Skocz do zawartości

BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż


Rekomendowane odpowiedzi

Jak by ktoś szukał prostego kalkulatora do BIAB (ilość wody, wielkość gara, temp. wody itp.) to pod tym adresem http://www.biabcalculator.com/index.htm można znaleźć przydatne informacje. Jeszcze nie testowałem, za jakieś 4 tyg. dam znać czy wyliczenia są poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Możecie napisać mi, czy macie sprawdzone proporcje wody do zacierania w stosunku do wagi słodu użytego podczas zacierania?

Kalkulator pokazuje mi ok. 4 litry wody na 1 kg słodu użytego do zacierania. Sądzicie, że będzie w porządku?

Celuję w piwo o ekstrakcie ok. 16,5 blg i w ilość 18 litrów piwa, przy 6 kg słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2019 o 19:48, markus383 napisał:

Witam.

Możecie napisać mi, czy macie sprawdzone proporcje wody do zacierania w stosunku do wagi słodu użytego podczas zacierania?

Kalkulator pokazuje mi ok. 4 litry wody na 1 kg słodu użytego do zacierania. Sądzicie, że będzie w porządku?

Celuję w piwo o ekstrakcie ok. 16,5 blg i w ilość 18 litrów piwa, przy 6 kg słodu.

Ja sypię 5-6 litrów wody na 1 kg słodu i po godzinie zacierania zawsze wszystko było zatarte. Wydajność jest niska, ale zależy głównie od ekstraktu piwa. Dla lekkich które mają mniej niż 10 Blg około 78%, 12-14 Blg  to 70% powyżej już tylko 60% liczone po amerykański.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2018 o 14:02, c64club napisał:

 dirk_gently wspominał w temacie, że tak czynił, ale nie sprecyzował jak wysładzał.

 

Wysładzam normalną ilością wody, tylko że idzie bez porównania szybciej niż przy fałszywym dnie. Wydajność mam taką jak przy tradycyjnej metodzie jeśli wysładzam taką samą ilością wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam możliwość zakupu przez znajomego w stanach takiego worka https://www.brewinabag.com/products/the-brew-bag-for-kettles

Gar mam 70 litrowy. Doczytałem w opiniach, że dla recyrkulacji brzeczki, a taki wariant warzenia BIAB chcę uruchomić,  najlepiej zamówić o otworkach 400 mikronów (https://www.brewinabag.com/products/the-brew-bag-for-kettles?variant=489067393 16 strona z opiniami). Widziałem też na aliexspress worki w cenie 7 $ ale są bez wzmocnień. Ma ktoś z Was doświadczenie z takim workiem? Widziałem też instrukcje szycia samemu takiego worka z tkaniny woalowej, ale wiadomo jak z takim rękodziełem - może wyjść albo nie, a 30$ to nie jakiś kosmos.

Edytowane przez Kurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
10 minut temu, Grześ napisał:

Dzień dobry. Po raz pierwszy stosuję metodę biab. Czy to normalne, że brzeczka jest znacznie mętniejsza niż po wysładzaniu tradycyjnym? Używam orginalnego wora od tego pana amerykańca ze spinaczami biurowymi.

Tak.  Nie przejmuj się tym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gawron napisał:

Nie wiem. Nigdy nie miałem potrzeby wrzucania do wrzątku, ale chyba gotują też w tym chmiele.

Poprostu chce przelać przez to wrzącą brzeczkę żeby trochę chmielu oddzielić przed chłodzeniem. Jak w tym chmielą to chyba się nie stopi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grześ napisał:

Poprostu chce przelać przez to wrzącą brzeczkę żeby trochę chmielu oddzielić przed chłodzeniem. Jak w tym chmielą to chyba się nie stopi. 

Nic się nie stanie, ale pytanie brzmi po co przelewać? Zdekantuj po chłodzeniu. Szkoda roboty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że przy przelewaniu bardzo się to spieni (przynajmniej u mnie tak było) co przekłada się na konieczność wyciśnięcia. Jeśli będziesz to robił na gorąco to zastanów się jak to zrobić żeby się nie poparzyć, jeśli na zimno to całość powinna być dobrze zdezynfekowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hary86 napisał:

Weź pod uwagę, że przy przelewaniu bardzo się to spieni (przynajmniej u mnie tak było) co przekłada się na konieczność wyciśnięcia. Jeśli będziesz to robił na gorąco to zastanów się jak to zrobić żeby się nie poparzyć, jeśli na zimno to całość powinna być dobrze zdezynfekowana.

No no. Dlatego myślalem też żeby to wyparzyć. 

 

Godzinę temu, Gawron napisał:

Nic się nie stanie, ale pytanie brzmi po co przelewać? Zdekantuj po chłodzeniu. Szkoda roboty.

 

Chłodzę w wanience z lodem w docelowym fermentorze. Warnik by sie mogł popsuć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pytanie do używających BIAB-a , do jakiego stopnia staracie się wycisnąć z worka "uwięzioną" w młócie brzeczkę ? Zbyt mocne "wykręcanie" podobno może uwolnić niepożądane garbniki. Ja osobiście bardziej obawiam się uszkodzenia worka. Czy jest jakiś przelicznik ile brzeczki bezpowrotnie pozostanie w młócie i tym sposobem obliczymy do ilu litrów "wyciskamy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Das Breslauer Kwas napisał:

Czy jest jakiś przelicznik ile brzeczki bezpowrotnie pozostanie w młócie i tym sposobem obliczymy do ilu litrów "wyciskamy" ?

 

Według moich zapisków ustaliłem że 1 kg słodu zatrzymuje ok 0,7 litra wody, z tym że nie używam Biab tylko grawitacyjna filtracja wężykiem z oplotu do czasu aż przestanie lecieć brzeczka. Natomiast 1 kg słodu wsypany do wody powoduje wzrost ilości zacieru też o ok 0,7 litra. Ale to moje ustalenia, czasem mi pomagają przy wyliczeniu czy zacier zmieści się w garze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam podobnie przy biab, czyli 0,6-0,7 litra na kilogram słodu i wyciskam, ale tylko delikatnie, żeby nie kapało za dużo przy przenoszeniu worka. Nic na siłę, ale nie ze względu na garbniki, tylko po prostu mi się nie chce w wyciskanie bawić. Zawsze robię tym pełno syfu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, waldi1 napisał:

wątek stary ale możesz uszczegółowić co miałeś na myśli pisząc o przyśpieszonym wysładzaniu w wątku kolegi.

Im szybciej woda przejdzie przez młóto tym mniej cukrów będzie w stanie wypłukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.01.2021 o 17:06, Gawron napisał:

Nic na siłę, ale nie ze względu na garbniki, tylko po prostu mi się nie chce w wyciskanie bawić. Zawsze robię tym pełno syfu.

 

Przy drugim warzeniu z Biab-em zaopatrzony w rękawice wyciskałem nad garem aż przestało mocno lecieć .Przełożyłem worek do innego wiadra. W czasie podgrzewania do 100* rozpocząłem extra wyciskanie. Potwierdzam nie warto się bawić , naleciało max 200 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 30.03.2019 o 22:32, CERNUNNOS napisał:

Jak by ktoś szukał prostego kalkulatora do BIAB (ilość wody, wielkość gara, temp. wody itp.) to pod tym adresem http://www.biabcalculator.com/index.htm można znaleźć przydatne informacje. Jeszcze nie testowałem, za jakieś 4 tyg. dam znać czy wyliczenia są poprawne.


Pamiętasz, czy sprawdził Ci się ten kalkulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.