Skocz do zawartości

BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem 17 warek metodą BIAB. Wydajności nie liczyłem ale dla przykładu ostatnia warka: 5 kg pale ale, 0,25 karmelowego wyszło 23 litry brzeczki BLG 12,5.

Worek mam uszyty z woalu. Jest on na tyle duży że po włożeniu do garnka 40 l przylega on do jego ścianek tak że zacier swobodnie sobie w nim pływa.

Ponieważ grzeje na kuchence gazowej to na czas wyciągania worka garnek stawiam na podłodze przez co wyciąganie nie sprawia kłopotu. Worek przekładam do takiego sita z sokownika  które zawieszam nad garnkiem po czym stawiam garnek z powrotem na gazie. Brzeczka się podgrzewa a ja przelewam worek z młótem gorącą wodą ok 10 l.

Brzeczka może nie jest idealnie klarowna, ale nie jest też jakoś szczególnie mętna. Gotowe piwo jest jak dla mnie w miarę klarowne.

Stosuje te metodę szczególnie ze względu na czas (ukłony w kierunku Mr Kasztan - "temat dla ojców"). Przy dobrej organizacji pracy od momentu pierwszego włączenia palnika do przelania schłodzonej brzeczki do fermentora i pomycia naczyń mija około 3,5 godziny.

Daleki jestem o wychwalania tej metody. W przyszłości (jak dzieci podrosną?) na pewno spróbuje filtrować przez oplot. Puki co BIAB był i jest kompromisem dzięki któremu przeszedłem po 14 warkach z konserw na zacieranie.

A i jeszcze jedno. moje worki z czasem rozciągają się na szwach. Obecnie zużywam drugi worek. Jeszcze jeden mam w zapasie. Zakupiłem za grosze woal który wystarczył mi na 3 worki (za grosze bo przesyłka była droższa niż towar). Mam to szczęście że szycie mam za przysłowiowe piwo. "Zużyty" worek używam od kilku warek do chmielenia. Jest on dużo większy od tradycyjnych siatek do chmielenia przez co chmiel pływa sobie swobodnie a chmielin w brzeczce jest znacznie mniej.

post-12048-0-52373400-1437125865_thumb.jpg

post-12048-0-05525300-1437125874_thumb.jpg

Edytowane przez peem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podzielisz się linkiem do "źródła" materiału? Bo mam kupioną firankę w jysku i czeka na szycie, ale bym się chciał upewnić, czy to podobny materiał i da radę. Kurka ta róznica w czasie zaczyna mnie zastanawiać i przeważa szalę na korzyść BIAB'a, będzie trzeba wreszcie spróbować. A i jak masz uszyte dno? jak poduszka, tylko zszyte, czy może wszyty okrąd, jak dno garnka?

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podzielisz się linkiem do "źródła" materiału? Bo mam kupioną firankę w jysku i czeka na szycie, ale bym się chciał upewnić, czy to podobny materiał i da radę. Kurka ta róznica w czasie zaczyna mnie zastanawiać i przeważa szalę na korzyść BIAB'a, będzie trzeba wreszcie spróbować. A i jak masz uszyte dno? jak poduszka, tylko zszyte, czy może wszyty okrąd, jak dno garnka?

Proszę bardzo: link

Na dnie worka mam wszyty okrąg o średnicy dna garnka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś dodatkowe taśmy wzmacniające, czy wszystko trzyma się tylko na woalu i szwach?

Nie mam żadnych taśm, przy szwach jest woal jest kilka razy złożony (nie znam się na krawiectwie i nie wiem jak to się fachowo nazywa)

U góry mam uszyty taki malutki tunel w który włożony mam sznurek którym można zacisnąć worek. Worek mam tak dopasowany do garnka że na ciasno się zaciąga na garnek (na 1-szym zdjęciu to widać) Nie potrzeba mocować worka klipsami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest on na tyle duży że po włożeniu do garnka 40 l przylega on do jego ścianek tak że zacier swobodnie sobie w nim pływa.

Ponieważ grzeje na kuchence gazowej to na czas wyciągania worka garnek stawiam na podłodze przez co wyciąganie nie sprawia kłopotu. Worek przekładam do takiego sita z sokownika  które zawieszam nad garnkiem po

attachicon.gif1436589308850.jpg

attachicon.gif1436590299653.jpg

Nie przypala ci się ten worek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest on na tyle duży że po włożeniu do garnka 40 l przylega on do jego ścianek tak że zacier swobodnie sobie w nim pływa.

Ponieważ grzeje na kuchence gazowej to na czas wyciągania worka garnek stawiam na podłodze przez co wyciąganie nie sprawia kłopotu. Worek przekładam do takiego sita z sokownika  które zawieszam nad garnkiem po

attachicon.gif1436589308850.jpg

attachicon.gif1436590299653.jpg

Nie przypala ci się ten worek?

 

Nie przypalił mi sie do tej pory. Podczas podgrzewania mieszam. Z tego co zauważyłem worek nie przylega do dna a unosi się na wodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przeczytałem temat i dalej nie jestem pewien jaki materiał będzie najlepszy. Czy ktoś mógłby mi doradzić, czy na tej stronie jest coś wartego uwagi: http://www.wttechnologie.pl/worki-filtracyjne? Ewentualnie włókna do oddania do krawca: http://www.wttechnologie.pl/wlokniny-filtracyjne 

Żadna reklama po prostu mam niedaleko do firmy ;)
Chcę zacząć warzyć warki eksperymentalne (do 12 L) i myślę że BIAB nada się do tego idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 7 warek używam tego wynalazku (http://www.geterbrewed.ie/stainless-steel-false-bottom-for-peco-boiler/), worek gotowiec zakupiony w sklepie.

Jak dotąd żadnych przypaleń, choć zdarza się że sito lekko przechyla się w trakcie gotowania (stopka tylko na środku plus wsparcie o mocowania kranika i grzałki dają nierówne podparcie), więc dodatkowo do kranika zamocowany hop stainer (https://www.thehomebrewcompany.ie/hop-strainer-p-83.html).

Wszystko działa rewelacyjnie. Wczorajsza warka IPA all grain kit wg receptury miała dać 23l piwa o startowym blg 11 (145 SG). Do fermentatora poszło 25l o gęstości 13 blg (155SG), nie rozcieńczałem bardziej, bo fermentator na 27l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś może jest zorientowany czy w Polsce mógłbym nabyć coś takiego co za oceanem nazywają Turkey frying basket?

Wygląda to tak: link

Jest tego trochę na ebay ale nie wysyłają do Polski.

Chciałbym nieco uskutecznić BIAB. Obecnie korzystam z wkładu do sokownika ale jest on jednak trochę za mały, szczególnie przy większym zasypie. Poza tym taki większy koszyk mógłbym włożyć na całe zacieranie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak, mozesz. Duzo ludzi uzywaja hop sock od woal jak to:

 

http://www.brewinabag.com/collections/frontpage/products/hop-sock-3-x-23

 

Może nie jest najzdrowszy, ale nie mam problemu uzywac.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • elroy przypiął/eła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.