Skocz do zawartości

Dubbel - odfermentowanie


JakubS

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszla sobote (20.08) uwarzylem dubbla 17°Blg na starterze z WLP575.

Takiej burzliwej fermentacji jeszcze nie widzialem ;)

W niecale 12h po zadaniu drozdzy musialem ratowac sie blowoff'em.

Niestety nawet to nie pomoglo i po kolejnych 3 dniach pokrywa nie dala rady i puscila :(

Do dzisiaj aktywnosc slyszalna wyraznie ...

 

No wlasnie, otworzylem fermentator zeby pobrac probke w celu pomiaru °Blg a na powierzchni utrzymuje sie ciagle wielka czapa piany.

Refraktometr pokazuje 8 Brix co po wbiciu w kalkulator daje odfermentowanie do 2 °Blg.

 

Planowalem w niedziele zlac piwo na cicha i zadac odzyskane drozdze do tripla warzonego tego samego dnia.

Zlewac dubla na cicha jesli piana bedzie dalej taka wysoka czy lepiej poczekac az zupelnie opadnie?

 

Oczywiscie jutro ponownie sprawdze °Blg ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, gdy BLG się nie będzie zmieniać, to można przelewać. Jeśli powstało nadspodziewanie dużo piany i jest bardzo trwała, to będzie potrzebowała dużo czasu by opaść. U mnie kiedyś piana na pszenicznym była widoczna po 14 dniach fermentacji - nie robiłem wtedy cichej tylko przedłużyłem burzliwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowalem w niedziele zlac piwo na cicha i zadac odzyskane drozdze do tripla warzonego tego samego dnia.

Zlewac dubla na cicha jesli piana bedzie dalej taka wysoka czy lepiej poczekac az zupelnie opadnie?

 

Oczywiscie jutro ponownie sprawdze °Blg ...

Najlepiej zbierz sobie gęstwę z tej piany podczas fermentacji - piszą, że najlepiej w 4-6 dniu fermentacji. Drożdże są jeszcze wtedy w dobrej kondycji - nie są wyniszczone wysokim poziomem alkoholu. Przemyj je sterylną schłodzoną wodą i wtedy do tripla. Dubelek będzie sobie dalej ładnie fermentował, a Ty będziesz miał stado wygłodzonych grzybków ;)

Ostatnio zrobiłem coś takiego z Dubla do BBA i ruszyły z takim impetem, że większość wycierałem z podłogi po 3 dniach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zepol ma rację z tym zbieraniem drożdży z piany. Aczkolwiek możesz też poczekać. Jeśli gęstość wynosi 2°Blg, piana powinna w niedługim czasie opaść (w moim tripelu, przy identycznym odczycie stało się tak w 8 dniu fermentacji). Przelałem na cichą, gęstwę przemyłem wodą mineralną i zaprawiłem do quadrupela. Nazajutrz wyszły z wiadra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.