Skocz do zawartości

Chłodnica/układ chłodzący fermentator


Filipozo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Powolutku modernizuje swój domowy browar i pozostał mi już jeden problem do rozwiązania:

 

potrzebuję urządzenie chłodzące, które zostanie umieszczone w skrzyni (sklejka+steropian+izolacja), gdzie będę umieszczał fermentator. Do urządzenia podłączony będzie termostat (sterownik RT-2CO).

 

Konstrukcja ta ma pomóc w utrzymywaniu temperatury fermentacji na ustalonym poziomie (już mam dość robienia okładów, przez które nie jestem w stanie kontrolować temp).

 

Macie jakieś wskazówki/pomysły co mogłoby pełnić funkcję urządzenia chłodzącego?

 

Dzięki za każdą wskazówkę.

 

uprzedzam odpowiedzi:

- nie mam miejsca na małą lodówkę

- nie mam piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika z wodą lodową i PET-ów z lodem nie podłączy sterownika RT-2CO :). Jedynym kompaktowym rozwiązaniem jest zakupienie ogniwa Peltiera o odpowiedniej mocy lub kilka ogniw, pastę termoprzewodzącą, radiator i wentylator wspomagający chłodzenie radiatora. Przyda się tez wentylator do środka aby wspomagał rozchodzenie się oziębionego powietrza w skrzyni. Ogniwo podłącza pod sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie podłączysz sterownika? Robisz drugie izolowane termicznie pudełko, w jego ściance dziurę na wentylator i rurkę którą będzie leciało zimne powietrze. Gdy trzeba chłodzić, włącza się wentylator i tłoczy lodowate powietrze do pojemnika z fermentorem.

 

Albo - wg pomysłu Codera - zbiornik z wodą lodową i wężownica. Sterownik włącza pompę tłoczącą zimną wodę tylko wtedy, gdy trzeba schłodzić.

 

Może to mniej profesjonalne rozwiązania niż ogniwa peltiera, ale zapewne tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze pomyśleć nad zastosowaniem wnętrzności od lodówki absorpcyjnej. Chłodziarka taka nie posiada agregatu sprężarkowego ale za to ma grzałkę na napięcie 12, 24, 240V lub może być zasilana gazem. Układ chłodzący zabiera dużo mniej miejsca niż w klasycznej chłodziarce i dodatkowo jest praktycznie niesłyszalna.

Czynnikiem chłodzącym jest amoniak i inne gazy szlachetne. Tak z grubsza: grzałka podgrzewa amoniak który krąży w układzie zamkniętym odbierając ciepło wewnątrz chłodziarki w wyniku gwałtownego ich rozprężenia .

Odkąd wymyślono chłodziarki sprężarkowe, chłodziarki absorpcyjne są teraz chyba tylko stosowane w przyczepach kempingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi aż tak na kosztach - chcę mieć dobrze działający automatyczny układ, którym mogę sterować.

 

Wszystko wygląda na to że ogniwa to jest metoda, której szukałem :). Najgorsze tutaj wydaje się dobranie odpowiednich parametrów ogniw: rozmiar i wartość V. Może ktoś kto stosował ogniwa może podpowiedzieć, które najlepiej będą spełniać swoją pracę w skutecznym chłodzeniu?

Może jakieś ciekawe opracowania układów na bazie ogniw?

 

Jeszcze muszę zagłębić się w temat "wnętrzności" lodówki absorpcyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to w naprawdę dobrej cenie mogę się pozbyć 70W ogniwa peltiera z całym majdanem, tj. zbiornikiem z alu (5l), zasilaczem i nawet termostatem. W pojemnik akurat wejdzie wężownica, zalejesz wodą, podłączysz pompkę i będzie elegancko działało. Lodówki (te chińskie) maja ogniwa do 50W, więc średnio się opłacają.

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to w naprawdę dobrej cenie mogę się pozbyć 70W ogniwa peltiera z całym majdanem, tj. zbiornikiem z alu (5l), zasilaczem i nawet termostatem. W pojemnik akurat wejdzie wężownica, zalejesz wodą, podłączysz pompkę i będzie elegancko działało. Lodówki (te chińskie) maja ogniwa do 50W, więc średnio się opłacają.

Jestem zainteresowany :)

 

Możesz powiedzieć coś o efektach twojego układu? (wyniki w chłodzeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to w naprawdę dobrej cenie mogę się pozbyć 70W ogniwa peltiera z całym majdanem, tj. zbiornikiem z alu (5l), zasilaczem i nawet termostatem. W pojemnik akurat wejdzie wężownica, zalejesz wodą, podłączysz pompkę i będzie elegancko działało. Lodówki (te chińskie) maja ogniwa do 50W, więc średnio się opłacają.

Tylko tutaj chyba nieco rozrasta nam się sam box chłodzący - poprzez obecność 5 litrowego zbiornika - trzeba uwzględnić fermentator na 23 litry piwa + zbiornik alu i pozostały osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie podłączysz sterownika? Robisz drugie izolowane termicznie pudełko, w jego ściance dziurę na wentylator i rurkę którą będzie leciało zimne powietrze. Gdy trzeba chłodzić, włącza się wentylator i tłoczy lodowate powietrze do pojemnika z fermentorem.

 

Albo - wg pomysłu Codera - zbiornik z wodą lodową i wężownica. Sterownik włącza pompę tłoczącą zimną wodę tylko wtedy, gdy trzeba schłodzić.

 

Może to mniej profesjonalne rozwiązania niż ogniwa peltiera, ale zapewne tańsze.

Tylko tutaj już zaczynają powstawać dwa pudła, które w dodatku muszą być blisko siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipozo poczytaj o ogniwach np. na tej stronce http://www.peltier.pl , jak się zdecydujesz to kup sobie takie http://allegro.pl/modul-ogniwo-peltiera-tec1-12706-tec-max-91-2w-i1770145560.html , do tego zasilacz z jakieś obudowy komputerowej(dobrany prądowo do ogniwa). Zrób obudowę z izolacją, jedną ściankę boczną zrób z blachy aluminiowej do niej przyklej klejem termoprzewodzącym ogniwo lub inaczej przymocuj. Zaizoluj blachę od strony zewnętrznej, następnie przymocuj radiator lub blachę Al od strony oddawania ciepła przez ogniwo. Przez sterownik podłącz zasilacz i masz już prawie gotowa skrzynię chłodniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika z wodą lodową i PET-ów z lodem nie podłączy sterownika RT-2CO :). Jedynym kompaktowym rozwiązaniem jest zakupienie ogniwa Peltiera o odpowiedniej mocy lub kilka ogniw, pastę termoprzewodzącą, radiator i wentylator wspomagający chłodzenie radiatora. Przyda się tez wentylator do środka aby wspomagał rozchodzenie się oziębionego powietrza w skrzyni. Ogniwo podłącza pod sterownik.

Ja również planuję budowę takiej chłodziarki i pomysł z ogniwem Poltiera mnie mocno zainteresował. Dodatkowo takie urządzenie chciałbym wrzucić do dużej szafki kuchennej - zastanawiam się tylko nad lokalizacją radiatora - czy wewnątrz, czy może poza boxem chłodzącym. Pytanie również brzmi - czy potrzebuję dostarczyć powietrze z zewnątrz, czy wystarczy tylko wentylator wewnątrz boxa, który będzie rozprowadzał powietrze po chłodziarce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipozo poczytaj o ogniwach np. na tej stronce http://www.peltier.pl , jak się zdecydujesz to kup sobie takie http://allegro.pl/modul-ogniwo-peltiera-tec1-12706-tec-max-91-2w-i1770145560.html , do tego zasilacz z jakieś obudowy komputerowej(dobrany prądowo do ogniwa). Zrób obudowę z izolacją, jedną ściankę boczną zrób z blachy aluminiowej do niej przyklej klejem termoprzewodzącym ogniwo lub inaczej przymocuj. Zaizoluj blachę od strony zewnętrznej, następnie przymocuj radiator lub blachę Al od strony oddawania ciepła przez ogniwo. Przez sterownik podłącz zasilacz i masz już prawie gotowa skrzynię chłodniczą.

Załóżmy mam już do ogniwo, które podałeś. Do tego zasilacz na 12V. Jako obudowę na fermentor mam pudło z 5cm styropianu. Daję płytę z aluminium, pytanie czy cała ściana czy tylko fragment do ogniwa ?

 

Jeśli możesz wyjaśnij to dokładniej i pytanie czy coś takiego na prawdę zadziała ?

 

Oraz jak zaizolować, czym tą płytkę z al od gorącej strony ogniwa...

Edytowane przez Rasle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to w naprawdę dobrej cenie mogę się pozbyć 70W ogniwa peltiera z całym majdanem' date=' tj. zbiornikiem z alu (5l), zasilaczem i nawet termostatem. W pojemnik akurat wejdzie wężownica, zalejesz wodą, podłączysz pompkę i będzie elegancko działało. Lodówki (te chińskie) maja ogniwa do 50W, więc średnio się opłacają.[/quote']

Tylko tutaj chyba nieco rozrasta nam się sam box chłodzący - poprzez obecność 5 litrowego zbiornika - trzeba uwzględnić fermentator na 23 litry piwa + zbiornik alu i pozostały osprzęt.

No nie do końca, bo jak wspomniałem Autorowi na Pw jest możliwość puszczenia wody czy innej cieczy chłodzącej przez miedziany blok wodny przykręcony bezpośrednio do Peltiera. wtedy eliminujesz zbiornik i wodę. Blok wodny jest customowy, wycinany na CNC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca, bo jak wspomniałem Autorowi na Pw jest możliwość puszczenia wody czy innej cieczy chłodzącej przez miedziany blok wodny przykręcony bezpośrednio do Peltiera. wtedy eliminujesz zbiornik i wodę. Blok wodny jest customowy, wycinany na CNC.

To rozwiązanie faktycznie zaoszczędza miejsce, o którym pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipozo poczytaj o ogniwach ...

Jeśli możesz wyjaśnij to dokładniej i pytanie czy coś takiego na prawdę zadziała ?

 

Oraz jak zaizolować' date=' czym tą płytkę z al od gorącej strony ogniwa...[/quote']

Ścianka z Al zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, możesz spróbować zaizolować styropianem, tam gdzie będzie ogniwo uszczelnić (odizolować styropian) silikonem. Możesz też zastosować watę szklaną czy inny materiał izolacyjny niepalny. Stosowałem ogniwa tylko do chłodzenia procesorów, ale zasada jest ta sama( z jednej strony ogniwo mrozi a z drugiej oddaje ciepło). Zapytaj się też sprzedającego na pewno coś Ci też doradzi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipozo poczytaj o ogniwach ...

Jeśli możesz wyjaśnij to dokładniej i pytanie czy coś takiego na prawdę zadziała ?

 

Oraz jak zaizolować' date=' czym tą płytkę z al od gorącej strony ogniwa...[/quote']

Ścianka z Al zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, możesz spróbować zaizolować styropianem, tam gdzie będzie ogniwo uszczelnić (odizolować styropian) silikonem. Możesz też zastosować watę szklaną czy inny materiał izolacyjny niepalny. Stosowałem ogniwa tylko do chłodzenia procesorów, ale zasada jest ta sama( z jednej strony ogniwo mrozi a z drugiej oddaje ciepło). Zapytaj się też sprzedającego na pewno coś Ci też doradzi :).

OK. Na razie zastosuję chłodzenie PET-ami z wodą. Natomiast wezmę pod uwagę twoje rozwiązanie. Jeśli wszystko by działało, dodajemy sterownik temperatury i otrzymujemy niedużymy kosztem sprawną lodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irash - owszem, dwa pudła, albo jedno podzielone warstwą termoizolacyjną. Moje rozwiązanie miało być niskobudżetowe (bo ja student jestem...) Jeśli nie trzeba aż tak liczyć funduszy, ogniwa wydają się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem i prawdopodobnie zapewnią lepszą kontrolę temperatury przy mniejszej awaryjności układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z Irash będzie budować moduł, który wyglądać będzie podobnie do poniższego:

http://www.homebrewersassociation.org/forum/index.php?topic=6642.0

 

+ sterownik temperatury

 

To wszystko przymocowane będzie do kwadratowej skrzyni skręconej ze sklejki + styropian + izolacja (do tego okienko do podglądu wykonane z pleksi)

 

Na ten moment ma to zapewnić automatyczną kontrolę i ustawianie dobrej (stałej) temperatury do górnej fermentacji. Instalując taki jeden moduł sprawdzimy jego efektywność i następnie dodamy kolejne moduły tak by móc osiągnąć temp. dolnej fermentacji.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest również poniższa konstrukcja na bazie małej lodówki do wina:

http://www.wcwps.com/chiller/

 

lodówka: http://i.walmart.com/i/p/00/88/47/64/97/0088476497021_500X500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OGNIWO PELTIERA !!!!!

Znalazłem takie rozwiązanie

 

http://www.homebrewtalk.com/f51/thermoelectric-peltier-fermentation-cabinet-build-240267/index2.html

 

Wypowiadajcie się proszę. Ogniwo Peltiera to tak w uproszczeniu "POMPA CIEPŁA". Małe sprytne urządzenie, które odprowadza ciepło z jednej strony na drugą. Dołączamy dwa radiatory z wentylatorami i działa.

Koszt ???

Ogniwo na allegro kosztuje 30zł + przesyłka

Radiator z wentylatorem ?? Można wyszperać w ciemnej skrzyni kolegi informatyka albo innej ofiary systemu dwójkowego :D

 

Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do ogniwa peltiera dzisiaj przyszło do mnie paczką

zamówiłem na allegro u użytkownika PUH_HESTA no i przyszło dzisiaj złamane w pół oczywiście nie działa.

A już zaplanowałem sobie wieczór na majsterkowanie w garażu :D

Tak czy inaczej 30 zł kosztowało i użytkownik pakije to naprawdę niestarannie

 

Uważajcie u kogo kupujecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.