgrzać soczek? jeśli tak, to do jakiej temperatury wystarczy żeby zatłuc mikroby ale nie zabić aromatów?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Drożdże z biowinu często są nieprawidłowo przechowywane w marketach i sklepach i przez to zdarza im się w ogóle nie ruszyć. Inna sprawa że np. matki drożdżowe z suchych drożdży zamoyski startują ok 2-3 dób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayday, mayday,

 

czy jeśłi drożdże płynne biowinu Tokay wlane wczorej wieczorem do soku z lidla 12°Blg dziś rano (9h) nie okazują żadnych oznak pracy - ani jednego pęcherzyka nie ma, zmętnienia też praktycznie nie, tylko coś jakby osad na dole butelki - to znaczy że poległy czy może powinienem wykazać się większą cierpliwością? (wlałem saszetkę do około pół litra soku bez żadnych pożywek, temp około 20st)

 

 

i druga sprawa: pasteryzować czy nie pasteryzować sok wyciśnięty z jabłek? - wczoraj starłem i zadałem pektoenzymem 13 kg jabłek, dziś zamierzam wycisnąć sok, starałem się zachować w miarę czyste warunki pracy ale daleko temu do sterylności, mógłbym ten sok przepasteryzować ale z drugiej strony nie chciałbym pozabijać jakiś fajnych aromatów z jabłek... więc jak? - podgrzać soczek? jeśli tak, to do jakiej temperatury wystarczy żeby zatłuc mikroby ale nie zabić aromatów?

 

przem

biowin płynny (przynajmniej u mnie) za każdym razem potrzebował 2-3 dni, a ja zawsze uważam, że jeden dwa dni więcej w MD nie zaszkodzi. MD powinno się robić zgodnie z przepisem na saszetce. Biowin zawsze pisze o szczypcie pożywki, a jabłka są ubogie w te elementy. Prawidłowo powinieneś otrzymać duży osad (około 2cm) i kwaśny zapach.

 

Wino.org.pl zasadniczo poleca siarkowanie nastawu w celu zabicia dzikich drożdży. Dodatkową zaletą jest brak ściemnienia soku. Ja zasadniczo przy moich cydrach/winach siarkę trzymam tylko do dezynfekcji i dobrze jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pirosiarczanu używałem tylko do umycia jabłek natomiast nie traktowałem nim moszczu bo nie znam procedury i obawiałem się czy wybijająć dzikusy nie zabije mi póżniej również szlachetnego szczepu

 

widzę że za póżno wziąłem się za robienie MD :) zrobiłem tak - zawartość matki które jeszcze nie zaczęła być matką wlałem do nastawu a także dałem do nastawu te drożdże i pożywkę którymi robiłem poprzedni cydr (100%lidlowy) czyli suche drożdze brewferm top z BA - będę miał farta to się uda, a jak nie to będę miał nauczkę

 

ale w sumie to lubię takie rozpoznanie bojem :)

 

robiłem fotki więc spróbuję zdać szczegółową relację jak będę miał dłuższą wolną chwilę

 

dzięki za rady!

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że za póżno wziąłem się za robienie MD :) zrobiłem tak - zawartość matki które jeszcze nie zaczęła być matką wlałem do nastawu a także dałem do nastawu te drożdże i pożywkę którymi robiłem poprzedni cydr (100%lidlowy) czyli suche drożdze brewferm top z BA - będę miał farta to się uda, a jak nie to będę miał nauczkę

Czyli jedziesz na winnych + piwnych w jednym? Szacun :) Lubie eksperymenty z nastawami piwa i wina, ale takich jeszcze nie robiłem :)

Dlaczego ma sie nie udać? jesli tokay w MD nie zdążył sie namnożyć to i tak zadanie przejmą brewfermy.

 

MD najlepiej zawsze planować 4 dni przed zadaniem. Pozwala to uniknąć takich niespodzianek. Ewentualnie zainwestować w fermiviny aktywne i dzielić saszetkę (jeszcze niegdy nie robiłem na aktywnych - robienie MD ma w sobie coś z rytuału i wiedzy tajemnej :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jedziesz na winnych + piwnych w jednym? Szacun :)

ups, sorry - pomyłka,

te drugie które zadałem to winiarskie Enartis Ferm Top 15 http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=10082372

 

więc jadę na biowinowych tokajach które nie zdążyły wystartować jako MD i tych Ferm Topach 15 dodanych po uwodnieniu razem z dedykowaną pożywką, może się te 2 szczepy zakumplują :)

 

zapamiętam to z wcześniejszym przygotowaniem MD!

 

o drożdże jestem w sumie spokojny - najbardziej martwi mnie zakażenie bo starałem się zachować czystość ale daleko temu było do sterylności niestety...

 

czy pirosiarczyn po jakimś czasie samodzielnie się rozkłada? chodzi mi o to że gdybym sok z jabłek zadał teraz Tannisolem http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=2988298 i trochę poczekał (ile???) to sok byłby i sklarowany i czysty mikrobiologicznie, a dopiero po jakiś czasie mógłbym zadać drożdże winiarskie - czy te nowe drożdże nie byłyby wybite przez pozostały w soku tannisol?

 

myślisz że jest sens jeszcze teraz zadać sok tannisolem (czyli wybić i dzikusy i te szlachetne które dałem, a za 2-3 dni ponownie zadać szlachetne?

 

bo prawdę mówiąc roboty z 13kg jabłek miałem tyle że jak z tego się zrobi kwach to się zrażę do cydra na resztę życia

 

przem

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.