Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

Odrobinę zamieszałeś. Podzielam pogląd, że cydrowi bliżej do wina niż do piwa, ale z tego wynika konieczność stosowania procedur winiarskich. Prowadzenie fermentacji w miazdze (maceracja) ma na celu rozluźnienie tkanki dla łatwiejszego wyciśnięcia soku oraz wydobycie z miazgi garbników i tanin niezbędnych w winach czerwonych. Taniny i garbniki w winach białych (najbliższych cydrowi) to wada, nie wolno prowadzić maceracji, a dla łatwiejszego odciśnięcia soku stosuje się preparaty enzymatyczne jak Pektopol czy podobne.

Z całym szacunkiem to nie ja zamieszałem, ale Ty masz inne zdanie, a to nie to samo.

O ile uważam że dodawanie dodatkowych garbników jest zbędne, to wydobycie własnych nie szkodzi a wzbogaca, zwłaszcza że za tym idzie większe wydobycie aromatów ze skórek. Sam specjalnie zbierałem dzikie gruszki i jabłka do cydry aby efekt ten zwiększyć (proporcja ilości skórek do miąższu) Krótka fermentacja w miazdze wraz z dodatkiem pectopolu zwiększa wydobycie soku z owocu, takie jest moje zdanie i się z nim zgadzam ;)

 

PS pasteryzacja da smak kompotu jabłkowego, zdecydowanie pogorszy smak.

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie dodawałem Piro, w którym momencie mam je dodać i jak ma cały proces przebiegać bo się już pogubiłem... będę mieć:

Pektoenzym i piro, tylko jaka kolejność, co kiedy dać ile czekać, tak aby było dobrze ;) oczywiście zdania też są podzielone co do tej miazgi czy odcedzać przed burzliwą czy nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dyskusja nt cydru z forum winiarzy. Myślę że wszystkie odpowiedzi znajdziesz na tych dwóch stronach.

Pamiętaj też, że z cydrem jest jak z piwem czy winem - nie ma jednego właściwego rodzaju, są tysiące wariacji. Postaraj się trafić w jakiś określony smak tak dobierając technologię, by go uzyskać (np, skoro wiesz już co daje fermentacja w miazdze, to sam decyduj czy ją przeprowadzać, czy nie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof1970 napisał w swoich przepisach, że dodaje, kierując się tą instrukcją ja też dodam

tak na marginesie... nie dodajemy pożywki dla drożdży jak do wina? szczególnie do soku z kartonika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też w tym roku zamierzam zrobić kilka cydrów z soku wyciśniętego z jabłek (sokowirówką).

 

Co do siarkowania to masz tu informacje ile i kiedy http://www.euro-win.pl/pirosiarczyn.htm

Do siarkowania używa się tylko pirosiarczynu potasu.

 

Dodanie pożywki nie zaszkodzi.

 

Nie zamierzam dodawać żadnej wody.

Drożdże piwne: Nottingham, Safale S-04, Saflager S-23, Safale US-05.

 

Ogólnie w tym temacie jest sporo informacji http://www.homebrewtalk.com/f32/results-juice-yeast-sugar-experiments-83060/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof1970 napisał w swoich przepisach, że dodaje, kierując się tą instrukcją ja też dodam
tak na marginesie... nie dodajemy pożywki dla drożdży jak do wina? szczególnie do soku z kartonika

Ja tylko pragnę zwrócić uwagę, abyś Ujek odpisywał pod cytatem, gdyż przy wielokrotnym cytowaniu nie będzie można zrozumieć kto na co odpisywał. W dyskusji pojawi się totalny chaos. Zawsze i wszędzie należy odpowiadać pod cytowanym tekstem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachęcony wątkiem postanowiłem podłączyć się pod cidermanię

 

normal_cydr1.jpg

 

wewnątrz:

13 litrów soku Dizzy z Lidla (12°Blg)

drożdże Enartis Ferm Top 15 z BA (innych nie miałem pod ręką a nie chciałem żeby mi zapał osłabł czekaniem na dostawę)

pożywka Enartis Nutriferm Special z BA (analogicznie jak drożdże)

wczoraj zalane, dziś ładnie pracuje, temp. około 21-22 stopni

 

liczę że jak w grudniu spadnie pierwszy śnieg to po biegówkach będzie czym uzupełnić płyny :)

 

teraz mnie naszła jeszcze ochota żeby sobie obejrzeć The Cider House Rules z Eryką Badu m. in.

 

 

i jeszcze technicznie:

czy ktoś potrafi mnie oświecić czy cydr z burzliwej przelewać na cichą czy po prostu odfermentować głęboko i do butelek?

 

przem

 

PS. jak wyjdzie to następny cider robię już na jabłkach http://krainacydru.pl/content/34-cydrowe-jablka.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi podczas burzliwej mocno zmętniał, więc zrobiłem cichą. I nie żałuję :)

a jak to u Ciebie wyglądało czasowo? - ile burzliwej, ile cichej? a może robiłeś nie na czas tylko na °Blg?

doradzisz?

 

mój nastaw stoi w butli wo wodzie pitnej 19litrów więc jakby w balonie, nie mam kraniku na dole więc i tak przeleję do fermentora znad osadu ale że pewnie nie będzie klarowne to jeszcze odczekam aż się wyklaruje i dopiero rozlew - tak więc namiastka cichej będzie tak czy siak ale mogę zrobić i pełnowartościową cichą ze 2 tygodnie, a co mi tam :)

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego urlopu kosztowaliśmy cydra normandzkiego i bretońskiego wersja słodka. Mojej Żonie tak zasmakowały, że też zrobiłem nastaw. Tylko mój bedzie na pewno mocniejszy. Ten kupiony to miał 2-3% alkocholu. Zobaczymy już chyba z tydzień fermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezmiernie cieszy mnie że ruszyliście ten wątek bo też przymierzam się do cydra (już od roku )

Czy robił ktoś na drożdżach http://piwowar.com.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=17_5&products_id=173 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozmawiałem z kol. moonjava (znanym pewnie bardziej na wino.org.pl) i podesłał mi też link do swojego artykułu na temat cydru

http://pracownia-fermentum.blogspot.com/2009/08/szampan-ponocy.html

świetny artykuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.